Belirsiz Gece Suare No: 80 "9"

9 ^^

 

althttp://www.filimadami.com/afisler/1767.jpg" />

 

İstanbul'un sakin mahallelerinden birinde vahşi bir cinayet işlenir. Cesedi bulunan kadının kimliği tam olarak anlaşılamaz, fakat polisin eline kadının çıplak görüntülerinin yer aldığı video görüntüler geçmiştir. Polis, mahalle sakinlerini olayla bağlantılı olarak sorgulamaya başlar.

Son dönemin en ilginç yapımlarından biri olan Dokuz, dijital kamerayla çekildi ve 21. İstanbul Film Festivali'nde, En İyi Film ödülünü alıp, Serra Yılmaz'a da En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandırdı.

istanbul da bir mahallede islenen bir cinayet i arastiran polisler mahalledeki alti kisiyi capraz sorguya alir. sorgu esnasinda siradan gorunen bu insanlarin bir bir sirlari aciga cikar.

"hicbirsey gorundugu gibi degildir" 6 nin bir hamleyle 9 a donusmesi guzel bir gondermeydi.

Kurgusu iyi yapilmis oyunculuklarla iyi islenmis yine katil kim merakiyla filmin sonunu bekledigimiz ve hayattaki en buyuk zaaflardan bencillikle son bulan şahane bir filmdi.

Oneren arkadasa cok tesekkur ederim :))

Ustuste iki umit unal filmi izledik, cok ta iyi oldu zira kendisi cok sevdigim bir sahsiyettir..

Bu arada izlemediyseniz nar filmini mutlaka izleyin...Serra yilmaz bu filmde de oldugu gibi bulundugu her filmi oyunculugu mimikleri ve dogal tavriyla inanilmaz bir sekilde buyuluyor...bir numarali hayraniyim:))

çok beğendim. uzun süredir bu kadar iyi bür Türk filmi izlemiyordum.

9 bana kalırsa sinemamızın en enteresan işlerinden bir tanesi, Ümit Ünal sinemasını, özellikle senaryolarını severim eli yüzü düzgün, kayda değer hikâyeler anlatmaya çalışır. 9'un görsel taraflarını da beğenmeme rağmen daha çok metinsel anlamda (ki bu da benim egomla alakalı olabilir :) ) güçlü buldum. Her karakterin hem bireysel hikâyeleri çok iyi yazılmış hem de bu hikâyeler düğümün çözülmesine gereken katkıyı sağlıyor. Filmin bütününe yayılan sorguda da açıkçası ben kızı kimin öldürdüğünden çok sorgulananların birbirleriyle ilişkilerini, karakterlerin gizli saklı yanlarını vesaire merak ettim, kızı öldürenin tanımadık, mahalle dışından biri çıksa ve film sadece sorgu boyunca açığa çıkan ilişkilere odaklansa daha mı iyi olurdu belki hayır ama daha çok severdim, tabii böyle de sevdim :) seçene, oylayana, herkese teşekkürler.

Eksiklerine rağmen beğendim filmi. Nar bu film yanında hiçbir şey bence :) Hoş bir senaryosu var ama oyunculuklar sınıfta kalmış bence. Hepsi bir eğreti durmuş. Hiç beğenmeyeceğimi düşünüyordum ama yapılmaya çalışılan şeyi takdir ettim. Mümkünse Ümit Ünal şu yönetmenlik işini bir daha düşünsün :) Senaryoları yazıp, yönetmesin :)

Filmi çok beğendim özellikle kurgusal anlamda. Mahalle sakinlerinin birbirleriyle olan ilişki ağı gayet ilgi çekici ve enteresandı. Kurgunun ve oyunculukların ön plana çıktığı bir film olmuş. Bana gerilimi iyi hissettirdi. 

Arzu'ya teşekkürler :)

Kürşatcım katılıyorum bence de sadece yazsın sadece yonetmesın :)

hem teknik açıdan hem de hikaye bakımından beğendim. oyunculuklarda iyiydi bence. başından itibaren merak duygusu taze tutuluyor. bazı karakterlerin falsolu olduğu çok belli olsada ( fikret kuşkan ve ali poyrazoğlu'nun karakterleri mesela ) sıkılmadan izledim. önce herşey yolundaymış gibi davranan sonra yavaş yavaş çözülmeye başlayan karakterler çok iyiydi. ayrıca neredeyse tek mekanda geçiyor oluşu, sorgu sırasında soruları duymamak sadece karakterleri görmek iyi düşünülmüş. sürekli önerilen bir filmi daha aradan çıkarmış olduk böylece, teşekkürler :)

Çok çok iyi bir filmdi dediğim gibi. kurgu çok iyiydi. hikaye, işleyiş, oyunculuklar oldukça başarılydı. fikret kuşkan abartmış mı, yoksa böyle mi olması gerekiyordu? bütün oyunculukları bir kenara bırakıp, Cezmi Baskın'ın oyunculuğunu ayrı bir yere koymak gerekir bence. 

 

Hep Türk filmi izlesek ya :p

Lowen sana katiliyorum akasya duraginda oyunculugundan tiksindigim Cezmi Baskının bu filmdeki oyunculugu mukemmeldi. Keske hep turk filmleri boyle olsa bizde hep turk filmi izlesek :)
Bir mesaja cevap veriyorsunuz.