Son Durak

(2000)

Final Destination

Film 1 Saat 38 Dk. Korku, Gerilim ABD 25 Ağustos 2000

6.1

289 OY
PUAN VER
5

IMDb: 6.7 (232.803 OY)

KONUSU
Ölümden kaçılmaz. Ölüm er ya da geç gelir ama Alex Browning’i öteki insanlardan ayıran en önemli özelliği Ölüm Meleği’nin ne zaman, nasıl ve nerede geleceğini bilmesidir.

Alex’e verilen bu ilahi armağan ilk kez okul arkadaşlarıyla birlikte Paris’e yapacağı bir uçak yolculuğu sırasında kendini göste
... Devamı
Ölümden kaçılmaz. Ölüm er ya da geç gelir ama Alex Browning’i öteki insanlardan ayıran en önemli özelliği Ölüm Meleği’nin ne zaman, nasıl ve nerede geleceğini bilmesidir.

Alex’e verilen bu ilahi armağan ilk kez okul arkadaşlarıyla birlikte Paris’e yapacağı bir uçak yolculuğu sırasında kendini gösterir. Yolcu kabinindeki yerini alıp kemerini bağladıktan sonra uçak tam kalkmak üzereyken ilk kez gaipten haber alma deneyimini yaşayan Alex, uçağın kalkıştan birkaç saniye sonra havada patlayacağını görür. Kaçınılmaz sonu önceden görerek paniğe kapılır ve herkesin uçaktan inmesini ister. Çıkan kargaşa sırasında Alex’in de içinde yer aldığı yedi kişi uçaktan zorla indirilir.

Havaalanının bekleme salonuna geri dönen Alex’in yanında Billy ve Tod adlı iki arkadaşı; onun uyarısına kulak vererek inen Clear adlı genç bir kadın; Alex’i destekledikleri için uçaktan atılan Carter adlı bir yolcuyla onun Terry adlı kız arkadaşı ve uçaktan inen öğrencilerin yanında gönüllü olarak kalmayı tercih eden öğretmen Bayan Lewton vardır. Bekleme salonundaki bu yedi kişi, kısa süre sonra Alex’in önsezisinin trajik bir şekilde doğru çıktığını görürler. Çünkü pistten kalkan uçak şiddetle patlayarak havada alev topuna dönüşmüştür.

Alex’in önsezileri doğru çıkmıştır ve yedi kişinin hayatı kurtulmuştur ama buna karşın kaza sonrasında suçluluk ve kuşku duygularından kurtulamaz. Bu arada başta FBI olmak üzere çeşitli kuruluşlar attığı her adımı yakından izlemeye başlarlar. Zaman içinde Alex’in düşünceleri değişmeye; ölümü kısa bir süre için yendiklerini, ancak kaçınılmaz kaderin bu yedi kişinin yapışmasının çok uzun sürmeyeceğine inanmaya başlar. Ancak ölümden kuyrtulan diğer altı kişi, onun ölüm teorisine inanmak istemez. Alex’in önsezileri bir kez daha doğru çıkar ve ölümü kısa süreliğine aldatmayı başaran yedi kişi birer birer kaderinin kurbanı olmaya başlar.
Devon Sawa

Alex Browning

Ali Larter

Clear Rivers

Kerr Smith

Carter Horton

Kristen Cloke

Valerie Le...

Seann William Scott

Billy Hitc...

Chad Donella

Tod Waggner

Amanda Detmer

Terry Chaney

Tony Todd

William Bl...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@vfv

8 yıl önce

Son durak serisinin ilk filmi. Üzerindne yıllar geçmiş olmasına rağmen tazeliğini koruyan Kült filmlerden biri olduğunu düşünüyorum. Tekrar tekrar defalarca izlemişimdir ve yine izlerim. Bu filmdeki Kurgu senaryoyu başka filmlerde göremezssiniz. Hem çok zekice yazılmış hemde süper ötesi ölüm sahneleri vardır. Olaylar zinciri, birbirleriyle olan bağlantıları mükemmel ötesidir. Bir çok sahnesi izlerken tüylerimi diken diken etmiştir özellikle Uçak sahnesi. Senaryosunun da anlamlı olduğunu düşünürüm. Ölüm hepimizin peşindedir bizim için planları vardır bunu değiştirmek bazen bizim elimizdedir ama bazen ne yaparsak yapalım bunu değiştiremeyiz. Filmde de bunun örnekleri var. Ölümün peşinde olduğu insanlar. Gerçi yer yüzündeki tüm insanların peşinde bu şey ama filmdekiler için bu daha öncelikli :) Ayrıca 5. filmin son bölümleri ile bu filme bağlantı kurulmuş olması da beni çok sevindirmiş ve şaşırtmıştı. Zaten son durak filmleri özellikle son
... Devamı
Son durak serisinin ilk filmi. Üzerindne yıllar geçmiş olmasına rağmen tazeliğini koruyan Kült filmlerden biri olduğunu düşünüyorum. Tekrar tekrar defalarca izlemişimdir ve yine izlerim. Bu filmdeki Kurgu senaryoyu başka filmlerde göremezssiniz. Hem çok zekice yazılmış hemde süper ötesi ölüm sahneleri vardır. Olaylar zinciri, birbirleriyle olan bağlantıları mükemmel ötesidir. Bir çok sahnesi izlerken tüylerimi diken diken etmiştir özellikle Uçak sahnesi. Senaryosunun da anlamlı olduğunu düşünürüm. Ölüm hepimizin peşindedir bizim için planları vardır bunu değiştirmek bazen bizim elimizdedir ama bazen ne yaparsak yapalım bunu değiştiremeyiz. Filmde de bunun örnekleri var. Ölümün peşinde olduğu insanlar. Gerçi yer yüzündeki tüm insanların peşinde bu şey ama filmdekiler için bu daha öncelikli :) Ayrıca 5. filmin son bölümleri ile bu filme bağlantı kurulmuş olması da beni çok sevindirmiş ve şaşırtmıştı. Zaten son durak filmleri özellikle son bölümleriyle ters köşe yapmasını biliyor.

10/ 9.0

@ksantippe

9 yıl önce

serinin bu ilk filmi beni çok etkilemişti.. hala da severim. diğerlerinde aynı tadı pek alamadım ama yinede seyredilmesiyle vakit kaybı oluşturmaz.. dahiyane bir hayal gücüyle hazırlanmış ölüm kazaları izlenmeye değer :)
S

@setenayfb

9 yıl önce

5.3 / 10

Basit ama insanı bağlıp geriyor. İzlenebilir.

@aquamarine

10 yıl önce

Serinin ilk filmi ve çok sevdiğim bir seridir.İlk izlediğimde çok etkilenmiştim bu filmden.Bazı sahnelerde tam bişeyler olacak diye bekliyorsunuz kesin gözüyle bakıyorsunuz sonra ölüm sahneleri hiç beklenmeyen şaşırtıcı şekilde karşınıza çıkıyor.Bu filmi izlerken filmde ölüm ipuçlarıda filme ayrı bir gizem katıyor.Ne olacak nasıl olacak diye merakla filmin sonunu getiriyorsunuz.Türünde gayet başarılı örneklerden biri.Filme puanım 10/7.5

@lowen

10 yıl önce

6.9 / 10

Serinin ilk ve en güzel filmi.Bu tip filmlerde ortaya çıkan kurgu karmaşından çok uzak,gayet iyi kurgulanmış.Ölümün size yaklaştığını bilerek yaşamak,o korkuyu hissedip,bilmediğiniz,anlayamadığınız bişeyle mücadele etmek..

@foolmood

11 yıl önce

7.5 / 10

enteresan bir fikirden yola çıkmış.seri sonra raydan çıksa da ilk film ve ölüm çeşitleri orijinaldi.izleyin ama çok şey beklemeden.

@havlayankuzu

12 yıl önce

5 / 10

Sündürülmüş,rahat bırakılması,kendi halinde demlenmesi gerekirken,rahatsız edilmiş,hortlatılmış,canı yakılmış bir seridir,"Son Durak" serisi. Mümkünse bunu izleyip geri kalanları unutmak isterim. Kendi başına çok da kötü bir film değildi halbuki. Hatta bir on yıl sonra neden "gümüş seri" içine girmesindi. Yazık oldu. Neyse,dostlara.

@consuela

12 yıl önce

Serinin en iyi en gerilimli filmi.
SPOILER

Son Durak filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Son Durak filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Son Durak filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL