Nietzsche Ağladığında

(2007)

When Nietzsche Wept

Film 1 Saat 45 Dk. Dram ABD

5.9

89 OY
PUAN VER
5

IMDb: 6.5 (4.090 OY)

KONUSU
19. yüzyıl Viyana'sı... çok hoş ve alımlı bir kadın olan Lou Salome, dönemin meşhur doktoru Breuer'i ziyarete gelir ve henüz iki kitabı basılmış ve pek tanınmayan filozof Nietzsche ye yardım etmesi için rica da bulunur. Ona göre, Nietzsche nin yaşamakta olduğu duygusal çöküntü nedeniyle, Avrupanın k ... Devamı
19. yüzyıl Viyana'sı... çok hoş ve alımlı bir kadın olan Lou Salome, dönemin meşhur doktoru Breuer'i ziyarete gelir ve henüz iki kitabı basılmış ve pek tanınmayan filozof Nietzsche ye yardım etmesi için rica da bulunur. Ona göre, Nietzsche nin yaşamakta olduğu duygusal çöküntü nedeniyle, Avrupanın kültürel geleceği tehlikededir... Dr.Breuer ilk etapta bu teklife sıcak bakmamasına rağmen, Salome'un çekiciliğinden etkilenir ve teklifi kabul eder. Dr.Breuer in, Nietzsche ile tanışmasıyla hayatı değişecektir. çünkü bu adam, çok farklı fikirleri olan, sıradışı biridir. Ve bir süre sonra, hasta ile doktorun yer değiştireceği diyaloglara gebe olacak bir tanışma olacaktır bu...

Irvin D. Yalom'un aynı isimli, basıldığı 1992 senesinde çok ses getiren kurgu romanından uyarlanan bu filmde, Psikanalizm in öncüsü Sigmund Freud'un gençliği ile de karşılaşıyoruz.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@slash-is-real

4 ay önce

filmi izleyenler kitabı okusun. kitabı okuyanlar filmi izlemesin.
aşırı pasif bir film olacaktır.

@sinemaseyircisi

2 yıl önce

10 / 10

Sinemayı ticari ürün olarak kabul etme seçeneğini kullanınca da hayal kırıklığı yaşama olasılığımın azaldığını fark ettim.Anladığım kadarıyla Pinchas Perry'nin yönetmen olarak tecrübesi az ve herkesten sinema dehası olmasını beklemek yanlış olur.Oyunculuk ve replikler benim için yeterli oldu.Beklentisiz seyrederseniz şirin film.

@josephwhite

5 yıl önce

7 / 10

Nietzsche bir başkasının elinden anlatılabilecek, yazılabilecek, filme dökülebilecek biri değil; başkalarının kitaplarını okumanın benlik kaybı olduğunu düşünen bir adamı nasıl olur da Yalom kitaba aktarır ya da filme aktarılır, ya da yapılsa bile ne kadar başarılı olur ? Ama Assante rolünü güzel oynamış, Nietzsche yi ben ekranda gördüğümde Zerdüşt ü de gördüm sanki, ama tabi diğer yorumlara da katılıyorum, olmamış film ama bu adamı film bile olsa hayal edebilmek güzeldi !

@eski-takvim

6 yıl önce

8.5 / 10

Filmin kitabını okumamış biri olarak, hatta felsefe ve psikoloji ile çok fazla ilgilenmeyen biri olarak söyleyebilirim ki ben bu filmi beğendim. Diyaloglar hoşuma gitti.

Film boyunca bir tek Nietzche'nin bıyıkları beni çok rahatsız etti:)

@yorgun-nihilist

6 yıl önce

3.3 / 10

Şırıl şırıl akan bir şelaleyi alıp kuru bir dereye çevirmişler, şahane bir kitap ancak böyle katledilir, kitabını okumadıysanız sakın ama sakın izlemeyin, ayrıca nietzcheyi oynayan adam bildiğin akasya durağındaki kemal.
G

@gordion-knot

10 yıl önce

1.1 / 10

Nerden bilebilirdim. once filmi izlemeye yeltendim. Dakka bir: yeltenmez olaydim.

Sonra dusundum. bu sinemacilarin marifeti olmasın??

Bir de o aralar herkesin agzinda kitap. Yalom hakkinda da iyi seyler okumamistim. kofti psikolog, soytari filan diyenler vardi tabii ama yine de konu nietzsche olunca merak ettim aldim alime kitabi. fakat o ne, ayni tepki nerdeyse ayni yerde cikti agzimdan. Seni alanin da aldiranin da....

olan oldu. bi madrabazlik olayidir. takilmadan etmeden karantiya yollayalim ve bu konu kapansin bence.
U

@uncletommy

11 yıl önce

genel olarak uyarlamaların başarısızlıgını düşünürsek iyi bir uyarlama denilebilir elbette ki tam anlamıyla ortaya koyamayacaktır kitabı ama ana hatlarıyla temsil kabiliyeti iyi bence..

@gel-gor-ki

11 yıl önce

al filmi vur romana!
SPOILER

Nietzsche Ağladığında filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Nietzsche Ağladığında filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Nietzsche Ağladığında filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL