insan istediği tüm filmleri görmeye ömrünün yetmeyeceğini kabullendiğinde çok rahatlıyor..

siz ne düşünüyorsunuz ?...................

ben üzülüyorum.
İnsan ömrü neye yetiyor ki ?

Allahtan kuzuyum.

Saygılar.

Sadece filmler olsaydı belki kabullenebilirdim ama okumak istediğim kitaplar, yazılar, görmek istediğim, gitmek istediğim yerler, öğrenmek istediklerim, yapmak istediklerim,... Üstüne üstlük listeler her gün genişliyor, gel de üzülme...
\"varolmanın dayanılmaz hafifliği...\"
Zamanımın yapmak istediğim şeylere yetmeyeceğini bilmek beni de üzüyor ama aynı zamanda yaptıklarımı daha da değerli kılıyor. Hiç olmazsa bununla avunuyorum.

Bunun yanında ölmeden önce 10.000 film izlemek gibi saplantılı bir hayalim var. Bu hayalin ne kadarını gerçekleştirebilirim bilmiyorum ama bu inancım büyük. 8995 film sonra görüşürüz :)

film manasında değil de genel, hayat memat manasında katılıyorum. Bu kabullenişimin üzerinden bi 4-5 ay geçmiştir herhalde ve çok rahatım, yaşadığım her şeyden keyif almaya çalışıyorum. Film açısından da; eskiden kendimle yarışırcasına film izlerdim ve aldığım keyif azdı, şimdi izlediğim filmlerden daha fazla keyif alabiliyorum.

Bi ara ben de diyordum, tüm filmleri izleyebilir miyim diye, fakat vizyona giren filmlerin sayısı ve çekilen vizyona girmeyen diğer filmleri göz önünde bulundurduğumda üzülme diye bir durumum kalmıyor. Sonuçta 1 ayda tahminimce tüm dünya genelinde irili ufaklı 30-40 film çekiliyordur. İsmini dahi bilmediğimiz yönetmenler, oyuncular var. Hollywood harici Yunan sineması, Endonezya sineması, Fransa sineması derken bir sürü sinema var. Yok yok mümkün değil hepsini izleyebilmek diyerek bu işin içinden çıkıyorum. =)

filmlerin hepsi zaman kaybı..

yapacak hiçbir şeyi olmayan veya vaktini dişe dokunur herhangi bir etkinlikle geçiremeyen insanlar film izlerler..

yapacak o kadar çok şey varki..ama insanlar hayatın sıkıcılığından ve tekdüzeliğinden bıkarlar.özgür ruhlu, ele avuca sığmayan, hayalgücü yüksek insanlar..

 

"spor kitlelerin yarığıdır "demişti T.Eglaton..

"tv de kitlelerin afyonudur"

"sanat da insanların sığınağı" (tabii bu kadar sınırlandıralamaz)

 

gelip geçiciliği olmayan bir şey söyleyin bana..o zaman bu başlığın belki bir amacı olurdu..

Siz de onlardan mısınız peki? 

 

albertini
Okulda hiç arkadaşım yoktu, arkadaş istemiyordum.Yalnız, daha iyi hissediyordum kendimi.Bir sıraya oturup diğerlerinin oyun oynayışlarını izlerdim, çok aptal buluyordum onları. Bukowskivalla ben şuana kadar filmlerin hiçbir faydasını göremedim..

izlediğim 3 bin (yarısından çoğu kaliteli işler) film hayatıma bir şey katmış değil..düşünce ,hayal dünyam zaten genişti..varolan şeyleri tekrar görmenin hiçbir anlamı yok..

10 gün önce (2012-12-23 18:04:54)
 güncellendi: 10 gün önce (2012-12-23 18:10:01)

 

Bu "filimadamındaki ne idüğü belirsiz kişiler" adlı topic'ten kendi küçücük ama anlamı büyük bir alıntı. 

Ayrıca, hayal dünyam çok genişti demişsiniz. Görmediğiniz birşeyi hayaldünyanızda var oldurup ondan bilgi mi alıyorsunuz? Bilgi dediğimiz kavram temelde gezerek, görerek ve okuyarak olmaz mı? Film de görme unsurunun en güçlü örneklerinden birisi değil midir? 


Ben tam tersinize filmlerin genel kültürü arttırdığını düşünüyorum. 

 

 

 

 

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.