VİZYONDA

8

139 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.6 (439.167 OY)

KONUSU

Oppenheimer, Amerikalı fizikçi Julius Robert Oppenheimer'ın hayatına odaklanıyor. Filmde Julius Robert Oppenheimer’ın, İkinci Dünya Savaşı sırasında atom bombasının geliştirilme sürecindeki rolü gözler önüne seriliyor.

Cillian Murphy

J. Robert ...

Emily Blunt

Kitty Oppe...

Matt Damon

Leslie Groves

Robert Downey Jr.

Lewis Strauss

Florence Pugh

Jean Tatlock

Josh Hartnett

Ernest Law...

Casey Affleck

Boris Pash

Rami Malek

David Hill

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
Z

@zes

1 hafta önce

6.8 / 10

Hicbir beklentiyle gitmedigim bu filmden hayal kirikligiyla ayrildim. Ne basi, ne sonu belli olmayan, hangi hikayeyi neresinden tutacagini sasirmis, kafasi karisik bir film olmus. Filmi yaklasik 3 esit parcaya bölecek olursak filmin ilk 1 saatinde hizli bir Oppenheimer introsu geciliyor, bu kisim biraz biyografik fakat oldukca kesik kesik, pek birbirine baglanmayan reels videolari halinde... Sanirim bu kesik videolarla bizi Oppenheimer'in nasil bir dahi olduguna inandirdigina inandiktan sonra nihayet asil olay olan nükleer bombanin insaasi dönemine geliyoruz. Burada olaylar biraz daha duygusal derinlikten faydalanilarak islenmis; fakat yine de vasat kalmis. Ilk ise yarayan denemenin ardindaki donuk sevinc, Oppenheimer'in (oldukca kisa ve derinliksiz) etik sorgulayislari ve kivranislari... Hicbiri oyuncularda dahi bir iz birakamamisken, verilmek istenen duygu haliyle izleyiciye de gecmiyor. Sonun
... Devamı
Hicbir beklentiyle gitmedigim bu filmden hayal kirikligiyla ayrildim. Ne basi, ne sonu belli olmayan, hangi hikayeyi neresinden tutacagini sasirmis, kafasi karisik bir film olmus. Filmi yaklasik 3 esit parcaya bölecek olursak filmin ilk 1 saatinde hizli bir Oppenheimer introsu geciliyor, bu kisim biraz biyografik fakat oldukca kesik kesik, pek birbirine baglanmayan reels videolari halinde... Sanirim bu kesik videolarla bizi Oppenheimer'in nasil bir dahi olduguna inandirdigina inandiktan sonra nihayet asil olay olan nükleer bombanin insaasi dönemine geliyoruz. Burada olaylar biraz daha duygusal derinlikten faydalanilarak islenmis; fakat yine de vasat kalmis. Ilk ise yarayan denemenin ardindaki donuk sevinc, Oppenheimer'in (oldukca kisa ve derinliksiz) etik sorgulayislari ve kivranislari... Hicbiri oyuncularda dahi bir iz birakamamisken, verilmek istenen duygu haliyle izleyiciye de gecmiyor. Sonuncu saat ise apayri bir konu. Burada Oppenheimer'in ana karakter degil, yalnizca bir figür olarak sunuldugu, onun aksine, onunla yollari kesisen Strauß beyefendinin kendini ülkenin saygin kurumuna atandirma arzusu ve Oppenheimer ile olan ego savasini anlatiyor. Bunu anlatiyor anlatmasina ama, bu öfke, bu dava nasil oluyor da bu noktaya geliyor anlayamiyoruz. Bu filmin bu olay örgüsünden vazgecmeden anlamli bir film olmasi icin saniyorum ki 6-7 saat sürüyor olmasi gerekiyordu. Üstelik Chapter 1, Chapter 2.. seklinde bir dizgiye sahip olmasi gerekiyordu. VEYA belki de bu 3 kisimdan birinde uzlasilip, tüm filmi bir seye odaklanarak cekmek gerekiyordu.
Burada aslinda cok iyi gelen bir yönetmene, kimsenin "ya bu yaptigin olmadi" diyemeyisinin sonuclarini izliyor gibiyiz. 70mm izleme sansi buldugum icin, görsellik tam bir sölendi. Fakat Nolan bu alanda mastürbasyonunu yaparken sanki yönetmenligi, kurguyu unutmus gibi... Birilerinin Nolan'a, "Ya 70mm ile ne yapiyorsan yap ama burada da zamanlar arasi atlama yapmasak, burada da gereksiz olay örgüsünü arap sacina cevirmesek, burada bir seye odakli kalsak" demesi gerekiyormus. Kimse dememis, dediyse de dinletememis. Haliyle ortaya kaynaklarin ve firsatlarin bosa harcatildigi, sadece teknik acidan bir ilk olmasi dolayisiyla kendini az da olsa vasat olmaktan kurtaran, kalan kaderini de oyunlarinin kurtardigi fakat hem senaryoda, hem kurguda, hem de yönetmenlikte oldukca keyifsiz, bol kusurlu bir film ortaya cikmis.
Sirf Nolan'dan diye gidip izlemek isteyenler kendilerini cok yormasinlar. Onun yerine oturup A Beautiful Mind izlesinler, the Imitation Game izlesinler, the Theory of Everything izlesinler; diger Nolan filmlerini izlesinler ama bundan uzak dursunlar. Ha eger benim gibi analog asigi veya teknik sapiklar varsa, onlar icin her seye ragmen keyif alinabilir bir deneyim olabilir.
6,8/10 - üzerine düsündükce puani daha da düstügü icin yorumumu burada sonlandiriyorum

@naksidil

1 hafta önce

Imax de Cillian Murphy nin gözlerinin içinden ruhuna geçmek.. :)
Oyuncu biyografinin önüne geçmiş. Julius Robert Oppenheimer'ın yerine Tommy Shelby e odaklandım..

@contra

1 hafta önce

9 / 10

Nolan zor bir işin altından yine başarılı ile kalkmış. Bol diyalogla geçen sahnelere rağmen oyunculukların gücü ile çok başarılı bir biyografi.

@jase

1 hafta önce

6.5 / 10

Bayılıyorum bu Amerikanların konu ne olursa olsun, hikayeyi "The American Dream"e bağlamasına.
K

@kaeii

3 hafta önce

Klasik Nolan filmlerinin aksine durağan bir film ortaya konulmuş. Fragman izlendiğinde daha hareketli bir film beklentisi oluşmuştu. Ama öyle olmadı. Bunu neden izliyoruz dediğim bir sürü sahne oldu. Ana konuyu anlatırken ise açıkçaı çok heyecan yaratmadı.

@athelstan

1 ay önce

7.7 / 10

Bulunmak istenen ama uygulanmak istenmeyen bir gerçekliğin hikayesi . Bi insanın verebileceği en zor karar bence . Eğer filmde Japonya’dan tek bi kare verilseydi bomba sonrasi , bence Oppenheimera nefret duyulurdu ama amaç bir inspiration oluşturmak ve ufuk açmak . Beğendim açıkçası
A

@aycaekerae

1 ay önce

9 / 10

Akasya ımax sinemada izleme şansına sahip oldum. Kafam sürekli 180 derece dönüp durdu öyle geniş bir sahne kuruluydu. Filme gelecek olursak hikaye bayağı hızlı ve hareketli aktı. Filmi anlamak için birkaç kez izlemek gerekiyor. Çünkü olayı anlayana kadar biraz üzerinde düşünmek gerekirken sürekli bir olay dönüyor bu da bazı noktaları kaçırmamıza sebebiyet veriyor. Çünkü arka planda sen hala geçen sahnedeki olayı anlamlandırmaya çalışmakla meşgul oluyorsun. Filmi anlamak için tarih ve siyaseti iyi bilmek gerekiyor. Ünlü fizikçiler kimlerdir? Einstein, Teller, Heisenberg, bohr kimdir? Roosevelt kimdir? Truman kimdir? Hoover kimdir? Oyuncular bayağı iyi. Çok tanıdık yüzler var. Rami Malek'i beklemiyordum mesela. Görünce şaşırdım. Hatta arkadaşımda ulan bu da mı oynamış bu filmde diye şaşırdı. biz ikimiz genel olarak filmi beğendik. Paradoksu, çatışmayı, insan evladının dengesizliğini çok iyi anlatmış. Dijital platformlara yüklenirse tekrar
... Devamı
Akasya ımax sinemada izleme şansına sahip oldum. Kafam sürekli 180 derece dönüp durdu öyle geniş bir sahne kuruluydu. Filme gelecek olursak hikaye bayağı hızlı ve hareketli aktı. Filmi anlamak için birkaç kez izlemek gerekiyor. Çünkü olayı anlayana kadar biraz üzerinde düşünmek gerekirken sürekli bir olay dönüyor bu da bazı noktaları kaçırmamıza sebebiyet veriyor. Çünkü arka planda sen hala geçen sahnedeki olayı anlamlandırmaya çalışmakla meşgul oluyorsun. Filmi anlamak için tarih ve siyaseti iyi bilmek gerekiyor. Ünlü fizikçiler kimlerdir? Einstein, Teller, Heisenberg, bohr kimdir? Roosevelt kimdir? Truman kimdir? Hoover kimdir? Oyuncular bayağı iyi. Çok tanıdık yüzler var. Rami Malek'i beklemiyordum mesela. Görünce şaşırdım. Hatta arkadaşımda ulan bu da mı oynamış bu filmde diye şaşırdı. biz ikimiz genel olarak filmi beğendik. Paradoksu, çatışmayı, insan evladının dengesizliğini çok iyi anlatmış. Dijital platformlara yüklenirse tekrar izleyeceğim bir film olacak.

@sersak53

1 ay önce

7.9 / 10

Klasik Nolan bilimkurgu filmlerinin aksine biyografi tarzı genellikle konuşmalara dayanan farklı bir Nolan denemesi. Popcorn akımın sert eleştirmeleri de bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Filme gelecek olursak Nolanın ilk bir saat içinde ne yapmaya çalıştığını anlamakla geçti. Yorucu,yıpratıcı ve ordan oraya savruk bir ilk bir saat. Bu kısmı beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Filmin ikinci kısımı yani atom bombası sonrası gelişmeler gerçekten usta işiydi. Filmin bu aşamada olgunlaşması ve seyirciye daha çok ulaşması , kurgu bütünlüğünün sağlanarak finale ulaşılması bu filme hakkettiği övgüyü veriyor.
Nolan teknik açıdan kusursuz bir insan buna şüphe yok. Bu tarz bir filmde bile teknik açıdan kusursuz bir performans sergilemiş.Fakat aynı şeyi senaryoda ve hızlı kurgu geçişlerin de performansına yansıttığını düşünmüyorum.
Oyuncu performansları açısından yan roller de dahil pek çok ünlü isim muazzam oynamış. Detaylara baktığımız da bütün
... Devamı
Klasik Nolan bilimkurgu filmlerinin aksine biyografi tarzı genellikle konuşmalara dayanan farklı bir Nolan denemesi. Popcorn akımın sert eleştirmeleri de bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Filme gelecek olursak Nolanın ilk bir saat içinde ne yapmaya çalıştığını anlamakla geçti. Yorucu,yıpratıcı ve ordan oraya savruk bir ilk bir saat. Bu kısmı beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Filmin ikinci kısımı yani atom bombası sonrası gelişmeler gerçekten usta işiydi. Filmin bu aşamada olgunlaşması ve seyirciye daha çok ulaşması , kurgu bütünlüğünün sağlanarak finale ulaşılması bu filme hakkettiği övgüyü veriyor.
Nolan teknik açıdan kusursuz bir insan buna şüphe yok. Bu tarz bir filmde bile teknik açıdan kusursuz bir performans sergilemiş.Fakat aynı şeyi senaryoda ve hızlı kurgu geçişlerin de performansına yansıttığını düşünmüyorum.
Oyuncu performansları açısından yan roller de dahil pek çok ünlü isim muazzam oynamış. Detaylara baktığımız da bütün oyuncular karaterlerini iyi analiz etmiş.
Filmde bazı sahneler de gerilim müzik kullanımı ve ses efektleri sizi o atmosferin içinde olmanızı sağlıyor.

Son olarak Günümüz de izlenecek çok fazla film olmaması nedeniyle bir takım eksiklikleri de olsa bu filmi bağrımıza basıp olumlu yanlarını görmeliyiz. 8/10

@serkanaydemir

1 ay önce

6.1 / 10

Nolan bu değil.

Nolannn bu ya diye diye bitirdim filmi. Belgesel izleyeceğimi bilmiyordum. Belki de en büyük sorun da bunu bilmemem ama Nolan demek yaratıcı bir bilim kurgu karışımı demek iken bu filmi bende az hayal kırıklığı oldu. Kötü film değil tabii ki. Sadece ortada sadece belgesel bir film var. Sahne, kostüm, oyuncular iyi buna lafım yok. Yıldızlararası beklentim beni hep hayal kırıklığına uğratacak anlaşılan.

İyi seyirler

@serkanaydemir

1 ay önce

Ya işte bilmedem gidince üzüldüm. Bilmeden gittim yazmama rağmen neden belgesel filmi gidip belgesel mi diye dert yanıyorsun diyorsunuz. Nolan bu değil.

@aesede

1 ay önce

Belgesel? Biyografi deseniz daha hoş olurdu sanki, kesinlikle ne izlemeye gittiğinizden pek haberiniz yokmuş. Nolan demenin de “yaratıcı bir bilim kurgu karışımı” demek olmadığını düşünüyorum.
Daha fazla yanıt göster
I

@ibrahimsgsahin

2 ay önce

10 / 10

Yer yer filmden koptuğum oldu. 3 farklı zaman dilimi eş zamanlı işlendiği için sahneler dikkatli izlenmeyince konu bütünlüğü kopuyor gibi olabiliyor. Dikkatli bir izleyici olmak gerekiyor

@sikmalikportaka

2 ay önce

10 / 10

Lisede ders olarak izletilmeli. Sadece bir biyografi değil; Savaş, bilim, siyaset, psikoloji hakkında ufuk açan, izleyene çok şey katan bir film. İzlemesinin zor olduğuna ve yorduğuna katılıyorum.

@hugostiglitz

2 ay önce

nolan'ın diğer filmleriyle pek benzerliği olmayan bir yapım, baştan sona diyaloglarla dolu, biyografi ve tarih sevenlerin izlemesini tavsiye ederim, sinematografi ve oyunculuklar da gayet başarılı.

nagazaki'ye yapılan saldırının ne kadar gereksiz olduğunu da görmüş olduk.
A

@apostle

2 ay önce

7.9 / 10

Filmi izlerken gözünüzü bir an olsun ayırmamanızı tavsiye ederim. Zira 3 farklı zaman dilimindeki olaylar örgüsünü karıştırıyorsunuz. Filmi izlerken beyin yanması geçirebilirsiniz. Ben çok beğendim. Ama 8.5 üstü bir puan edecek kadar değil. 3 saat boyunca yoğun bir düşünme seansı sizi bekliyor.

@furkandgn9

2 ay önce

Filmi izlerken gözlerin ayrılmaması konusuna katılıyorum ama bunun sebebi beyin yanması geçirtecek bir olay örgüsü değil. Gayet basit bir sarmal kurgu var. Tarihi bir olayın adımlarını izlemenin beyin yanmasıyla ilgisi olduğunu düşünmüyorum.

@zimraphel

2 ay önce

8.3 / 10

Oppenheimer'ın hırs ve vicdan savaşı.. Sonuna kadar izlemeden çözülmez bir senaryo yine bir Christopher Nolan'ın şaheseriyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Ancak iyi anlaşılması için sinemada değil de evde izlenmesini öneririm.
SPOILER

Oppenheimer filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Oppenheimer filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Oppenheimer filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL