7.4

217 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.4 (3.111 OY)

KONUSU
Bir sınıf öğretmeni okulundan mezun olduğu yıl uzak bir Kürt köyüne atanır. Bu köyde yalnız ve yabancı olmasının dışındaki en büyük sorunu okula yeni başlayan çocukların Türkçe bilmemesidir. Öğretmen de onların dilini bilmez.
İki Dil Bir Bavul , bu öğretmenin bir yıl boyunca Kürt çocuklarla nasıl an
... Devamı
Bir sınıf öğretmeni okulundan mezun olduğu yıl uzak bir Kürt köyüne atanır. Bu köyde yalnız ve yabancı olmasının dışındaki en büyük sorunu okula yeni başlayan çocukların Türkçe bilmemesidir. Öğretmen de onların dilini bilmez.
İki Dil Bir Bavul , bu öğretmenin bir yıl boyunca Kürt çocuklarla nasıl anlaştığının, yalnız başına bu köyde ne yaptığının, ne hissettiğinin ve çocukların yabancı bir dille temaslarından kaynaklanan dünyasının hikayesidir.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@merinossi

7 yıl önce

10 / 10

En iyi müzik dalında ödül kazanan filmdir, lakin hiç müzik içermez... Bu durumla da o acı verici etkisini canım ülkemde sürdürmeye devam etmiştir...
D

@directorabbit

9 yıl önce

5.5 / 10

Çoğu yorumun filmin tekniğiyle ilgili olmadığını görerek, FİLM HAKKINDA konuşmak gerekirse, gerçeklik-zorunluluk-acı-devletin kötülüğününyansıtılması-birilerinin gözünün önüne görmek istemedikleri şeylerinserilmesibir artı puandır, ancak tekniği son derece zayıf, yetersiz. Kamera kullanımı kötü, görsellik amatör olmanın ötesine geçemiyor.

@truffaut

10 yıl önce

batıda büyük bir çoğunluğun yabancı dili yok. doğuda ise o yaşta ve tüm olumsuz şartlarda yabancı dil öğrenmeleri zor ve mecburiyetten sayılır.

@beriberibulue

10 yıl önce

8 / 10

Köylülerden birinin söyledikleri her şeyi özetler. Ananızdan öğrendiğinizdir anadiliniz, gayrısı yabancı değil de nedir?

"Ben Almanya’ya gidiyorum, 92’de. O zaman benim Türkçem zayıf, siyasi nedir bilmiyorum, Kürt ayrımı kayrımı nedir bilmiyorum. Gemiyle gideceğiz. Beni şirket gönderiyor, o zamanlar bir tane muhasebecimiz vardı. Bana form verdiler. Dediler ki "Bu formu doldur", formda bir de diyor ki yabancı dil. "Kaç dil biliyorsunuz?" Ben de iki dil biliyorum. Türkçe, Kürtçe’yi hesapladım ve iki dil yazdım. "Senin iki dil bildiğini bilmiyorduk." dediler, "Hangi dili biliyorsun?" dediler. "(...) Ana dilim bir de Türkçeyi biliyorum. (...) Benim yabancı dilim Türkçe, kardeşim" dedim."

@eski_takvim

11 yıl önce

8.3 / 10

Söylenecek o kadar çok söz var ki, sanırım hepsi kifayetsiz kalır. Sanki orda, kapı aralığından, insanları, benim topraklarımda bana yabancı olan o insanları izliyormuşum gibi hissettim. Cehaleti ve ısrarla cahil kalmaya uğraşan insanları gördüm. İşi inada bindirmeden yaşadığı toprakların dilini öğrenmek ve öğretmek bu kadar mı zor?

@annasergeyevna

11 yıl önce

anadilde eğitimin önemini duymak isteyen kulaklara yeterince duyuracak kadar malzemesi olan bir film olduğunu düşünüyorum.

@tozpastel

11 yıl önce

7.5 / 10

Neyin ne olduğunu olduğu gibi anlatmış bir yapım; ne yermiş ne yüceltmiş...

@slavesusar

11 yıl önce

filme çok hevesle gitmeme rağmen açıkcası aradığımı bulamadım,beklediğimden çok daha basit geldi. aslında film demek de yanlış,belgesel daha doğru olur.. çekimler bilerek omuz kamerasıyla çekilmiş galiba ama bu fazla amatör bir hava vermiş,ayrıca çocukların sesini duymakta çok zorlandım. filmin artıları olarak;öğretmenin annesiyle konuştuğu kısımlar etkileyiciydi.. kısacası beklentilerimi karşılamadıysa da izlenmesi gerekir!
A

@abrelosojos

12 yıl önce

7.5 / 10

Film bittikten sonra nasıl bu kadar doğal ve güzel dedim sonra yönetmenin konuşmalarını da izledim ve gerçekten ellerine kamera alıp zorlu bir süreçte bu insanların bütün doğallıklarıyla filme alınmış olduğunu anladım.Zaten bu güzellik saflık ancak böyle sağlanırdı.Filmi bir tebessüm içinde izlersiniz ama anlarsınız da ne zordur o insanların yaşantıları.Bir de Zülküf adında bir çocuk vardır işte onu çok seversiniz .
A

@assasin

12 yıl önce

8.5 / 10

bu filimde doğuyu yada güney doğuyu anlatiyor demicem bizim oralari anlatiyor ve gerçek olan gerçegi anlatiyor zaten filim demek bile istemiyorum çünkü herşey olağan . doğuyu yada güneydoğuyu anlatiyor demeyeceğim bizim oralari anlatiyor bilmem ama izlerken çok sevindim adamım zilkif de var izleyecek olanlara iyi seyirler

@ksantippe

12 yıl önce

o kadar doğal o kadar bizdenki... gidin doğuda bir köye.. aynı öğretmeni aynı öğrencileri, velileri göreceksiniz.. belgesel tadında yenmiyor tadından öyle güzel..
U

@uc_bes_film_izl

12 yıl önce

7.8 / 10

film öğrencilerden,öğretmenine tam bir belgesel tadında. hiç bir yapaylık,rol yok her şey çok doğal.

@sardalya

12 yıl önce

8 / 10

Bence film olguyu özümsemiş.Konu çok hassas ve aslında sinemayı da zorluyor. Filmi izlediğinizde gitmediğiniz, görmediğiniz hayatları seyretme fırsatı buluyorsunuz ve evet, empati kurmanıza yardımcı olabiliyor. İzlenmeli, kesinlikle

@ustunkoru

13 yıl önce

8.2 / 10

bu filmle birlikte belgesel sinemacılığın daha nice güzel ürünler vereceğini düşünerek heyecanlanıyorum.. mutlaka izlenmesi gereken nadide bir yapım.

@yorgun_nihilist

14 yıl önce

9.5 / 10

filmin hiçbir yerinde herhangi bir müzik yok,sanki köylünün biri almış eline kamerayı evi,okulu,köyü her yeri çekmiş öylece oluşturulmuş öylesine gerçekçi bir film.filmin sonunda çocukların göletteki yüzüşleri için dahi izlenmeli.
SPOILER

On the Way to School filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

On the Way to School filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

On the Way to School filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL