Acı Tatlı Hayat

(2005)

A Bittersweet Life a.k.a Dalkomhan insaeng

Film 1 Saat 59 Dk. Aksiyon, Polisiye Güney Kore 7 Temmuz 2006

7.2

138 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.5 (40.460 OY)

KONUSU
Sun-Woo, Seul’un gökdelenleri arasında lüks bir otelde müdür olarak çalışmaktadır. İşindeki mükemmeliyetçiliği sayesinde patronu tarafından çok sevilmektedir. Çok sert bir patron olan Kang Başkanın ise herkesden sakladığı bir sevgilisi vardır. Kang Başkan Sun-Woo’yu sevgilisinin başka bir ilişkisi o ... Devamı
Sun-Woo, Seul’un gökdelenleri arasında lüks bir otelde müdür olarak çalışmaktadır. İşindeki mükemmeliyetçiliği sayesinde patronu tarafından çok sevilmektedir. Çok sert bir patron olan Kang Başkanın ise herkesden sakladığı bir sevgilisi vardır. Kang Başkan Sun-Woo’yu sevgilisinin başka bir ilişkisi olup olmadığını öğrenmesi için tutar. Fakat kadının ihaneti kısa süre içerisinde ortaya çıkar. Bunun cezası ölümdür fakat Sun-Woo buna karşı çıkar.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@rambollezi

1 yıl önce

7.5 / 10

Aşkın mafyadan daha tehlikeli olduğunu bu film ile anlamış olduk. Çok tatlı bir havası var, e tabi bir o kadar da acı.

@mehmetm

2 yıl önce

5 / 10

sıkıcıydı

@berkkk

4 yıl önce

film müzikleri çoohş....

@iamgzde

4 yıl önce

Sadık kalma durumunu bozduğunuz anda böyle de karşılık verilmez ki! Her anı soluk soluk izlediğim ve neredeyse film boyunca karakterle beraber karar aldığım, elimi böğrümde bırakan bir yapımdır ve tabii kii Lee Byung Hun farkını eklemek gerekiyor lütfen:)
cüneyt arkınvari kahramanımız her koşula direniyor maşallah. gerçi yönetmenin diğer filmi akmareul boatda bu konuda daha beterdi. her neyse. woon, şiddeti izletmeyi bilen bir yönetmen. işkence, cinayet sırasında çalan müzikler insanın ruhunu dinlendiriyor. eline sağlık.

@winternight

9 yıl önce

4.5 / 10

Film gayet güzel gidiyordu. Fakat esas adamımızın o üst üste, defalarca bıçaklandığı sahneden sonra film koptu bende. Adam en az bir yarım saat boyunca karnından akan oluk oluk kanı iplemedi ve filmin sonunu getirdi, helal olsun. Yani en kolpa aksiyon filminde bile olmayacak şeyi yapmışlar.

@bokakonansinek

9 yıl önce

sadece soundtrackleri için bile izlenir..

@sesver

9 yıl önce

9 / 10

çok sağlam film. herkese tavsiye
S

@siyahtuval

10 yıl önce

7.3 / 10

insanı içine çeken bir havası var ki ben şiddet içeren sahneleri pek izlemem ama baktırıyor adamlar... tamam mutlaka göze batan hatalar var ama müziklerle en önemlisi konuyla kapatmışlar bunu.... güzeldi...hatalar ve bedelleri...

@cemal_erdem

10 yıl önce

8 / 10

Acısıyla-Tatlısıyla Hayat...

Söze, "Kore Sineması" iyi ki varsın naralarıyla başlamak istiyorum. Hakikaten ne vakit bir Kore filmi izlesem sinemasal keyfime artı sağlayak ekran başından ayrılıyorum. Özellikle bu filmler iyi birer öneri, veya arkadaşlardan aldığım sağlam referanslar paralelinde ise beğenmeme olasılığını kafamdan siliyorum. Beklentim yükseliyor ama beklentim yükselmesine rağmen hayal kırıklığı yaşamıyorum. (Bknz. Hollywood tersi :) )

"Acı Tatlı Hayat" ta da hadise tam bahsettiğim şekilde cereyan etti. "Şeytanı Gördüm" gibi bir şahane yaratan (ki "Acı Tatlı Hayat" sonrası dönem) Ji Woon Kim zaten gözümde özel bir yer edinmişti, keza Byung Hun Lee’de karizmasıyla başucu oyuncularım arasına girmişti. "Acı Tatlı Hayat" ise, "Şeytanı Gördüm" den daha az aksiyonlu fakat daha iyi bir film olarak kendini şekillendiriyor. Dramatik yapısı iyi kurulan film, ki klişeye doğru kayabilir ancak Kore’nin en iyi yaptığı işlerden birisi,
... Devamı
Acısıyla-Tatlısıyla Hayat...

Söze, "Kore Sineması" iyi ki varsın naralarıyla başlamak istiyorum. Hakikaten ne vakit bir Kore filmi izlesem sinemasal keyfime artı sağlayak ekran başından ayrılıyorum. Özellikle bu filmler iyi birer öneri, veya arkadaşlardan aldığım sağlam referanslar paralelinde ise beğenmeme olasılığını kafamdan siliyorum. Beklentim yükseliyor ama beklentim yükselmesine rağmen hayal kırıklığı yaşamıyorum. (Bknz. Hollywood tersi :) )

"Acı Tatlı Hayat" ta da hadise tam bahsettiğim şekilde cereyan etti. "Şeytanı Gördüm" gibi bir şahane yaratan (ki "Acı Tatlı Hayat" sonrası dönem) Ji Woon Kim zaten gözümde özel bir yer edinmişti, keza Byung Hun Lee’de karizmasıyla başucu oyuncularım arasına girmişti. "Acı Tatlı Hayat" ise, "Şeytanı Gördüm" den daha az aksiyonlu fakat daha iyi bir film olarak kendini şekillendiriyor. Dramatik yapısı iyi kurulan film, ki klişeye doğru kayabilir ancak Kore’nin en iyi yaptığı işlerden birisi, klişe sayılabilecek bir tematiği oldukça stilize ve evrensel boyutta işlemesi, filmde, iyi kötü ayrımının pek yapılamayacağı, yine de, doğru, yanlış, merhamet, aşk vb. yan temalarla özdeşlik kurmanın kaçınılmaz olduğu bir gibi temellendirmelerle harika bir seyirlik sunuyor.

Gelelim dinginlik, Kore filmlerinin en aksiyonlusunda dahi bir dinginlik, kıyısından köşesinden bir felsefe mevcuttur. Filmi iyi kılan Hollywood’lu star sistemli, reklam kokan hareketler bunlar, denilen türdeşlerinden ayıran da budur. Bir insan düz aksiyon filmi yapabilir ancak çoğu insan John Woo olamaz gibi.

Uzun bir aradan sonra izlediğim en iyi açılış sahnelerinden birini de barındıran film, vaktimin iki saatini boşa mı geçirdim söylemlerine asla sarılmayacağınız bir seyirlik fırsatı sunuyor.

Bir de...

Cüneyt Arkın şu sıra genç olsa, oyunculuk yapsa ve Kore filmlerinde boy gösterse, nasıl olurdu diye merak etmiyor değilim, bu denli stilize bir gösteri ile patlar mıydı, yoksa sırıtır mıydı :)) ilginç bir deneyim olurdu orası kesin...

@minotauruss

10 yıl önce

7.5 / 10

Acıyla beslenen intikam duygusu hiç bitmeyen bir adam. Çok aman aman bir film olduğu söylenemez bence. Ama değişik bir aksiyon filmi arıyorum diyorsanız buyrun iyi seyirler.

p.s : Aksiyon sahnelerine diycek lafım yok hakikatten ağzım açık izledim :)
B

@birdie_numnum

10 yıl önce

7.3 / 10

film genel olarak iyi olsa da harika demek abartı olur gibi, birçok işkenceden kurtulan ve bir o kadar da vurulan adamımız dokuz canlı bir profil çizmiş kendine. Beklentim fazla olduğu için olabilir ama bilindik bir intikam filminden çok farkı yok.

Müzikler güzel kullanılmıştı, son sahnedeki öğrenci usta konuşması ise sunwoo’nun durumuna yapılacak en iyi cümledir muhtemelen.

O güzel Yuhki Kuramoto’nun romance’ini dinlemek isteyenlere:http://www.youtube.com/watch?v=lYUGkB5w1SE

@hasanaa

12 yıl önce

7.6 / 10

Bir filmde müzikler nasıl kullanılır diye sinema derslerinde gösterilmesi gereken bir film. Filme vasat müzikler koy film bukadar başarılı (?) olurmu tartışılır. Genel olarak iyi bir film ama bunda en büyük payın müzikler olduğu bi gerçek.

@alcheri

12 yıl önce

6.1 / 10

Yine sonu olmamıs dedirten bir kore filmi..

esas adamın litrelerce kan kaybedip yine ayakta kalması, öldürülmeyen kötü adamların tekrar sahneye cıkması, vs. gibi hep yapılan hatalar, film olsun da nasıl olursa olsun diye yapılmıs. isyan: yaw madem oldurmeye gittin, ne kosnusuyosun, cek tetigi vur.. neymiş? filmiş? bırak ...
SPOILER

Acı Tatlı Hayat filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Acı Tatlı Hayat filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Acı Tatlı Hayat filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL