Serçelerin Şarkısı

(2008)

Avaze gonjeshk-ha a.k.a The Song of Sparrows

Film 1 Saat 36 Dk. Dram, Aile İran

8

179 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.9 (9.042 OY)

KONUSU
Karim, Tahran’ın dışındaki bir devekuşu çiftliğinde çalışmaktadır. Küçük evinde ailesi ile sade ve mutlu bir hayat sürmekteyken bir gün devekuşlarından biri kaçar. Karim bundan sorumlu tutulur ve çiftlikten kovulur. Kısa bir süre sonra, büyük kızının işitme cihazını tamir ettirmek için şehre iner, a ... Devamı
Karim, Tahran’ın dışındaki bir devekuşu çiftliğinde çalışmaktadır. Küçük evinde ailesi ile sade ve mutlu bir hayat sürmekteyken bir gün devekuşlarından biri kaçar. Karim bundan sorumlu tutulur ve çiftlikten kovulur. Kısa bir süre sonra, büyük kızının işitme cihazını tamir ettirmek için şehre iner, ama motosikletli taksi sürücüsü olduğu sanılır. Karim böylece yeni mesleğine başlamış olur; sıkışık trafiğin içinde insan ve yük taşır. Ancak her gün uğraştığı insanlar ve malzemeler Karim’in cömert ve dürüst karakterini değiştirmeye başlar ve karısı ile kızlarının mutsuzluğuna yol açar. Karim’in bir zamanlar o kadar el üstünde tuttuğu değerleri geri kazanmasını sağlamak en yakınlarına kalmıştır.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@sevgisil

3 hafta önce

10 / 10

İran Sinemasının muazzam baş yapıtlarından. mutlaka izlenmeli. her türlü başarıyı fazlasıyla hak eden majid majidi yapımı.

@niyetisyen

1 ay önce

Halaoğlu Abbasın arabasında hep İbrahim Tatlıses çalması? Harika filmdi.

@zverkov

1 ay önce

6.5 / 10

fena değil, ama bu kadar övgüyü hak etmiyor bence.
başroldeki mohammad amir naji’nin oyunculuğu güzel, ödüller de almış çeşitli festivallerde. filmde ibrahim tatlıses duymak hoş, ama yönetmenin bakışında beni ikna etmeyen bir şeyler var. gerçekçi başlıyor, ama öyle devam etmiyor.

@ebus-durak

7 ay önce

8 / 10

Bu yönetmen her zaman böyle basit böyle naif hikayelerle insanın bam teline dokunmayı gerçekten başarıyor. Gerçekten çok etkileyici. Filmde kullanılan temiz su, balıklar, kuşlar hepsinin altında bir alt metin olduğunu düşünüyorum. Tekrar tekrar izlenmeli..

@fight-club-ile

3 yıl önce

9.5 / 10

İçimden yanık kokusu geldi film bittikten sonra. Yüreğim dağlandı sanki. Nefis, nefis, nefis...

@johan-prd

5 yıl önce

8.5 / 10

şunu izleyip bi sigara yakıp geceyi noktalıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=3dX9jaIqxlE

majid majidi harika adamsın, gönüllere dokunuyosun.

@seppuku

6 yıl önce

9.6 / 10

Majidi'nin her yapıtı gibi, buram buram mutluluk, hüzün ve sevgi kokan bir naif film.. Sen serçeler'e şarkılar söylet, biz hep dinleriz Üstad..

@cemal-erdem

6 yıl önce

7.8 / 10

Serçelerin Şarkısı doğallığıyla öne çıkan İran sinemasının güzel bir örneği. Majidi'nin bu filmi basit ve etkileyici hikaye anlatımıyla izleyicide iz bırakabilir. Üstelik acitasyon yapmayan tonuyla da, hem hüznü hem de umudu bir arada hissettirebilir. Balıkların döküldüğü sahnede, çocukların yüzündeki çaresizlik, hayal kırıklığı İran sineması hakkında bir referans noktası gibi. Final sahnesine de ayrı bir parantez açmalı. Uzun zamandır izlediğim en güzel final sahnelerindendi. Bir devekuşu ancak bu kadar estetik yansıtılabilirdi. İran filmleri daha fazla izlenmeli.
N

@necdet-kediseve

6 yıl önce

8.5 / 10

hayatımda en hüzünlendiğim sahne bu filmde balıkların yere döküldüğü sahnedir belki. içim parçalanmıştı. şöyle de linkini bırakayım:
Z

@zeytinekmek

7 yıl önce

Küçük ayrıntıların,çocukluk düşlerinin hayata kattığı derin anlamı resmeden yalın ve sıcacık film.

@jahr

8 yıl önce

naif duygularla işlenmiş huzur veren bir film

insan izlerken çocukların masumiyetine kapılıyor bir an

@cruachan-erkan

9 yıl önce

8.8 / 10

film adeta yaşamdan bir kesit gibi. çocukların balıklarını kurtarmaya çalışma sahnesi beni çok etkiledi. Bu filmin gerçekten izlenmeye değer olduğu kesin.
R

@riman1729

9 yıl önce

8 / 10

ibrahim tatlıses olmayaydı iyi di ya :)

@abaru

9 yıl önce

majidi küçük yaşta babasını kaybetmiş, filmlerinde çoğunlukla baba karakterini ön planda tutmasının sebebi bu olmalı. bu film de baba üzerinden dönüyor.

film tek başına değerlendirildiğinde ilahi el in yanlışları kendince cezalandırması göze o kadar batmayabilir fakat majidi nin diğer filmlerini de izlediyseniz sürekli gözler önüne serilen bu adalet sistemi biraz rahatsız edici olabiliyor.

eriklerin yolda dökülmesi, çarşıda amir e kötü davranan motorlu amcanın motorunun bozuluvermesi, komşudan kıskanılan mavi kapının sonradan tekrar elden gitmesi tıkır tıkır işleyen ilahi adalet sistemine örnekler
SPOILER

Serçelerin Şarkısı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Serçelerin Şarkısı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Serçelerin Şarkısı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL