Maymunlar Cehennemi

(1968)

Planet of the Apes

Film 1 Saat 52 Dk. Macera, Bilim Kurgu ABD 20 Kasım 1968

7.4

164 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8 (196.009 OY)

KONUSU
Aralarında George Taylor’ın da bulunduğu bir grup astronotu barındıran uzay gemisi, uzak ve bilinmeyen bir gezegene iniş yapar. Konuşmayı bilmeyen ilkel mağara insanları ve adeta insanla yer değiştirmiş, konuşan, avlanan, karmaşık bir medeniyet geliştirmiş maymunlar vardır burada. Grup dağılır ve Ta ... Devamı
Aralarında George Taylor’ın da bulunduğu bir grup astronotu barındıran uzay gemisi, uzak ve bilinmeyen bir gezegene iniş yapar. Konuşmayı bilmeyen ilkel mağara insanları ve adeta insanla yer değiştirmiş, konuşan, avlanan, karmaşık bir medeniyet geliştirmiş maymunlar vardır burada. Grup dağılır ve Taylor, ilkel insanlardan oluşan bir grupla birlikte insan avcısı maymunlar tarafından esir edilir.

Üzerlerinde deney yapılmak üzere maymun kentine getirilen tutsaklar arasında konuşma yetisine sahip ve diğer kurbanlardan farklı davranan Taylor hemen dikkatleri üzerine çeker. Maymunların lideri Dr. Zaius tutucu bir bilim adamıdır ve yerleşik inançlara ters düşüp evrim kuramını altüst edeceğini, toplumun dirliğini bozacağını düşündüğü bu keşfin hasıraltı edilmesini ister. Kısaca Taylor’ın yaşamı tehlikededir. Devreye örenmeye aç bünyesiyle sempatik bilim adamları Cornelius ve Dr. Zira girerek Taylor’ı korumak isterler. Çıkan bir karmaşada Taylor, birlikte esir tutulduğu ilkel güzel Nova’yı da yanına alarak kaçmayı başarır. Kaçışı ve arayışı onu çok şaşırtıcı cevaplar ve acı bir gerçekle yüzyüze getirecektir.

Fransız yazar Pierre Boule’un ciddi bir alaycılık ve toplumsal eleştiri barındıran La Planete des Singes isimli romanından uyarlanan Maymunlar Cehennemi, iki Oscar ödüllü ve sürükleyici bir yapım. Sadece Charlton Heston gibi bir yıldızın performansıyla değil; çizdikleri maymun bilimadamı ve bilimkadını portreleriyle tarih kadar eski bir varoluş tartışmasını, ilerleme karşısında satükonun direnci temasını beyazperdeye nefis bir şekilde taşıyan oyuncularıyla da göz dolduruyor.

yazan - beyazperde : Ç.K.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@mutluyunusss

8 yıl önce

Çağının ötesindeki filmler listesinin rahatlıkla demirbaşlarından biri olabilecek bir film.

@serkanaydemir

10 yıl önce

8.1 / 10

Eski filmlere karşı ön yargım vardı. Bu film sayesinde bunu aştım sanırım. Gerçekten muhteşem bir gerçekliğe sahip. Anlatmak istediğini düşündükçe filme hayran kalmamak elde değil. Üç maymun sahnesinin günümüzde de yargı içinde hala devam ettiğini söyleyelerek izleyin diyorum. Empati kurmak zorundasınız.

P: 8.1

@asdf_13

10 yıl önce

7.1 / 10

Mahkemedeki "üç maymun" göndermesi ve son sahnesiyle çok iyi bir bilim-kurgu filmi.

Çoğunlukla dini sorgulamakla beraber son sahnesinde nükleer savaşlara muhteşem bir gönderme yapıyor.

Filmde bazı mantık hataları gözünüze çarpacaktır. Bunlardan bazıları filmin sonuyla birlikte açıklığa kavuşsa da bazıları harbiden hata. Mesela;

makineli tüfek kullanan bir ırk nasıl olur da kağıttan yapılan bir uçağa şaşırır? yada nasıl hala oyuklarda, kayalarda yaşar gibi?
O

@onurdenizguler

12 yıl önce

10 / 10

SERİNİN 5. FİLMİYLE İLGİLİ SPOILER DA VAR.

Ben yandım, o yüzden spoiler ibaresine bile spoiler koyuyorum


Öncelikle new york spoilerini, sonra da atom bombası spoilerini yedim, izlediğim en başarılı bilim kurgu filminde bu kadar ağır spoiler yedim ya, kafamı vurasım var bi yerlere. internette olur olmaz yerlerde "BEST TWIST EVER: PotA: New york" diye başlık açan saçma sapan insanların soyu kurumalı. Gören de oturmuş akademik inceleme yapmış kimsenin keşfedemediği bir twist keşfetmiş sanacak. mal herif.

@ekopyen

13 yıl önce

Ben de 68-73 arasında yayınlanmış 5 filmi bir arada değerlendirmek istiyorum. Öncelikle bu filmin çekilmesinin sebebi ve kaynağı olan yazar Pierre Boulle'e saygılarımı sunarım.

---Film içeriği---

Şimdik naçiz bir tespittir ki, bu seride aslında iki son vardır. Yani beş film boyunca beklenen, "Kader değiştirilebilir mi?" sorusunun yanıtı, ancak beşinci filmin sonunda elde edilmiştir. İlk son, ikinci filmin sonunda nükleer bombanın etkinleştirilmesiyle; ikinci son ise beşinci filmin sonunda Aldo'nun hükümdarlığı ele geçirememesi ve Caesar'ın hükümdarlığını sürdürmesiyle görülmüştür. Zamanı tanımlama şekilleri olsun, o devirdeki tartışmalara ışık tutması olsun ve o devirdeki tartışma konularının günümüzde de hala devam ettiğini göstermesi olsun, bu açılardan oldukça faydalı bir film. Duyarlı bir insan elinden çıkmış bir insanlık eleştirisi bu film. Ve bana duyarlı insanların aslında azınlık olduğunu düşündürüyor. Bir bakıma da, yöneten
... Devamı
Ben de 68-73 arasında yayınlanmış 5 filmi bir arada değerlendirmek istiyorum. Öncelikle bu filmin çekilmesinin sebebi ve kaynağı olan yazar Pierre Boulle'e saygılarımı sunarım.

---Film içeriği---

Şimdik naçiz bir tespittir ki, bu seride aslında iki son vardır. Yani beş film boyunca beklenen, "Kader değiştirilebilir mi?" sorusunun yanıtı, ancak beşinci filmin sonunda elde edilmiştir. İlk son, ikinci filmin sonunda nükleer bombanın etkinleştirilmesiyle; ikinci son ise beşinci filmin sonunda Aldo'nun hükümdarlığı ele geçirememesi ve Caesar'ın hükümdarlığını sürdürmesiyle görülmüştür. Zamanı tanımlama şekilleri olsun, o devirdeki tartışmalara ışık tutması olsun ve o devirdeki tartışma konularının günümüzde de hala devam ettiğini göstermesi olsun, bu açılardan oldukça faydalı bir film. Duyarlı bir insan elinden çıkmış bir insanlık eleştirisi bu film. Ve bana duyarlı insanların aslında azınlık olduğunu düşündürüyor. Bir bakıma da, yöneten sınıfın duyarsız olduğunu düşündürüyor. Ve kaderin hangi şartta değişmeyeceğini görüyoruz değil mi? Beşinci filmin sonunda Aldo başa geçseydi, kader değişmeyecekti ve ikinci filmin sonundaki dünyanın yokoluşu gerçekleşecekti. Caesar başa geçti ve kader değişti. Bu, şimdiki gidişatımızın da kötü olduğuna bir göndermedir. Bu yönetenlerle beraber dünyanın sonuna gittiğimizin ifadesidir. Siyasi, dini, ahlaki, emir-komutacı vb. her türlü davranışımıza dolu dolu eleştiriler getiriyor bu seri. Gerçi, beşinci filmin sonunda 600 yıl sonrasına gidip, insanlar ve maymunların barış içerisinde yaşadığını gösterirken, nükleer bombanın ahvalinden bihaber kaldık. 3000'li yıllara gelindiğinde, nükleer bombanın etrafında birikmiş; dış dünyadaki insan-maymun kardeşliğinden bihaber psişik güçlere sahip insanlar olacak mıydı acaba? Ve bir de, kader, Zira ve Cornelius geçmişe dönüp de Caesar'ı bu dünyaya bıraktığı anda değişmemiş midir? Yoksa, dünyanın sonunun geldiği zaman çizgisinde, maymunların fetihi yine Caesar'ın öncülüğünde mi sağlanmıştı ve yol ayrımı beşinci filmin sonunda mıydı? Bunu bilemeyiz... ama tahmin edebiliriz.

---Film içeriği---

Tefekkürünüz bol olsun, iyi seyirler!

@alone

14 yıl önce

8 / 10

En etkileyici final sahnelerinden birine sahip olan, hoş vakit geçirten, değişik bir tecrübe sunan kült filmdir. Özellikle filmdeki eleştirilere, sosyal yapıya ve savaşa dikkat edilmeli diye düşünüyorum, kaçırmamalısınız...

---spoiler--- izlemediysen okumamalısın.

hala kabullenemiyorsun, zaman bildiğin herşeyi silip süpürdü, hepsi toz oldu.

elimdeki bilgilere göre, insanın bilgileri zamanla onun felaketine dönüşmüş olmalı. duyguları, beynini yönetmiş olmalı. etrafındaki herşeyi mahveden bir savaş yaratığına dönüşmüş olmalı, kendisini bile.

insana dikkat edin, o şeytanın pençesidir, tanrının en ilkel yaratığıdır, spor için öldürür ya da hırsı için. evet kardeşinin toprağına sahip olmak için kendi kardeşini öldürür. çok çoğalmalarına izin vermeyin yoksa bir çölü kendi evi yapacaktır ya da sizinkini. onu ormandaki inine sürükleyin, onun için en iyi şey budur.

@geppetto

14 yıl önce

8.8 / 10

Bu filmin final sahnesi tüm zamanların en şok edici final sahnesidir. Bilinçaltımızda oluşan tüm değerlerin beklentilerin ne kadar boş ve değersiz olduğunu gösterir. Egonun yıkılışıdır bu filmin final sahnesi.

@havlayankuzu

16 yıl önce

8.9 / 10

Maymunlar cehennemi oldukça uzun bir seri. Ben serinin tamamını bir film olarak ele alma kanaatindeyim. Zira,birbirine eklemlenmiş bir anlatım dizgesine sahipler. Ya hep ya hiç diyebilirim kendileri için.Tematik bakımdan,maymunlar ve onların sosyal sistemleri üzerinden konuşuyor. Bizim ilkel doğamızın ardında bıraktıklarını maymunlara mal etme çabası da bir tür maymunluk sanırım. Ancak seri süresince,aslında tüysüz maymunlardan çok da farkımız olmadığı,güce ve iktidara dönük hırsın primatlarda ortak bir güdü olduğu iddiası baskın. Serinin finali ise bu bakımdan düşündürücü. Kendinden olmayana muamele konusunda hepimiz maymunuz işte. Gorillik ve ayılık arasında gidip gelen var oluşumuza dair,güzel bir taşlama örneği.
SPOILER

Maymunlar Cehennemi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Maymunlar Cehennemi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Maymunlar Cehennemi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL