6.8

73 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.4 (23.887 OY)

KONUSU
1968 yılında erkek öğrencilerin doldurduğu bir yatılı okuldayız. Eğitmenlerin katı kurallarıyla okulda yaşam oldukça disiplinli bir şekilde kurulmuştur. Mick ve arkadaşları bu baskıcı düzenin dışına çıktıkları, gizli bir kaçamak oadası yapmışlar ve burada özgürce takılmaktadırlar.

Özgürlük alanlar
... Devamı
1968 yılında erkek öğrencilerin doldurduğu bir yatılı okuldayız. Eğitmenlerin katı kurallarıyla okulda yaşam oldukça disiplinli bir şekilde kurulmuştur. Mick ve arkadaşları bu baskıcı düzenin dışına çıktıkları, gizli bir kaçamak oadası yapmışlar ve burada özgürce takılmaktadırlar.

Özgürlük alanlarını okulun geneline yaymaya kalktıklarında, okulun baskıcı otoritesiyle yüzleşmek zorunda kalırlar. Fakat ezilen öğrencilerin, hem eğitmenleri hem de okulu ziyarete gelen önemli konukları yakından ilgilendiren bir intikam planları vardır...

Ünlü İngiliz yönetmen Lindsay Anderson’ın çalışması ’68 ruhunu’ tüm yönleriyle hatırlatıyor. Filmin tüm baskıcı kurumları, özellikle de okul sistemini sert bir şekilde eleştirdiğini eklemek gerek. Okul hayatının öğrencileri bunalttığını herkes bilir ama bunun sonuçları bazen ’yıkıcı’ olabilir.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@naksidil

5 yıl önce

8.7 / 10

" Kuşkusuz okul binası baskıya ve zulme dayalı eğitim sisteminin icra edildiği tek yer değildir. "

" Pek çok kişi sizin yerinizde olmak için nelerini feda etmez ki .. Ayrıcalıklısınız . Karşılığını ödemeye hazır olduğunuz sürece .. Ne yazık ki günümüzde gelenekleri küçümseme bir moda halini aldı. Ulusumuzu yaşayan bir güç haline getiren eski düzen ; modern psikiyatr , rahip ve aydın çevreler tarafından ekseriyetle hor görülmektedir . Peki bu düzenimizin yerine ne koymak istiyorlar ? Politikacılar sık sık özgürlükten dem vurur . Ancak savaşmaya hazır olmazsak özgürlüğümüzü idame ettiremeyiz .. "

Kendine , o çok sevdiği değerlerine saldırıya geçen yeni yetme gençlere, eline verilen tüfekle karşılık veren altmışlık kadını yaratabilmesi sistemin ne kadar da iyi işlediğini gösterir aslında ..

@themnp

6 yıl önce

******************spoiler olabilir******************

filmde en çok renkli ve siyah beyaz çekilen yerlerin bir amacının olup olmadığını ve varsa ortak özellik ne olduğunu merak ettim. isyan duygusu izleyiciye güzel aktarılmış. karakterlerin yüzü de rollerine çok yakışmış.
I

@itsatwap

10 yıl önce

5 / 10

criterion, malcom mcdowell.. bunlar hep iyi referanslar ama oluşan beklentiyi tam anlamıyla karşıladığı söylenemez. anarşizm muhabbetineyse hiç girmiyorum. orta karar bi film. malcom mcdowell da ekstrası

@flower548

10 yıl önce

10 / 10

Malcolm Mcdowell
K

@kinoglaz

12 yıl önce

tamam metaforlar iyi güzel de bu mudur anarşizmin manifestosu sayılan film?

@daw

12 yıl önce

"Şöyle festival zamanı sinemaya gitsem, bi güzel filmi seyretsem, çıkışta birer bira söyleyip yönetmeniyle uzun uzun film üzerine konuşsam" diyefantaziler kurmamasebeb olan bir film..en kısa zamanda tekrar izleyeceğim..

sonundaki çatışma sahneleri pek olmamış ama malum yıl 1968. O kadarını hoş görmek ve filmi bir sahneden değil içerikten ötürü yorumlamak lazım

@ecezkc

12 yıl önce

Bu filme yorum yapılmamış olmaması beni şaşırttı. Çok önemli bir yapıt. Malcolm Macdowell adını duyduğum anda hiç düşünmeden o filmi izlerim zaten. İngiliz Özgür sinemasının en önemli filmlerinden. Bir okul ve başkaldırış. sadece hemen izleyin ne diyebilirim ki...
SPOILER

If.... filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

If.... filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

If.... filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL