6.8

418 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (641.790 OY)

KONUSU
Operasyon: Argo filmi, 4 Kasım 1979 tarihinde Şah’ın devrildiği İran devriminin en yoğun günlerinde, militanların başkent Tahrandaki Amerikan Büyük Elçilik binasına girip 52 Amerikalıyı rehin almasını konu ediniyor. Kaçmayı başaran 6 Amerikan vatandaşı Kanada elçiliğine sığınırlar ama hayatları hale ... Devamı
Operasyon: Argo filmi, 4 Kasım 1979 tarihinde Şah’ın devrildiği İran devriminin en yoğun günlerinde, militanların başkent Tahrandaki Amerikan Büyük Elçilik binasına girip 52 Amerikalıyı rehin almasını konu ediniyor. Kaçmayı başaran 6 Amerikan vatandaşı Kanada elçiliğine sığınırlar ama hayatları halen tehlikededir.

Rehin Amerikan vatandaşlarını kurtarmak için CIA uzmanı Tony Mendez (Ben Affleck) nasıl bir plan yapacaktır?

Filmin hem başrolünü hem yönetmenliğini Ben Affleck üstlenmiştir.
Ben Affleck

Tony Mendez

Bryan Cranston

Jack O'Don...

Alan Arkin

Lester Siegel

John Goodman

John Chambers

Victor Garber

Ken Taylor

Tate Donovan

Bob Anders

Clea DuVall

Cora Lijek

Scoot McNairy

Joe Stafford

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@hanimbarman

4 yıl önce

Film, klişe ve propaganda kasıyor sevmedim
B

@batanga

6 yıl önce

Ben Affleck in mimiksiz suratıyla birlikte diğer oyuncularında berbat olduğu sıkıntıdan geberten bir film olarak kalmıştı aklımda. Sadece mekan ve kostümlerle dönemin havası iyi yansıtılmış onun dışında herşeyiyle çöp bir film. İran sahneleri istanbulda çekilmiş. Ufak dokunuşlarla 40 yıl öncesine dönebilen istanbulu kim kurtaracak merak ediyorum. Filme dönersek, son 10 dakikası hariç bayıltan sümsük bir film. 30 dakika izle git 15 dakika dolaş gel filmde hiçbir şeyi kaçırmazsın o kadar temposuz ve yavan.

3 \10

@uniqueen

9 yıl önce

Film guzel mi guzel ama oscarlık mı hayır

@zansu

9 yıl önce

Filmi eğer sadece film olarak bakacak olursak Ben Affleck yönetmen koltuğuyla iyi bir iş çıkarmış.Ancak gelgelelim İran devrimin gerçekleri konuşulacaksa o zaman oturup bir düşünmek lazım.Amerika'yı eleştiripte oturup Oscar'a aday gösterilemezsiniz ne kadar bizim entel takımı sadece Türk sinema endüstrisini eleştirsede bu konuda bütün dünyada ve özellikle de Amerika'da bu böyle.Ben Affleck ne yardan ne serden vazgeçmeyerek ince ince anlatmaya çalışmış.Sahte bilimkurgu filmi olayı gerçekmiş mesela filmde :)

Gelelim İran devrimine Argo operasyonunu bir Amerikalı mı yoksa Türkistan asıllı Ruzi Nazar mı gerçekleştirdi?Bu devrimde Amerikan'ın parmağı yok muydu ? Gelişen bir İran varken nasıl oldu da herşeye kapalı , İslamofobi denilence parmak ile gösterilen bir İran'a döndü? Şimdiye dönülecek olursa Abd-İran ne olduğu da yakini ilişkilere döndü?

Herneyse filme geri dönecek olursak birçok Amerikan filminde olduğu gibi sadece olayların so
... Devamı
Filmi eğer sadece film olarak bakacak olursak Ben Affleck yönetmen koltuğuyla iyi bir iş çıkarmış.Ancak gelgelelim İran devrimin gerçekleri konuşulacaksa o zaman oturup bir düşünmek lazım.Amerika'yı eleştiripte oturup Oscar'a aday gösterilemezsiniz ne kadar bizim entel takımı sadece Türk sinema endüstrisini eleştirsede bu konuda bütün dünyada ve özellikle de Amerika'da bu böyle.Ben Affleck ne yardan ne serden vazgeçmeyerek ince ince anlatmaya çalışmış.Sahte bilimkurgu filmi olayı gerçekmiş mesela filmde :)

Gelelim İran devrimine Argo operasyonunu bir Amerikalı mı yoksa Türkistan asıllı Ruzi Nazar mı gerçekleştirdi?Bu devrimde Amerikan'ın parmağı yok muydu ? Gelişen bir İran varken nasıl oldu da herşeye kapalı , İslamofobi denilence parmak ile gösterilen bir İran'a döndü? Şimdiye dönülecek olursa Abd-İran ne olduğu da yakini ilişkilere döndü?

Herneyse filme geri dönecek olursak birçok Amerikan filminde olduğu gibi sadece olayların sonrasını anlatıyor,öncesini değil.Kim bilir belki de olayların öncesi anlatılsa sonunda kahraman diye çıkarabilecekleri birileri kalmaz.Filmi konsoloslukta çalışanlarda eleştirmiş bazı noktalarında bu arada.

Velhasıl bol aksiyon görmeyi beklemeyin filmde,İran sahneleri İstanbul'da çekildiği için bol İstanbul görüntüleri izlemek isterseniz bir bonus olarak görebilirsiniz cepte :)

@spike

10 yıl önce

7 / 10

Amerikanların ağzından bu hikayeyi dinlemek bende bir olumsuz önyargı yaratsa da Ben Affleck'in yönetmenliğini yine beğendim. Keşke oyunculuğu bıraksa yönetmenliğe ağırlık verse.

@serkanaydemir

10 yıl önce

6.1 / 10

Şeriat !

Ya şu 80 yılında İran'da bunlar yaşanırken sanki bizde de darbe durumları vardı. Tipik Ortadoğu durumları. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki şimdi ki İran'la o zaman ki İran arasında pek bir şey değişmemiş. 70'li yıllarında Batı'yı örnek alıp gelişen İran birden Humeyni'nin gelmesiyle( Gerici zihniyetlerin katkılarıyla ) birden o ilerleyiş ters yöne doğru olmaya başladı. Aslında bu filmde çok şeyin ne derece olumsuz anlamda gelişimsel olabileceğini görebilmekteyiz. Atatürk'ün yapmış olduğu Batılılaşma sürecini de bu denli geri itmek isteyen zihniyetler bizde pek başarılı olamadıklarından şimdi biz Türkiye olarak İran gibi değiliz. Tabi şu an ülkemde olan gelişmeler giderek İran gibi bir hale geleceğimizin varsayımını yapmaya yeterli derecededir. Birçok bürokrasi alanında sadece üstte olan zihniyetin beyinlerini yönetici olarak yerleştirmleri giderek oluşan gerilemeye katkı sağlayacaktır. Millet şunu iyi bilmeliyiz. Bir toplumu n
... Devamı
Şeriat !

Ya şu 80 yılında İran'da bunlar yaşanırken sanki bizde de darbe durumları vardı. Tipik Ortadoğu durumları. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki şimdi ki İran'la o zaman ki İran arasında pek bir şey değişmemiş. 70'li yıllarında Batı'yı örnek alıp gelişen İran birden Humeyni'nin gelmesiyle( Gerici zihniyetlerin katkılarıyla ) birden o ilerleyiş ters yöne doğru olmaya başladı. Aslında bu filmde çok şeyin ne derece olumsuz anlamda gelişimsel olabileceğini görebilmekteyiz. Atatürk'ün yapmış olduğu Batılılaşma sürecini de bu denli geri itmek isteyen zihniyetler bizde pek başarılı olamadıklarından şimdi biz Türkiye olarak İran gibi değiliz. Tabi şu an ülkemde olan gelişmeler giderek İran gibi bir hale geleceğimizin varsayımını yapmaya yeterli derecededir. Birçok bürokrasi alanında sadece üstte olan zihniyetin beyinlerini yönetici olarak yerleştirmleri giderek oluşan gerilemeye katkı sağlayacaktır. Millet şunu iyi bilmeliyiz. Bir toplumu ne kadar geriye iterseniz onu yönetebilmek de o derece kolay olur. Düşünmeyen beyinler sizin düşüncenizin köpeği olurlar. Şeriat düzeni işte bu fikri doğru bulmaktadır. Yoksa Allah için falan filan fasa fiso.Filme gelirsek, film çok güzel değil. Öyle 8 küsür puanları hak etmiyor. Yani Amarikalı değilseniz sizi pek etkilemez. Zaten Oscar almasının en büyük nedeni bu insanlara verilen saygının göstergesidir. Bazı zamanlar ileri sarmak istiyorsunuz. Öyle askeri bir aksiyon beklemeyin. Standartlara bakarsak izlenilebilcek bir film tabi. Kısacası bilime önem vermek Batılı olmak değil çağdaş olmaktır. Amerika'nın gelip Ortadoğu'da bu denli oynaması şeriat düzenin getirdiği gerici zihniyetlerin düşünmeyi Kuran'a bırakıp doğmatik birtakım gerçeklikdışı yaşamları benimsemelerindendir. Son sözüm olarak dini kendi dönemine göre düşünmek düşünen insanı çağından uzaklaştırmaktadır.
A

@anilz

10 yıl önce

Filmin ismi nedense bana AROG ve GORA'yı anımsattı. Başroldeki abimizde Zeki Demirkubuz'u.

@selmass

11 yıl önce

6.6 / 10

film kötü değildi belki ama oscar alması da gerekmiyordu bence. bana biraz mahsun kırmızıgül vari bir film gibi geldi. (:
S

@sonofneptune

11 yıl önce

1 / 10

Sadece propaganda, filmin başka bir amacı yok. Oscar alma sebebi de Amerikancılık yapması.

@nazliozb

11 yıl önce

filmi oskar üzerinden değerlendirmeye hiç gerek yok bence oskarın ne kadar doğru bir ölçüt olduğu konusunda az çok herkesin bi fikri var. sadece amerikan propagandası diye yerin dibine sokmaya da gerek yok hani. sürükleyici ve izlenebilir bir film olmuş -ki ben affleck kişisini de zerre sevmem. gerçek bi olaydan alınması yaşananlar şaka gibi olduğu için herkesin ilgisini çekmiştir. filmin başlarında hem amerika hem iran tarafından yayınlanan görüntüler giriş kısmındaki tarafsızlığı destekler niteliğinde. olayda amerikalı bi vatandaş amerikalı birilerini kurtarıyo arkadaşlar ne propagandası olacağıdı ya tabi ki böyle şeyler olacak demeden edemicem. çok sevdiğiniz ve yücelttiğiniz birçok amerikan filminde var zaten bunlar.

@eski_takvim

11 yıl önce

Amerika yine kendi yarattığı terörün kaymağını yerken biz yine izleyici koltuğundayız, değişen birşey yok.
C

@citylights42

12 yıl önce

10 / 10

Evet çok iyi bir film değil ama 6.9 alacak kadar kötü bir filmde değil sırf puanını yükseltmek için 100/100 verdim filme.

@emy

12 yıl önce

8.3 / 10

süslü bir rehine filmi hafif heyecanlı ancak ben affleckin toyluğuna verdiğim hatalarda vardı istanbul sahnesinde henüz olmayan idolar seferdeydi bunun gibi bir kaç hata mevcutta olsa farklı diyebileceğim bir rehine filmi.

@vfv

12 yıl önce

Yönetmen BEN AFFLECK gerçekten zoru başarmış. Artık onun için iyi bir oyuncu tabirinin yanında iyi bir yönetmen de olmalı. Çünkü gördük ki hem ??kızımı kurtarın?? hem ??Hırsızlar şehri?? hem de bu filmde çok iyi işler çıkarttı. Yönetmen filmi o kadar hikayeye paralel yapmış ki filmin sonunda bu olayın gerçeğine ait fotograflar gösterildiğinde bunu net bir şekilde anlıyoruz. Filmde oluşturulan ortamlar 80 li yılları anımsatıyor gerçekten. Tüm kostümler, kullanılan materyaller, oluşturulan mekanlar ve turuncumsu renk tonlaması filmin o dönemi yansıtması açısından başarılıydı. Bu filmde amerikan propagandası var diyenler bence filmi ya izlemediler yada yorum yapmak eleştirmek için atıp tutuyorlar. Adamlar size olmuş bir olayı aynen gösteriyorlar buna propaganda demeye hakkınız yok. Filmin konuya girmesi erken fakat olayların gelişmesi biraz yavaş işlenmiş. Ama heyecan 1 saatten sonra artıyor.Bir aksiyon filmi bekliyorsanız gidin başka film
... Devamı
Yönetmen BEN AFFLECK gerçekten zoru başarmış. Artık onun için iyi bir oyuncu tabirinin yanında iyi bir yönetmen de olmalı. Çünkü gördük ki hem ??kızımı kurtarın?? hem ??Hırsızlar şehri?? hem de bu filmde çok iyi işler çıkarttı. Yönetmen filmi o kadar hikayeye paralel yapmış ki filmin sonunda bu olayın gerçeğine ait fotograflar gösterildiğinde bunu net bir şekilde anlıyoruz. Filmde oluşturulan ortamlar 80 li yılları anımsatıyor gerçekten. Tüm kostümler, kullanılan materyaller, oluşturulan mekanlar ve turuncumsu renk tonlaması filmin o dönemi yansıtması açısından başarılıydı. Bu filmde amerikan propagandası var diyenler bence filmi ya izlemediler yada yorum yapmak eleştirmek için atıp tutuyorlar. Adamlar size olmuş bir olayı aynen gösteriyorlar buna propaganda demeye hakkınız yok. Filmin konuya girmesi erken fakat olayların gelişmesi biraz yavaş işlenmiş. Ama heyecan 1 saatten sonra artıyor.Bir aksiyon filmi bekliyorsanız gidin başka film izleyin.Tarih- politik tarzda bir filmidir.Tarih filmi olması için illaki 100 yıl önceki olayı anlatmasına gerek yok.34 yıl önceki olayı anlatıyor film bu arada. Film her bakımdan yönetmenlik başarısı. Tüm sahneleri kalite kokuyor. Özellikle finalinde yaşadığım heyecan filme yeter bence. Bazı insanlar bu filmin abartı olduğunu yada propaganda olduğunu söyleyeceklerdir bence dikkate almayın. Böylesi gerçek bir hikayeyi kaçırmayın. 10/ 8.2
C

@christine

12 yıl önce

yıllardır filmlerde gösterilen "olağanüstü amerikacılık mantığı" anlaşılan hala "helal be adamlara" dedirtemedi o kadar gereksiz bir filmki ....yazık verilen o oscara...
SPOILER

Operasyon: Argo filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Operasyon: Argo filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Operasyon: Argo filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL