7.8

233 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.3 (768.581 OY)

KONUSU

Oppenheimer, Amerikalı fizikçi Julius Robert Oppenheimer'ın hayatına odaklanıyor. Filmde Julius Robert Oppenheimer’ın, İkinci Dünya Savaşı sırasında atom bombasının geliştirilme sürecindeki rolü gözler önüne seriliyor.

Cillian Murphy

J. Robert ...

Emily Blunt

Kitty Oppe...

Matt Damon

Leslie Groves

Robert Downey Jr.

Lewis Strauss

Florence Pugh

Jean Tatlock

Josh Hartnett

Ernest Law...

Casey Affleck

Boris Pash

Rami Malek

David Hill

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@kumik

2 ay önce

Nolan'ın bu filmi bir amme hizmeti olarak çektiğine inanıyorum, kendi kariyeri için değil. Kıyamet Günü Saati 1947 yılında gece yarısına yani nükleer kıyamete 7 dakika kala başlatılmıştı. Bu yıl saat gece yarısına 90 saniye kalaya ayarlandı. Nolan gibi bir ismin, özelde nükleer silahlanmanın ve genel olarak bilimsel ilerlemenin ikilemine ve insanlığı sürükleyebileceği hazin sona Oppenheimer'ın iç dünyası üstünden odaklanması ve bunu büyük bir PR filmiyle yapıp geniş kitlelere ulaştırması beni çok memnun etti. Bazı izleyicilere göre reklamla kandırarak da olsa, sıkarak da olsa, yorarak da olsa, kariyerinde belki bir eksi de olsa insanların gözüne bu gerçeği soktuğu için kendisine teşekkür ediyorum. Don't Look Up aklıma geldi yorumlara bakınca.

@tiamath

3 ay önce

8.5 / 10

Filmi sinemada izleme fırsatı yakalayamadığımdan, amazona eklendiğinde izleyebildim. Sinemaya gitmediğime beni pişman etti. Nolan, gerçekten seyircisinin ne istediğinin farkında olan ve sinemanın tekniğini/sanatını yalamış yutmuş biri. Defalarca çekilmiş olan ikinci dünya savaşı temalı savaş filmlerinden uzak, bomba patlaması ve işte japonyaya olanlarla ilgili kısmı değil, bir bilim adamının böyle bir bombayı yapmaya sevk eden yolu ve tüm bunların onun üzerindeki etkilerini anlatan film.

Filmi üç bölüme ayırabiliriz. İlk saat, Oppenheimer'in nasıl bir bilim adamı olduğu. O sıradaki fizikçilerin birbirlerini nasıl gördükleri, komünizm akımının halk ve bilim adamları arasındaki yeri, özgür düşüncenin o dönemlerde nasıl kısıtlanmaya başladığı gibi konuları görüyoruz. Oppenheimer'in sadece akademik olarak değil, aşk hayatına da bir perde açıyoruz. Bu bölüm, tam istediğim gibi, vatanseverlik adı al
... Devamı
Filmi sinemada izleme fırsatı yakalayamadığımdan, amazona eklendiğinde izleyebildim. Sinemaya gitmediğime beni pişman etti. Nolan, gerçekten seyircisinin ne istediğinin farkında olan ve sinemanın tekniğini/sanatını yalamış yutmuş biri. Defalarca çekilmiş olan ikinci dünya savaşı temalı savaş filmlerinden uzak, bomba patlaması ve işte japonyaya olanlarla ilgili kısmı değil, bir bilim adamının böyle bir bombayı yapmaya sevk eden yolu ve tüm bunların onun üzerindeki etkilerini anlatan film.

Filmi üç bölüme ayırabiliriz. İlk saat, Oppenheimer'in nasıl bir bilim adamı olduğu. O sıradaki fizikçilerin birbirlerini nasıl gördükleri, komünizm akımının halk ve bilim adamları arasındaki yeri, özgür düşüncenin o dönemlerde nasıl kısıtlanmaya başladığı gibi konuları görüyoruz. Oppenheimer'in sadece akademik olarak değil, aşk hayatına da bir perde açıyoruz. Bu bölüm, tam istediğim gibi, vatanseverlik adı altında insanların yapabilecekleri sınırları zorlayışı, düşmanın zafer kazanmasındansa caydırı güce sahip olma mücadelesini verdi

İkinci saatte ise bombanın yapılış süreci, bunun için gizli tesis kurulması, bilim adamlarının seçilmesi, bilim adamları ile asker arasında güç çatışmaları, politikalar derken "trinity" deneyine kadar ki süreci görüyoruz. Bu bölüm bolca bilimsel tartışmalar, bu bombanın etikliği gibi konular, fikir ayrılıkları gibi konuları içermekte. Bu kısma mercek tutmasını ayrıca sevdim. Nolan, bu bulguları arayan seyircisini tutmayı başarıyor. İnterstellar filminde kuantum fiziği meraklılarına nasıl dokunduysa bu filmde parçacık/nükleer fizik gibi konulara merakı olan kitleyi gerçekten kendine çekti. Her tartışmada ayrı bir heyecan aldım desem yeridir. Ve tüm sağlamalarına rağmen atmosferin tutuşacağına dair bahis yapmak isteyen varmı? sorusu yerinde ve harikaydı.

Son kısım ise, bomba kullanıldıktan sonra işi bitmiş olan Oppenheimer'e karşı kin tutmuş kesimin tavrı. Burası resmen, hükümetin seninle işi bittiğinde bir peçete gibi kenara atar vurgusu yapmış. İnce bir devlet eleştirisinin yanı sıra duygusuna yenik politikacıların nasıl insan harcamaya meyilli olduğuna da değinilmiş.

Filmde Einstein'e tam dozunda yer verilmiş ve nokta replikler konulmuş. Görsel yönetim, diyaloglar, müzikler.. buaraya hangi argümanı alsam en iyi şekilde düşünülüp işlenerek yapılmış. Elbette, bol diyaloglu filmleri sevmeyen kesimlerin ilgisini çekmeyecektir. Bu bağlamda zevkler-renkler cümlesinden fazlasını söyleyemeyeceğim. Bence film muazzamdı.

@analise

4 ay önce

10 / 10

Bu adam Allah'ın yeryüzüne yansıması gibi bir şey.

@zenobiaa

6 ay önce

7.8 / 10

cilian murhpy charlie capline benziyor.

@mehmetm

7 ay önce

gayet güzel filmdi, nolan ın oppenheimer ı işlemesini beğenmemiş insanlar, altyazı okumaktan sıkılmış da kronolojik sıra bilmem neymiş, einstein da bahçıvanmış.

@eymir66

8 ay önce

8.7 / 10

Kelimelerin bol bulunduğu bir film oppenin nasıl bir durumda olduğunu ve kendini ispatlama çabası için yetersiz kalmakta, filmi pür dikkat izlemeniz gerekli, çerez veya muhabbet edilerek izlenecek bir film değil.

@fthgzl79

8 ay önce

5.1 / 10

Altyazı okumaktan yoruldum.
Sıkıcı, kötü bir film.

@yokitosama

8 ay önce

6.5 / 10

Film bence gücünü diyaloglardan alıyor. Ayrıca siyah beyaz anlar ile renkli çekilmiş anların farklı zaman dilimlerini temsil etmesi güzeldi. Fakat film anlatacağı şeyleri daha halka inerek ve kısa sürede de anlatabilirdi. Biraz fazla uzatılmış durumdaydı.

@neuromancer

9 ay önce

Bir atom bombası filmi nasıl bu kadar yavan olabilir gerçekten inanamadım. Yapımcılar için artık bütçeyi filme değil reklama yatırmak daha mantıklı herhalde. Yoksa bu reklama bu film tam bir üçkağıt.

Çehov'un da dediği gibi "Patlamayacaksa sahneye asla dolu bir tüfek yerleştirmeyin!" Bombaların bombasından, insanlık tarihinin geldiği en yıkıcı silahtan bahsediyoruz. Beklentim mükemmel bir "sahneydi" ancak o da ne? fıss!

Olmamış. Nolan, dokunuşunu kaybediyor. Bakalım toparlayabilecek mi?

@aku

9 ay önce

1 / 10

Çok bi görsellik yada karışık bir senaryosu yoktu buna istinaden tarihsel olarak doğru işlemelerini isterdim. Filmin geniş özeti sadece yahudiler çok zeki sadece yahudiler üstün zekalı, ruslar amerikalılar ve dünyanın geri kalan kısmı onları kıskanıp anlamayıp yaptıklarını çalıyoruz.

@alperes

10 ay önce

10 / 10

Harikaydı.
Z

@zes

11 ay önce

6.8 / 10

Hicbir beklentiyle gitmedigim bu filmden hayal kirikligiyla ayrildim. Ne basi, ne sonu belli olmayan, hangi hikayeyi neresinden tutacagini sasirmis, kafasi karisik bir film olmus. Filmi yaklasik 3 esit parcaya bölecek olursak filmin ilk 1 saatinde hizli bir Oppenheimer introsu geciliyor, bu kisim biraz biyografik fakat oldukca kesik kesik, pek birbirine baglanmayan reels videolari halinde... Sanirim bu kesik videolarla bizi Oppenheimer'in nasil bir dahi olduguna inandirdigina inandiktan sonra nihayet asil olay olan nükleer bombanin insaasi dönemine geliyoruz. Burada olaylar biraz daha duygusal derinlikten faydalanilarak islenmis; fakat yine de vasat kalmis. Ilk ise yarayan denemenin ardindaki donuk sevinc, Oppenheimer'in (oldukca kisa ve derinliksiz) etik sorgulayislari ve kivranislari... Hicbiri oyuncularda dahi bir iz birakamamisken, verilmek istenen duygu haliyle izleyiciye de gecmiyor. Sonun
... Devamı
Hicbir beklentiyle gitmedigim bu filmden hayal kirikligiyla ayrildim. Ne basi, ne sonu belli olmayan, hangi hikayeyi neresinden tutacagini sasirmis, kafasi karisik bir film olmus. Filmi yaklasik 3 esit parcaya bölecek olursak filmin ilk 1 saatinde hizli bir Oppenheimer introsu geciliyor, bu kisim biraz biyografik fakat oldukca kesik kesik, pek birbirine baglanmayan reels videolari halinde... Sanirim bu kesik videolarla bizi Oppenheimer'in nasil bir dahi olduguna inandirdigina inandiktan sonra nihayet asil olay olan nükleer bombanin insaasi dönemine geliyoruz. Burada olaylar biraz daha duygusal derinlikten faydalanilarak islenmis; fakat yine de vasat kalmis. Ilk ise yarayan denemenin ardindaki donuk sevinc, Oppenheimer'in (oldukca kisa ve derinliksiz) etik sorgulayislari ve kivranislari... Hicbiri oyuncularda dahi bir iz birakamamisken, verilmek istenen duygu haliyle izleyiciye de gecmiyor. Sonuncu saat ise apayri bir konu. Burada Oppenheimer'in ana karakter degil, yalnizca bir figür olarak sunuldugu, onun aksine, onunla yollari kesisen Strauß beyefendinin kendini ülkenin saygin kurumuna atandirma arzusu ve Oppenheimer ile olan ego savasini anlatiyor. Bunu anlatiyor anlatmasina ama, bu öfke, bu dava nasil oluyor da bu noktaya geliyor anlayamiyoruz. Bu filmin bu olay örgüsünden vazgecmeden anlamli bir film olmasi icin saniyorum ki 6-7 saat sürüyor olmasi gerekiyordu. Üstelik Chapter 1, Chapter 2.. seklinde bir dizgiye sahip olmasi gerekiyordu. VEYA belki de bu 3 kisimdan birinde uzlasilip, tüm filmi bir seye odaklanarak cekmek gerekiyordu.
Burada aslinda cok iyi gelen bir yönetmene, kimsenin "ya bu yaptigin olmadi" diyemeyisinin sonuclarini izliyor gibiyiz. 70mm izleme sansi buldugum icin, görsellik tam bir sölendi. Fakat Nolan bu alanda mastürbasyonunu yaparken sanki yönetmenligi, kurguyu unutmus gibi... Birilerinin Nolan'a, "Ya 70mm ile ne yapiyorsan yap ama burada da zamanlar arasi atlama yapmasak, burada da gereksiz olay örgüsünü arap sacina cevirmesek, burada bir seye odakli kalsak" demesi gerekiyormus. Kimse dememis, dediyse de dinletememis. Haliyle ortaya kaynaklarin ve firsatlarin bosa harcatildigi, sadece teknik acidan bir ilk olmasi dolayisiyla kendini az da olsa vasat olmaktan kurtaran, kalan kaderini de oyunlarinin kurtardigi fakat hem senaryoda, hem kurguda, hem de yönetmenlikte oldukca keyifsiz, bol kusurlu bir film ortaya cikmis.
Sirf Nolan'dan diye gidip izlemek isteyenler kendilerini cok yormasinlar. Onun yerine oturup A Beautiful Mind izlesinler, the Imitation Game izlesinler, the Theory of Everything izlesinler; diger Nolan filmlerini izlesinler ama bundan uzak dursunlar. Ha eger benim gibi analog asigi veya teknik sapiklar varsa, onlar icin her seye ragmen keyif alinabilir bir deneyim olabilir.
6,8/10 - üzerine düsündükce puani daha da düstügü icin yorumumu burada sonlandiriyorum

@naksidil

11 ay önce

Imax de Cillian Murphy nin gözlerinin içinden ruhuna geçmek.. :)
Oyuncu biyografinin önüne geçmiş. Julius Robert Oppenheimer'ın yerine Tommy Shelby e odaklandım..

@contra

11 ay önce

9 / 10

Nolan zor bir işin altından yine başarılı ile kalkmış. Bol diyalogla geçen sahnelere rağmen oyunculukların gücü ile çok başarılı bir biyografi.

@jase

11 ay önce

6.5 / 10

Bayılıyorum bu Amerikanların konu ne olursa olsun, hikayeyi "The American Dream"e bağlamasına.
SPOILER

Oppenheimer filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Oppenheimer filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Oppenheimer filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL