Sıkıyönetim

(1972)

État de siège a.k.a State Of Siege

Film 2 Saat 10 Dk. Polisiye, Dram Fransa, İtalya

8.3

34 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.8 (5.114 OY)

KONUSU

1970’li yılların başlarında Uruguay’da ABD Uluslararası Kalkınma Kurumu görevlilerinin Tupamaro gerillaları tarafından kaçırılır ve sorgulanır. ABD’nin Latin Amerika’daki cunta yönetimlerine verdiği desteği ve "arka bahçesi"nde oynadığı oyunları anlatan başarılı bir yapım.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@sagaris

7 yıl önce

7.9 / 10

ABD’nin, yerel iktidarların sol hareketlere karşı yürüttüğü vahşete nasıl destek olduğu, kirli ve insanlık dışı yöntemleri onlara nasıl öğrettiği açık biçimde anlatılıyor .Film bir yerden tanıdık gelir çünkü uygulamalara bakıldığında Türkiye’de sola ve aydınlara karşı yürütülmüş olan mücadeleyle neredeyse birebir benzerlik var.

@skubrick

11 yıl önce

1970 yılında Dan Mitrione adında Uluslararası Gelişme Örgütü üyesi bir Amerikalı, Urugaylı gerillalar tarafından yakalanır ve öldürülür. Bunun üzerine siyasi sinemanın ünlü Yunanlı yönetmeni Costa-Gavras, bu esrarlı öyküyü yıllarca araştırdıktan sonra senarist arkadaşı Franco Solinas ile beraber bu filmi yazar. Filmde Latin Amerika ülkelerinde komünize karşı mücadele etmek üzere U.G.D. üyeliği adı altında polis teşkilatlarını yöneten Philip Michael Santore’yi kaçıran sol görüşlü Tupamaro gerillalarının tek istediği siyasi mahkumların serbest bırakılmasıdır. Ancak "demokrasi" tanımları gereği böyle bir yetkileri olmadığını ileri süren hükümet bu teklifi derhal geri çevirir. Ülkede geniş çaplı bir arama başlatan polis müfettişleri, Amerikalı dostlarını kurtarmak için her yolu denemeye başlar. Ancak Amerika’da başka ülke polis şeflerine komünizmle mücadelede işkence tekniklerinden, provakasyona kadar her yolu öğreten Santore’nin umutları g
... Devamı
1970 yılında Dan Mitrione adında Uluslararası Gelişme Örgütü üyesi bir Amerikalı, Urugaylı gerillalar tarafından yakalanır ve öldürülür. Bunun üzerine siyasi sinemanın ünlü Yunanlı yönetmeni Costa-Gavras, bu esrarlı öyküyü yıllarca araştırdıktan sonra senarist arkadaşı Franco Solinas ile beraber bu filmi yazar. Filmde Latin Amerika ülkelerinde komünize karşı mücadele etmek üzere U.G.D. üyeliği adı altında polis teşkilatlarını yöneten Philip Michael Santore’yi kaçıran sol görüşlü Tupamaro gerillalarının tek istediği siyasi mahkumların serbest bırakılmasıdır. Ancak "demokrasi" tanımları gereği böyle bir yetkileri olmadığını ileri süren hükümet bu teklifi derhal geri çevirir. Ülkede geniş çaplı bir arama başlatan polis müfettişleri, Amerikalı dostlarını kurtarmak için her yolu denemeye başlar. Ancak Amerika’da başka ülke polis şeflerine komünizmle mücadelede işkence tekniklerinden, provakasyona kadar her yolu öğreten Santore’nin umutları gerilların elinde her geçen gün azalmaya başlar.
T

@turan_sert

11 yıl önce

9 / 10

Ya işte film yaa... Nasıl kaçmıştı TRT nin denetiminden de, sansürsüz, kesintisiz, orjinal fransızca, mükemmel çevrilmiş bir alt yazıyla TRT 2 de yayınlanmıştı... sansürsüz dememin nedeni o günden bu güne memleketin dahilinde iktidara sahip olmuş olan tüm şahısların canını sıkacak gerçekleri yalın ve basit bir dille aktarmasıydı, provakatif eylemlerden cinayetlere, basit çıkar ilişkilerinden ülkelerin ticarette birbirlerini dolandırmalarına dek... Eski bir VHS’ciyim dedim ya, VHS’ye kaydettim, elimde. izlerseniz fransızcasını tavsiye ederim . Özellikle sorgulama sahnelerinde yoğun olan gerilim orjinal dilde daha iyi yansıyor izleyene. Bu arada tek kelime fransızcam yok. evet, bu film izlemeye değer ona göre.
SPOILER

Sıkıyönetim filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sıkıyönetim filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sıkıyönetim filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL