Das Finstere Tal 2014

a.k.a The Dark Valley

6.9

17 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.2 (8.843 OY)

Süre

1 Saat 55 Dk.

Senaristler

Martin Ambrosch

Yönetmen / Senarist

KONUSU

Avusturya’da yüksek bölgelerde bulunan bir köyde geçen film, köye gelen bir yabancı ile halk arasındaki hikayeyi aktarıyor. Kimsenin nereden geldiğini ve burada ne aradığını bilmediği bu kişiyi kimse köyünde istemez.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (3)

@sandel yazdı...

Cum, 21 Tem 2017, 18:17 (11 ay önce)

8 / 10

Yönetmenliğini Andreas Prochaska?nın yaptığı ''Das finstere Tal'', Avusturya'nın bu sene Oscar aday adayı. Kış Uykusu (2014) filminin rakipleri arasında yer alıyor. Aday olan filmlerin hepsini izlemedim fakat bu film oldukça etkileyici diyebilirim. Oscar'a aday olur mu bilemiyorum fakat western türünün ölmediğini bir kez kanıtlamış diyebilirim. Western, The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007) filminden sonra bir kez daha adeta boyut değiştirmiş, şaha kalkmış ve ''ben buradayım'' demiştir. Sinemada bir çok kez ''intikam'' kavramı ele alınmış olmasına rağmen bu filmle beraber klişelerin bile düzgün bir yönetim şekli ile muhteşem hale dönüşebileceğini gördüm. Arka plan müzikleri ile western türünün en iyi gerilim atmosferlerinden birisi oluşturulmuş. Vadinin eteklerinde bir intikam hikayesi izlerken sırların yavaş yavaş açığa çıkışına şahit oluyoruz.   Gerek hikaye anlatımı gerek kurgusu ile ön plana çıkan film, bünyesinde barındırdığı gerilim unsurları ile çok farklı bir boyuta ulaşmış. Filmin ilk bloğunda Almanca konuşan western karakterlerini yadırgasak da bir süre sonra alışıyoruz. Ağır ilerleyen temposu, edebi anlatımı ve epik atmosferi ile farklı bir filmin içinde olduğumuzu yavaş yavaş anlıyoruz. Western filmlerinin tarihsel gelişimini takip edenler bu filmin yakalamış olduğu kasvetli ve ciddi atmosferinin ne kadar iyi olduğunu fark edecektir. Control (2007) filmindeki harika performansı ile dikkatleri üzerine çeken 1980 Leeds (İngiltere) doğumlu Sam Riley, çıtayı bir hayli yükseltmiş gibi görünüyor. Bu rol için akıllara Michael Fassbender geliyor ama Sam Riley'de oynadığı karakteri harika bir şekilde canlandırmış. Thomas Willmann?ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan filmin son sekansında gösterilen fotoğraflar gerçeği mi yansıtıyor henüz bir bilgim yok. Filmin hikayesi yaşanmış olaylara dayanıyor olabilir. ''Das finstere Tal'', son zamanlarda izlediğim en farklı western atmosferine sahip film diyebilirim. Western türünü sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir film. Sabey Sandel

@poeticnorth yazdı...

Cmt, 23 Oca 2016, 16:36 (2 yıl önce)

fazla gizeme başvurmadan, sade ve akıcı ilerleyen intikam filmlerinden. avrupa sinemasının kasvetini taşıması ve bu kasvetin western türüyle birleşmesi filme çok güzel bir hava vermiş. ayrıca soundtrackleri çok başarılı.

@fthgzl79 yazdı...

Pzt, 15 Ara 2014, 21:50 (3 yıl önce)

7.2 / 10

Sam Riley müthiş havalı gözüküyor filmde..İyi bir intikam filmi..Konu hiç fena değil..İzleyin10/7

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Das Finstere Tal filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Das Finstere Tal filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Das Finstere Tal filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI