Belirsiz Gece Suare - 27. Hafta: Si può fare

NOT: Öncelikle bu forum başlığının ne olduğunu açıklayayım, biz topluca başka bir siteden geldik. Orada fırsat buldukça toplu film izleme yapardık, burada da devam ettireceğiz bunu. Eğer dışarıdan katılmak isteyen arkadaşlar olursa çok mutlu oluruz. Her suarede herkes bir film söylüyor, sonra o filmler oylanıyor. Daha sonra en çok oyu alan filmi izleyip, birlikte yorumluyoruz. Olayın özeti budur. Aklında soru işareti olan, olayı bilmeyen arkadaşlar mesaj atabilirler.  Bu haftanın filmi: Si può fare

althttp://www.filimadami.com/afisler/38602.jpg" />

 

Filmde, ruh sağlıkları hastanede kalmayı gerektirecek kadar kötü, toplum içinde normal yaşamlarını sürdürebilecek kadar iyi olmayan delilerin öyküsü anlatılıyor. Kimileri sevgisizlikten, kimileri sevgi adına yapılan ruhsal baskıdan akıl sağlığını yitirmiş bu insanlar, 80'lerde Basaglia yasası gereğince hastaneden taburcu olduktan sonra, doktor gözetiminde ilaç tedavilerinin devam etmesi koşuluyla sosyal üretim kooperatiflerinde çalıştırılarak gözetim altında tutulurlar.
Sevgilisi tarafından terk edildiği dönemde, sahip olunan değerlerle piyasa ekonomisi içinde yer almak gerektiğini savunan solcu Nello bu görüşleri nedeniyle sendikadan uzaklaştırılarak bu kooperatiflerden birinde çalışmak için görevlendirilir. Nello, yöneticiliğini yapmaya başladığı kooperatifte bulunan delilere, her birinin yeteneklerine göre yaratıcılıklarını üretim sürecine yansıtacak şekilde özgüvenlerini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Not 2: Bu filmin seçilmesinde oylama yapılmamış, oscar tahmini yarışması kazananı Miss Pace adlı arkadaşımız filmi kendisi seçmiştir :) İyi seyirler :)

Film çok eğlenceli onu söyleyeyim. Daha önce izleme fırsatı bulmuştum ve beğendim. Sımsıcak bir öykü, bir başarı öyküsü. Deli deyip geçmemek lazım :) Benim gözümdeki en değerli sahne ise:

 

---spoiler---

intihar sahnesiydi. inanılmaz çarpıcı, bir tokat gibi yüzümüze çarpıyor. o sahneye geliş aşaması ve o sahne tam anlamıyla bir sanat eseri. hiçbir şey sandığınız gibi değil demek için biraz üzücü bir yöntem...


---spoiler---

bu film ilk izlediğimde çok heycanlandırmıştı beni.içindeki coşkuyu, çabayı çok seviyorum.herşeye rağmen 'yapabiliriz' demesini seviyorum.gerçek hikayelerden esinlenilmiş olması insana umut veriyor.tüm o eğlencenin içindeki dramı seviyorum.tokat gibi yüzüme çarpan beni çok ağlatan o malum sahneyi seviyorum.(okg spoiler vermiş ama sanırım tam çalışmıyor spoiler tuşu o yüzden izlemeden okumayın yorumlarımızı) bu açıdan guguk kuşuna benzetmiştim biraz.zira hem o filmdeki billy bibbit hem bu filmdeki gigio içimde yaradır... kısacası ben bu filmi çok zeviyorum umarım sizde seversiniz dostlar şimdiden iyi seyirler :)

ooooooooooo benlik bir film seçilmiş sanırsam :))

birde nerden izleyeceğimiz konusunda yardımcı olursanız çok güzel olacak:)) arkadaş yetersiz kaldı:(

canlar benim arkadaş sorunsuz getirmişti filmi :) ama sorun yaşayanınız varsa bana mesaj atabilir...

Hayırlı olsun dostlar :) Si puo fare`yi ben de çok beğenmişdim.Oyuncu performansları çok iyi olan,güldüren ve aynı zamanda duygusal bir film.Guguş kuşu`na bir çok insan az da olsa benzetecekdir bence.Keyifle izlediğim kaliteli bir filmdi.Gönül rahatlığıyla izleyin :)

Ne güzel filmdi öyle. Hem eğlendim hem üzüldüm hem hırslandım hem şaşırdım. Oyuncuları aldı götürü beni. Bir an gerçekten de filmde akıl sağlığı yerinde olmayan insanları oynattıkları hissiyatına kapıldım. Her biri nefis oynamışlar,

---spoiler---

Goffredo’nun mimik ve hareketleri beni benden aldı, Fabio’nun panik ataklığı geçmişinin hayaletlerini taşımaktaydı, Roby nam-ı diğer ‘başkan’ gönlümde taht kurdu sadece duruşuyla :) Ossi’nin vurguları beni kastı ekran başında..

---spoiler---

Daha öncesinde böyle bir sistemin varlığından haberim yoktu, filmle öğrenmiş oldum. Kooperatiflerin varlığı, akıl sağlığı yerinde olmayan ya da engelli insanlar için yeni bir başlangıç. Dışlanmışlığın, içine kapanıklığın karanlık dünyasında aydınlanmak için bir ışık niteliğinde olmuş. Film içerisinde çekip aldığım bir cümle var: Yatırım oylama sonrası hayır cevabını alan Nello’ya doktor’un söylediği: ‘Onların -Hayır- oyu senin en büyük zaferin.’ Bilinçlenmenin, birey olmanın, seçenekler arasında muhakeme yaparak karar verebilme bilincine sahip olmanın kanıtı.

---spoiler---

İntihar eden Gigio bu uyanışın acı bir simgesiydi. Yaşayabileceğini hiç aklından bile geçiremediği duyguları kısa da olsa tadarak bitirdi. Adrenalin-aşk-dokunuş-ihanet-acı. Çarpıcı bir sahne ve süreçti.

---spoiler---

Miss Pace’e bu güzel seçim için teşekkürler, baş ucuna kondurmuş olduk... 

 

beğenmene çok sevindim requiem_  :) güzel yorumun asıl ben teşekkür ederim :)

filmi izleyeli kaç gün oldu ama izledim demeyi unutmuşum :)

film için söylenecek çok fazla şey yok aslında,genel kanıya katılıyorum: evet çok keyifli bir film ama bir an geliyor (ki hiç beklemediğim bir andı) alt üst ediyor insanı.. aslında tüm o "alt üst olmuşluğa rağmen" film gayet umut pompalamayı başararak bitiyor. insanın kendini kötü hissettiğinde antidepresan kıvamında izlenecek filmlerden(bence)..

 

nadidoşumuza teşekkür ederken bu performansı diğer suarelerde de görmek istediğimizi belirtmeden geçemeyeceğim :)

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.