8.1

120 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8 (77.534 OY)

KONUSU
"CHAM!" isimli popüler müzik grubunun üyesi olan Mima Kirigoe, yeni bir kariyere adım atmak için şarkıcılığı bırakır ve oyunculuğa başlar. Mimanın bu kararı hayranlarının bir kısmını rahatsız eder. Oynadığı filmdeki rolden ve dergilere çıplak pozlar vermesinden sonra Me-Mania lakaplı hayranının taci ... Devamı
"CHAM!" isimli popüler müzik grubunun üyesi olan Mima Kirigoe, yeni bir kariyere adım atmak için şarkıcılığı bırakır ve oyunculuğa başlar. Mimanın bu kararı hayranlarının bir kısmını rahatsız eder. Oynadığı filmdeki rolden ve dergilere çıplak pozlar vermesinden sonra Me-Mania lakaplı hayranının tacizleriyle Mima’nın kariyeri ve özel yaşamı parçalanmaya başlar.

Hayatı iyice çekilmez hale gelen, sürekli rahatsız edilen Mima, bir süre sonra aklını yitirmeye başlayacak ve gerçekle hayal arasındaki ayrımı yapamaz hale gelecektir.

Paprika, Tokyo Godfathers gibi başarılı işlere imza atmış olan Satoshi Kon’un Yoshikazu Takeuchi’nin mangasından uyarladığı, çektiği ilk film olma özelliğini taşıyan Perfect Blue, anime türü içinde en başarılı gerilim filmlerinden biri.
Junko Iwao

Mima Kirig...

Rica Matsumoto

Rumi (ses)

Shinpachi Tsuji

Tadokoro (...

Masaaki Ôkura

Mamoru Uch...

Yousuke Akimoto

Tejima (ses)

Yoku Shioya

Takao Shib...

Hideyuki Hori

Sakuragi (...

Emi Shinohara

Eri Ochiai...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@linquter

2 hafta önce

ben ben miyim? çok gerildim...

@ozgeolmez

1 yıl önce

8.4 / 10

....................... hollllllllyyyyy shitttttttttttt

@besrix

3 yıl önce

Ustam ne ettün beee
david lynch tarzında mindfuck bi animedeydi hatta şu zamana kadar izlediğim en sağlam en sayko animeydi filmin sonlarına doğru asıl kişinin kim olduğunu anlayamıyorsunuz baştan itibaren sürekli yeni teoriler üretiyorsunuz kesinlikle dikkati kendine tutup izlettiriyor. Anı kaybı yaşanmaları, gerçeklikle hayalin birbirine karışması, o sekansların hızlı geçişleri öyle büyüleyiciydi ki kimi zaman aklını başına toplayıp örgüyü bütün tutmak çok çok zordu benim animeye olan bakış açımı tamamen değiştirdi sırada paprika var

@iamgzde

3 yıl önce

Müthiş bir senaryo ve görsellik. Müzikleri dahi gerilmenize yetecek bir film. Gerçeklik algınız sürekli sizi yanıltacak ve film içinde film yaşıyor gibi hissedeceksiniz. Mutlaka izlenmesi gereken benzersiz bir senaryo.

@wingsofgod

3 yıl önce

cidden kült film ayrıca siyah kuğu filminin fikir babası...

@gunebakanim

4 yıl önce

10 / 10

black swan ile mulhollond drive birleşimi ikisinden de daha "rahatsız edici" bir film. sanırım ikisinin de atası bu filmmiş. her sahnede sadece kırmızıyla bile çok şey anlatmış çok zekice bir film. özellikle akvaryumdaki balıklara yüklenilen anlam ve o sahnelere bayıldım. kesinlikle herkes izlemesi gerek diye düşünüyorum.

@tnetennba

4 yıl önce

10 / 10

Perfect Blue ve Dikizleme Üzerine

Perfect Blue; Satoshi Kon’un kullanmayı tercih ettiği temaları, renkleri, karakterleri, kısaca biçemini anlayabilmek adına inceleyebileceğimiz, güzide örneklerden biri, hatta belki de ilki... dakikalarda gerçek olduğunu düşündüğümüz; ancak geniş açıdan gösterildiğinde bir çeşit live action’dan ibaret olduğu anlaşılan Powertron sahnesiyle açılıyor film. Yaklaşık bir buçuk saat boyunca, gerçek ve hayal (kurgu) arasında sıkışıp kalan karakterin başına gelecek olayların ilk ipuçları bunlar... Gerçek ve kurgu ayrımını ortadan kaldırmada yardımcı; art arda kesme, görüntüyü bulanıklaştırma gibi, izleyiciyi yanıltacak tekniklere başvuruluyor.

Gerilim unsuru, müzikler ve karakterlerden hareketle, birçok izleyici, Perfect Blue’yu Alfred Hitchcock filmlerinden Rear Window ile kıyaslamış. Rear Window’da fotoğrafçı (Jeff), aslında bir röntgenci; yani sinema seyircisidir, he
... Devamı
Perfect Blue ve Dikizleme Üzerine

Perfect Blue; Satoshi Kon’un kullanmayı tercih ettiği temaları, renkleri, karakterleri, kısaca biçemini anlayabilmek adına inceleyebileceğimiz, güzide örneklerden biri, hatta belki de ilki... dakikalarda gerçek olduğunu düşündüğümüz; ancak geniş açıdan gösterildiğinde bir çeşit live action’dan ibaret olduğu anlaşılan Powertron sahnesiyle açılıyor film. Yaklaşık bir buçuk saat boyunca, gerçek ve hayal (kurgu) arasında sıkışıp kalan karakterin başına gelecek olayların ilk ipuçları bunlar... Gerçek ve kurgu ayrımını ortadan kaldırmada yardımcı; art arda kesme, görüntüyü bulanıklaştırma gibi, izleyiciyi yanıltacak tekniklere başvuruluyor.

Gerilim unsuru, müzikler ve karakterlerden hareketle, birçok izleyici, Perfect Blue’yu Alfred Hitchcock filmlerinden Rear Window ile kıyaslamış. Rear Window’da fotoğrafçı (Jeff), aslında bir röntgenci; yani sinema seyircisidir, her bir ’balkon’ ayrı bir hikayedir. Biz de Perfect Blue’da sık sık Mima’nın hayatını, amiyane tabirle dikizliyoruz. Yalnızca biz değil; obsesif hayranlar, paparazziler, Double Bind dizisinin çekimleri esnasında gözümüze sokulan monitörler, eve alınan bilgisayarlar, kısaca her şey, bu röntgenin/dikizlemenin bir parçası...

Darren Aronofsky’nin Black Swan’ı, belli bir ücret karşılığında telif hakları alınan Perfect Blue’nun, yeniden çekilmiş versiyonu... Black Swan’da Nina’nın dönüşümünün zirve noktası, kanatlarının çıktığı andı. Uykusunda sırtını kaşıyıp kendini yaraladığı için tırnaklarını kesen Nina, aslında benliğini aşıp dönüşüyor, bir nevi kozasından çıkıyordu. Darren Aronofsky’nin, o ünlü küvet sahnesinin aynısını çekmek için 59 bin dolar telif hakkı ödediğini söylemeden geçmeyelim.

Mima’nın büyüyüp olgunlaşmasını izliyoruz film süresince. İçinde bulunduğu müzik grubundan kopup kendi yolunu çizmek istemesi, eski görünümünün; çocuksuluğunun izlerini silebilmek için çıplak pozlar verip cüretkar diyebileceğimiz sahnelerde oynaması...

Mima’nın büyümesine engel olan girlband ve boyband’ler, özellikle 90’lar sonu ve 2000’lerin başında Amerika’yı kasıp kavurmuştu. Genç yaşta ünlü olan ve genellikle genç kitleye hitap eden insanlar, yaşları ilerledikçe bu durumdan rahatsız olmaya başlıyorlardı. Grup içinden biri tek başına devam etmediği müddetçe, maalesef, nostalji kisvesi altında anılmaya mahkum hale geliyorlardı.

Mima’nın, Double Bind’daki ufak tefek replikleri bile kimlik karmaşasının bir izdüşümü gibi değil mi? Sık sık tekrarlanan "Who are you?" sorusu, Mima kadar, bizim de cevabını vermemiz gereken bir soru gibi sanki.

Akvaryumlar, aynalar, pencereler, gerçeklik algısını bozan kırmızılar ve tüm bu katmanları ustalıkla oluşturan Satoshi Kon, üzerinden yıllar geçse bile yeni bir şeyler bulabileceğim çeşitlilikte, sayfa sayfa bile yazsam, muhakkak eksik kalacak bir sinema dili yaratmış.

@spike

4 yıl önce

İzlediğim en iyi filmlerden birisidir, Satoshi Kon'un da en sevdiğim filmi. Black Swan bu filmden arak sanıyordum, meğer telif ödenmiş, biraz içim rahatladı :)

@ezgibnk

5 yıl önce

10 / 10

https://www.youtube.com/watch?v=fJ_DH7jzoxQ çok eğlenceli değil mi?

@oldirtysweater

6 yıl önce

Son ana kadar tum olayin sadece psikolojik olduğunu düşündüğüm gerçekten mindfuck diyebileceğim bir filmdi. Çok eski olduğu için çizimler çok iyi sayılmaz ama karanlık bi havası var gerçekten gerilim hissini veriyor. Japon kültürüne çok uygun bir konusu var ayrıca çünkü onlarda fanlık olayı obsesif seviyede.

@kafkaloz

6 yıl önce

7.5 / 10

izlediğim animelerin dışında bir yapıya sahip olmasına rağmen sevdim ve gerildim, türünün hakkını vermiş. :)

@naksidil

7 yıl önce

Psikolojik gerilim türünde izlenilebilecek en iyi animelerden birisidir.

@spike

8 yıl önce

9 / 10

Black Swan, komple bu filmden aparılmış adeta. Çok sevdiğim bir filmdi, artık Perfect Blue'yu seveceğim.

@otlu_kek

8 yıl önce

ya bu animelerin müzikleri nasıl bu kadar güzel olabiliyor? http://www.youtube.com/watch?v=3iGGP_v31uk

@kumik

9 yıl önce

Bu filmi ve benzerlerini zamanında, bunlardan esinlenen milyonlarca şeyi izlemeden, okumadan, öğrenmeden önce izleyebilmiş şanslı insanlara hasetimden öleceğim.

@thematrixhasyou

9 yıl önce

8.8 / 10

YineSatoshi Kon,yine bir başyapıt bu adamın hayal gücü gerçekten Jules Verne'nin hayal gücüne denk...
SPOILER

Perfect Blue filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Perfect Blue filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Perfect Blue filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL