Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap

(2005)

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Film 2 Saat 23 Dk. Macera, Aile İngiltere, ABD 13 Ocak 2006

6.5

224 OY
PUAN VER
5

Imdb: 6.9 (429.654 OY)

KONUSU
İkinci Dünya Savaşının başlamasıyla Londranın artık eskisi kadar güvenli bir yer değildir. Bu sebeple Peter, Susan, Edmund ve Lucy isimli dört çocuk, taşrada güzel bir evi olan Profesör Kirkeün yanına gönderilir. Bitip tükenmeyen enerjileriyle koca malikanenin altını üstüne getiren dörtlü, bir elbis ... Devamı
İkinci Dünya Savaşının başlamasıyla Londranın artık eskisi kadar güvenli bir yer değildir. Bu sebeple Peter, Susan, Edmund ve Lucy isimli dört çocuk, taşrada güzel bir evi olan Profesör Kirkeün yanına gönderilir. Bitip tükenmeyen enerjileriyle koca malikanenin altını üstüne getiren dörtlü, bir elbise dolabının içinde gizlenen müthiş bir keşifte bulunurlar: başka bir dünyaya açılan bir büyülü bir geçit!

Onlara bir görev verilir. Hayvanların konuştuğu müthiş tehlikeli ve cazibeli bu dünyanın yaratıcısı ve kralı olan Aslanı bulmak ve iç karartıcı bir büyüyle, bu güzel dünyayı bitmez tükenmez bir kışa mahkum eden Cadıyı yenilgiye uğratmak. Ve kimbilir belki de ölümsüz bir yaşam ve unutulmaz isimlere sahip olma şansı!

J.R.R. Tolkienin dostu, ilham vereni ve çağdaşı olarak bilinen C.S. Lewisin 7 kitaplık Narnia Günlükleri, gerçekten de çocuksu bir şekilde başlar ve yetişkinlerin dimağlarını alt üst eden büyülü bir evrene uzanır. İyi bir edebi metin olarak bilinen Günlükler, şimdi de Şrek filmlerinin yönetmeni Andrew Adamsonun ellerinde beyazperdeye uzanıyor.
Georgie Henley

Lucy Pevensie

Skandar Keynes

Edmund Pev...

William Moseley

Peter Peve...

Anna Popplewell

Susan Peve...

Tilda Swinton

White Witch

James McAvoy

Mr. Tumnus

Jim Broadbent

Professor ...

Kiran Shah

Ginarrbrik

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@rinustalarin

11 yıl önce

Hayalgücü başarılı. Savaş sahneleri ve eşlik eden müzikler etkileyici.

Her yaştan belli kesimlere hitap edebilecek bir film.

Aslan'ı seslendirenin Liam Neeson oluşu çok iyi bir tercih.

@sesver

11 yıl önce

9 / 10

etkileyici bir hayal gücü... tüm serisi harika
D

@dwayde

12 yıl önce

7 / 10

Yönetmenin kitap uyarlaması yapmayı biraz yanlış anlayıp, kitaptaki her kelimeyi filme aktarması daha önce kitabı okumuş birini sıkıyor. Prens Kaspiyan'da bu durumdan dönülüyor zaten. Uyarlamadaki abartıya rağmen Narina Günlüklerinin tüm büyüleyiciliğine sahip.

@kaede

12 yıl önce

Filmde ölüp dirilen aslan, İsa'nın dirilişinin de alegorisini oluşturur.ayrıca batı mitlerinde sarı kürkü ve ateşi anımsatan yelesiyle güneşi temsil eden aslan figürü koruyucu, bekçi bir rol üstlenir. cesaret, koruyuculuk, yeniden doğuş ve dayanıklılığında sembolü olan aslanın mezara korumalık etmesi için heykelinin yapılması hesaba katıldığında filmde aslanın koruma amaçlı kendini feda ettiği taş anıt sahnesi efsanevi olmuştur. uzak doğu inanışlarında ise budanın sembollerinden olan aslanın kükremesi ise budanın sözlerinin gücünü vurgulamak için sembolize edilir. film ayrıca kurt, tilki mitlerini alt üst ederken evrensel bir mitoloji diliyle sağlam yapıtların arasında yer almıştır...roman uyarlaması ve mitoloji sevenlerin kaçırmaması gerekn bir film...

@caneroduncu

12 yıl önce

1 / 10

Ben bi türlü izleyememiştim.1 ay kadar özce izleyebildim. Pek beğenmedim çünkü film bana biraz çocuk filmi gibi geldi.. Efektler vs. kaliteli ve orjinaldi. Ancak benim kalemim değil. Ama herkesin izlemesi gereken bir tür diyebilirim. Çünkü farklı bir senaryosu var. İlginç bir film.

@aleynaa

12 yıl önce

Bu filmi izleyipte öyle bir dolaba denk gelmeyi hayal etmeyecek kimse yoktur bence :D tek kelimeyle muhteşem bir film bence

@vfv

12 yıl önce

ailecek izlenebilecek macera filmi bu tür filmleri seviyorum. tv de denk gelmiştim izleyin.

@raphalleon

12 yıl önce

7 / 10

Film hakkında bir yorum yok ibaresini görünce biraz şaşırdım. Sonuç olarak şahane, hatta ne şahanesi çok güzel bir film olmamasına rağmen, çoğu kişi tarafından bilinen bir film Narnia. Biraz pastorelliğin yanında, fabl da eklenmiş ve çerezlik bir film çıkmış ortaya. Devam filmini izlemeden önce heyecan ile beklemediğim ilk 5 filmden birisidir. Devam filmini hiç merak etmedim ki çıktıktan 2-3 ay sonra izledim o da arkadaşların isteğiyle. İlk 5'te 1 numara kim diyenleri duyar gibiyim. :)) Twilight'tan başkası olamaz ! Ohhh yoooooo..
SPOILER

Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL