en sevdiğimiz yönetmenler top 5

1- Andrey Tarkovski 

2- İngmar Bergman

3- Krzysztof Kieslowski (her ne kadar adını hala google dan bakarak yazsamda) 

4- Theo Angelopoulos

5- Federico Fellini ( ya da bernardo bertolucci yada alejandro gonzales inarittu yada  costa gavras yada ken loach .. uzar gider bu tabi,  çok kararsız kaldım) 

 

 

 

Ingmar Bergman

Krzysztof Kieslowski

Akira Kurosawa

sadece 3 isim düşündüm bugüne kadar. yasujiro ozu, louis malle, wim wenders, lars von trier, werner herzog, rainer werner fassbinder, theodoros angelopoulos, jean-pierre melville, andrei tarkovsky, michael powell, paul thomas anderson gibi isimleri de çok severim ama bunları sıralamaya koyamıyorum.

 

1-Frank Darabont

2-James Cameron

3-Christopher Nolan

4-D.J. Caruso

5-David Yates

Bu 5 yönetmeni sırasıyla çok başarılı buluyorum.

1. Sergei Eisenstein

2. Carl Theodor Dreyer

3. Robert Bresson

4. Kenji Mizoguchi

5. Yasujiro Ozu

Sinema sanatının yegane sanatçıları bu fanilerdir. Geri kalan isimlerle aralarında özgünlük ölçütü ve nitelik kıstasları derinliğinde bir uçurum vardır. Bu kişilerin en üstün olması, onları sevdiğimiz anlamına gelmez. Zaten kimse severek " Paradise Lost " okumayacaktır.

eheh, herkes de filim gurmesiymiş hee. tarkovski seyredip de gerçek manada zevk alan, bi sonuç çıkaran, hmm burda bu ne demekti diyen kaç kişi var dünya üzerinde acaba. ya da dekalogların tamamını seyredip zaman kaybı olmadığını düşünen. en birinici yönetmenim mecid mecidi'dir. bizden şeyler. sade, iddiasız.. filim ahalisi kalıplara sıkışıp kalmayın, listenize tarkovski almak sizi bi yerlere götürmez.

 

1-Michael HANEKE

2-Robert BRESSON

3-Luis BUNUEL

4-Andrei TARKOVSKY

5-Jean-Luc GODART

 

1- Lars Von Trier 2- Ingmar Bergman 3- Yorgos Lanthimos 4- Jean Luc Godard 5- Roman Polanski     (Quentin Tarantino, John Waters, Michael Haneke, Gaspar Noé yı da yazmazsam olmaz, hepsi çok degerli.)

 

1-Martin Scorsese

2-Alan Parker

3-Spike Lee

4-Gus Van Sant

5-Roman Polanski

asghar farhadi

chan-wook park

 fernando meirelles

 

Ji-woon Kim

christopher nolan

 

bu adamların filmlerini konusunu okumadan izlerim..

Christopher Nolan,Martin Scorsese,David Fincher,Quentin Tarantino,Francis Ford Coppola...Bir de Guy Ritchie,yazmasam içim rahat olmazdı.

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.