maalesef avatar

Fragmanını izlediğimde anlamadım. Ama filmde arada bir 30 saniye seyrettim, bu basbayağı Kuzey Amerika'da geçen bir kızılderili- Mavi ceketli Süvari savaşı. Neredeyse kızılderili lisanları bile aynı. Şimdi film harici diskte duruyor ben de burada.

Mazur görün ama anlamadım ne demek istediğinizi?

avatar filmi. 3 boyutlu şaheser. yıllardır çekilmiş en...... film. ama temelde konusu kuzey amerika ana karasına çıkan beyazlarla amerikan yerlileri arasında geçen mücadelenin bire bir aynı. o kadar aynı ki o yabancı gezegendeki yerlikerin konuştuğu dil bile nedereyse kızılderili dili. Bu arada o kızılderili dilinde 500 kadar orta asya öz türkçe kelimesi vardır, hava, su... gibi. Western filmlerindeki mavi ceketli süvariler yani beyazların silahlı kuvvetleri yyerlilere karşı... Yerlilerin vücut lisanı bile aynı. Yeni bir konu değil. Özgün değil. Bilim kurgu hiç değil.

Şimdi oldu :) Teşekkürler açıklama için. 

Bir şey değil. Siz bu filmi izlediniz mi? Ne düşünüyorsunuz?

işte Pocahontas'ın üç boyutlusu gibi bir şey diyebiliriz kısaca sanki =)

İzledikten sonra biraz üzülmüştüm, o kadar paraya keşke daha farklı bir hikaye anlatsaymış diye. Hikayesi konusunda bir iddiası yok ama karakter tasarımı, mimari... gibi unsurlarda oldukça iddialı olduğunu düşünüyorum. Yönetmenin takıntıları yine mevcut, ana türünün aksiyon olduğunu göz önüne alacak olursak, bu türün gerekliliklerini yerine getirmiş ve bir şeyler eklemiş, izlemeyenler için ipucu vermek istemediğim için yazmıyorum ama zaten dediğiniz gibi çok bilindik bir hikaye olduğu için belki de söyleyebilirim, neyse şimdilik susayım :)) 

Sonuç olarak vasat bir film kanımca. 

Bir şey daha: İşin içine animasyon girince devamlılık hatalarının yok olmasına deliriyorum. Filmleri film yapan o devamlılık hatalarıdır, ama şu ana kadar hiç devamlılık hatası olan bir animasyon izlemedim. Muhtemelen vardır. Hatta bilen varsa söylesin, hemen izleyeyim. Yine de seviyorum animasyon izlemeyi :)

Bu çok iyi :)

 

http://failblog.files.wordpress.com/2010/01/epic-fail-avatar-plot-fail.jpg" alt="epicfailpictures" />

aha!! =D=D=D=D

peki, şöyle bir şey aklınıza gelir mi, ya da akla yakın gelir mi? Bu sinemanın sanat yönü ile değil de politik yönü ile ilgil daha çok. batılı ülkelerden öncü gruplar amerika ana karasına çıkar. zengin doğal kaynaklar ve oranın yerlileri vardır. bir süre sonra sadece zengin kaynaklar ve öncüler kalır. tabi insanların bazıları sormaya başlar "bunlara ne oldu" diye. meclislerinde akıllı adamlar toplanır, aylarca inceler,cilt cilt raporlar yayınlanır ve milli arşivlere konur ama kimse anlamaz, tatmin olmaz ve eğlenmez. sonra westernler başlar.hah, hem eğlenirim izlerken, hem "haa...böyle imiş, aa,bunları katletmişler, ama bak, mecburmuşlar, "falan deriz. hem de anlatan adam cezai bir sorumluluk almaz. Yıllar geçer. 1963 te J.F. Kennedy bir şekilde kendi memleketinde kendi vatandaşınca öldürülür. halkta büyük bir merak başlar. ama devlet belgeleri 2037 yılına dek gizli kılmıştır. Yıllar geçse de merak çığ gibi büyür. Bunun üzerine, Oliver Stone bana göre çok iyi bir film yapar. kadro çok iyidir. devlet de destekler, ayrıca filmdeki HİÇ BİR ŞEYİ YALANLAMAZ. tabi doğrulamaz da. 3 saat izlerim. Vaay beee.. derim.(babam 74 yaşında, ona bunu zorla izlettim. Emekli matematik hocası,iyi bir satranç ustası ve yazar. O öyle dedi) tüm merakım tatmin olur. cevabı tabi sinema vermiştir. hukuki sorumluluk yoktur. hem de eğlendirir. Ayrıca sonra yapılan kamuoyu araştırmalarında halkın çoğunun verilen cevaptantatmin olduğu,merakın söndüğü görülür. ne güzel, herkes memnun... sonra biri şüphelenir. devlet sinemayı günah çıkartma aracı olarak kullanıyor-mu diye.para veriyor, bilgi veriyor, yalanlamıyor, eh, daha ne... o zaman Mel Gibson Conspiracy Theorie!deki gariban 5 aboneli bülteninde Bu yönetmenin devletin gayriresmi sözcüsü olduğunu ve itiraf edemedikleri şeyleri ona açıklattıklarını yazar. biz de hah, bak öyleymiş işte deriz ve merakımız biter. sonra biz dahil her yönetim bu işi yapmaya başlar ve sanat-sanat için, -toplum için, -devlet politikası için diye yeni bir üçüncü tarz doğar. gerçi eğlenceli de. son olarak, daha çok uzak ama, batılı uzay fatihleri eğer doğal kaynakları ve yerlileri olan bir gezegen bulursaa... ne yaparlar dersiniz? bu onların blilnç dışını ele vermiyor mu? yorum ve eleştirilerinizi bekliyorum. Diğer okurların da.

 

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.