Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü ?

(2006)

Film 2 Saat 15 Dk. Komedi, Dram Türkiye 17 Mart 2006

7.1

331 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.5 (10.313 OY)

KONUSU
14.yüzyılda Bursa’dayız... Anadolu’daki Moğol tehlikesi fırtınalar estirirken halkın büyük bir kısmı kaçmakta ve Bursa’ya yerleşmektedir. Üstelik sedece halk değil, çeşitli devletlerin ve beyliklerin liderleri de bu kente sığınır. Dinleri, dilleri apayrı olan insanların bir arada yaşadığı Bursa karm ... Devamı
14.yüzyılda Bursa’dayız... Anadolu’daki Moğol tehlikesi fırtınalar estirirken halkın büyük bir kısmı kaçmakta ve Bursa’ya yerleşmektedir. Üstelik sedece halk değil, çeşitli devletlerin ve beyliklerin liderleri de bu kente sığınır. Dinleri, dilleri apayrı olan insanların bir arada yaşadığı Bursa karmakarışık bir yer olurken Osmanlı da, İmparatorluğu’nun ilk tohumlarını atmaktadır.

Karagöz ve Hacivat’ın hikayesi de burada başlar. Akıllı ama cahil, sinirli ama komik Karagöz, kendisinin tam tersi olan zekasını fırsatçılığı ile birleştirip her işten sıyrılan Hacivat ile tanışır. Orhan Gazi’nin adına yapılan caminin inşaatında beraber çalışmaya başlarlar. Ama yaptıkları işten çok, mizah yönü kuvvetli sohbetleri hemen farkedilir. Atışmaları sırasındaki komiklikleri o kadar ünlü olur ki, davetten davete koştururlar, gülmek isteyenlerin gönlünü yapmak için.

Şöhretin bedeli şimdi nasıl ağırsa o yıllarda da bundan farksızdır. Hacivat ve Karagöz’ün hem güldüren hem düşündüren diyaloglarından rahatsız olanların kahramanların kaderini değiştirmeleri hiç de zor olmayacaktır.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@zenobiaa

1 hafta önce

7.6 / 10

yapılmış en eğlenceli filmlerden

@muhammed-b

3 hafta önce

7.9 / 10

Tarih ile kurgusu enfes bir şekilde birleştirmişler. Dönemin dili, inancı, Müslümanlığa geçişleri, vergi sistemi, yörüklerin durumu tarihe uygun yansıtılmaya çalışılmış. Belli ki senarist dönemle ilgili okumalar yapmış. Bu çeşitlilik hızlı geçişler olmasına rağmen güzel sığdırılmış. Kültürel tarihten yararlandığı için savaş sahneleri hiç yok eğer hırsızlık olayındaki dövüşmeyi saymazsak. Bazı oyuncuların toylukları belliydi. Beyaz çok iyi olmasa da iyiydi. Türk sinemasında ayrı bir köşede film.
F

@fatiherol

1 ay önce

7.8 / 10

En iyi Türk filmleri arasındadır. Haluk Bilginer yine efsanedir bu filmde.

@poormf

3 yıl önce

7.5 / 10

Oyunculuk, müzik, canlandırmalar, dekor, kostüm çok iyi ancak konu basit olmasına karşın senaryo biraz karmaşık ve anlaşılmaz olmuş. Film içindeki izleyicilerin yapay bir şekilde güldüğü yerlerde biz film dışındaki izleyicileri de güldürebilecek bişeyler olsaydı.Yine de türünün iyisi... 75/100

@kitapkafa

4 yıl önce

9.7 / 10

Bu film zannımca Türk sinemasının mihenk taşı. Karagöz ve Hacivat tiplemesi bu kadar iyi yapılabilirdi Beyazıt Öztürk ve Haluk Bilginer karşısında saygıyla eğiliyorum... Şunu da demeden geçemeyeceğim film tarihi gerçeklikten uzak kurmaca bir yapıttır.

@mulayimbey

7 yıl önce

gerektiğinden fazla uzun.
M

@malicebi

7 yıl önce

7.5 / 10

Tarihi gerçekler anlamında hiçbir iddia taşımyorsa güzel,eğlencelibir film...

@lowen

8 yıl önce

7.6 / 10

Ezel Akay yönettiği 3 sinema filminde de oldukça başarılı işler çıkardı.Bu 3 filmin ortak özellikleri,renkli,eğlenceli ve zaman zaman hüzünlü olmasıydı.Hacivat-Karagöz Neden Öldürüldü? Türk sinemasının kalburüstü filmlerinden birisidir.Filmin olumsuz tarafı -olması gereken bu tabii- kullanılan dilin bazı yerlerde anlaşılamaması ve bazı can alıcı sahnelerde bu durumun can sıkıcı olabilmesi.Bunun dışında izlemekten çok büyük keyif aldığım bir film oldu,dönem filmleri içerisinde daha çok EzeL Akay imzasıgörebiliriz umarım.

@bugs

8 yıl önce

tatlı hüzünlü bi film, izlerken tüm duyguları basit ama derinden yaşatıyor. o döneme farklı bi açıdan yaklaşmış ezel akay ve seyirci etkilemiş. 7 kocalı hürmüzü de aynı beklentiyle izlememiştim ama beklentimi karşılamamasına rağmen eğlenmiştim izlerken. ama bu filmin yerini tabi ki dolduramaz
O

@oblomov

8 yıl önce

10 / 10

cok cok cok basarili.

13.-14. yy Anadolu Kozmopolitezini cok iyi yansitan bir film.

Ihtiyac var bunlari hatirlamaya..

@fawkessa

8 yıl önce

7.6 / 10

Güzel filmdir,oyunculuklar çok iyidir hele de Haluk Bilginer.Tek beğenmediğim şey Orhan Gazi rolünde Ragip Savaş'ın oynamasıdır.Ne biliyim pek uymuyor gibi geldi bana.

Sen sana ne sanırsan, ayruga da onu san!

@bobabi

10 yıl önce

8.3 / 10

2000'li yılların en güzel Türk filmlerinden biri, anlatım, oyunculuk, müzikler, herşeyiyle çok güzel bi' film. Hacivat ve Karagöz olarak başka bi' ikiliyi de düşünemezdim, cuk oturmuş Haluk Bilginer ve Beyaz.
B

@bello-vino

12 yıl önce

Masal tadında güzel bir film ezel akay da zaten filmin jeneriğinde anlatan ezop diyerek bunu başından bize tembihliyor.Şebnem Dönmez çok çok başarılıydı hele ki bir sahnede seherde bana gel diyor öyle bir söyleyişki bu onu söylediğinde gitmiycek erkek varmıdır acaba:)

İzleyiniz izlettiriniz efendim...

@agirroman

12 yıl önce

filmde ses biraz probemliydi, konuşmaları anlaşılmaz hale getiriyordu bazı yerlerde. ama ağladık mı, evet ağladık...
C

@camkenari

12 yıl önce

Replikler, kıyafetler ve tabi ki oyuncular çok başarılı. Türk Sinemasının izlenmesi gereken filmlerinden
SPOILER

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü ? filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü ? filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü ? filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL