7.3

334 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.4 (13.319 OY)

KONUSU
Kendi halinde, oldukça mütevazi bir yaşam süren Muharrem, dini inançları çok kuvvetli bir insandır. Öyle ki, gece gündüz sürekli ibadet etmekte, cinsellikten uzak, içine dönük bir hayat yaşamaktadır.

Bütün bu özellikleri, çevresindeki insanlar tarafından büyük bir güvenilirlik kazanmasına neden olu
... Devamı
Kendi halinde, oldukça mütevazi bir yaşam süren Muharrem, dini inançları çok kuvvetli bir insandır. Öyle ki, gece gündüz sürekli ibadet etmekte, cinsellikten uzak, içine dönük bir hayat yaşamaktadır.

Bütün bu özellikleri, çevresindeki insanlar tarafından büyük bir güvenilirlik kazanmasına neden olur. Bu durum, varlıklı bir tarikat şeyhinin dikkatini çeker ve Muharrem’in güvenilirliğini, tarikatın sayısız mülkünün kiralarının toplanması için kullanmaya karar verir. Birdenbire bambaşka bir dünyanın içine giriveren Muharrem için sahip olduğu değerler yavaş yavaş sarsılmaya başlar. Modern dünyanın içinde bulunduğu karmaşa, onun yıllardır alışık olmadığı kadar yıpratıcıdır. Ama işin kötüsü artık o da, bu dünyanın getirilerinden kendini uzak tutamaz.

Yönetmenliğini Özer Kızıltan’ın yaptığı Takva’nın Toronto Film Festivali’nde Kültürel Yenilik Ödülü’nü aldığını da ekleyelim.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@filmist

1 yıl önce

7.1 / 10

İnsanoğlunun nefsine hakim olması veya olamaması.
Filmin ana özeti.
E

@eacarlioglu

10 yıl önce

10 / 10

2006'da ile 2014 arasi izleyislerimin arasinda oldugumuz zaman ve sartlara gore daha farkli bir uyarlilik getirmis olan film ve yapit. sayet 2024'te de tekrar izlenirligi var ve o zaman iki farkli zaman dilimini daha sert bir sekilde anlamis olacagim.

erkan can. gercek bir oyuncu!
B

@benny_blanco

10 yıl önce

Son birkaç yıldır değerini , söylediklerini ve anlatmaya çalıştığı konuyu daha da anlamlı kılmış film. alt metni bütün zamanlara hitap ediyor.

@graft

11 yıl önce

İnsan nefsinin para ve makamla test edilmesini, tarikatların iç yapısını ve en önemlisi Muharrem'in yaşına başına bakmadan devirdiği kamyonları anlatan güzel film.

@prisonbreaker

13 yıl önce

7 / 10

Erkan Can, sen nasıl bir oyuncusun ya? Ceketim olsa önümü iliklerdim, o derece.

@zamon

13 yıl önce

8 / 10

Üzerine gunlerce konusulabilecek bir konusu var filmin, fakat bugune kadar cekilmis en gercekci ibadet sahneleri bu filmdeydi. zikrin mantigini hayati boyunca anlamamis biri olan beni bile zikir sahnelerinde hayran birakti.

@lowen

13 yıl önce

7.5 / 10

Erkan Can'ın olağanüstü oyunculuğu filmin bile önüne geçmiş..İçine kapanık kendi dünyasında yaşayan bir adamın,dış dünya bağlantısı ve sonrasında bunun getirdikleri çok çarpıcı bir şekilde aktarılmış,git gide artan bir ikilem ve içinden çıkılamayan bir durum..
T

@team_sah

14 yıl önce

8.6 / 10

oyunculuklar ders niteliğinde.
yönetmen-oyuncu konuşmalarıyla olan özel dvd versiyonunu da izlemek lazım.

@foolmood

14 yıl önce

6.9 / 10

muharrem dinleri karıştırmış olmasın.benim bildiğim evlenerek cinsel arzu ve isteklerinize helal yoldan gem vurabilirsiniz.hiç bir tarikatın veya islami yorumun evliliğe yasak koyduğunu zannetmiyorum.ne geliyorsa muharremin başına hödüklüğünden geliyor.bi de takvalı olacam diye yapıyor ya ne yapıyorsa orası komik asıl.filmin anafikri de siyaset tarikat ticaret üçgenini (ki bunu hakim ideolojik basmakalıp dili kullanarak) bir bermuda şeytan üçgenine çevirmesi filmin masumiyeti hakkında derin şüpheler içine girmemi sağlıyor.böylece olaya objektif bir açıdan yaklaştığını belirten filmin senaristi ve yönetmeni de ışığa yakalanan tavşan misali radarıma yakalanıyor.takva filmi bence olmamış.taşıdığı kötü niyet sebebiyle....

@havlayankuzu

14 yıl önce

8.6 / 10

Son düzlüğe kadar gayet dengeli bir seyirle, Muharrem'in dönüşümüne tanıklık ediyorsunuz. Muharrem güzel güzel kendi halinde, bir tür metamorfoz geçiriyor. Amma velakin, son düzlükte filmin iplerinin gevşediği kanaatindeyim. Muharrem,sanki hızlandırılmış delilik kursuna yollanmış gibi. Sanki film,180 dakka imiş de, ortasından biri kesmiş,kaçmış.

Tarikat müritlerine de bir sorum var: Kardeşim,sizin amacınız ne ? Böyle yaşayacağınıza yaşamayın. Cidden bu hayatın anlamı nedir ? Halvete kapanmalar,sabahtan akşama kadar yatıp kalkmalar falan,sonuç ne ? Vatana millete ne hayrınız dokunuyor ? Kendinize ne hayrınız dokunuyor ? Koca dini, bir yatma kalkma kavgasına çevirmişler. Gülüyorum ama içimden.
Z

@zabala

14 yıl önce

paranın insanı nasıl bozduğunu gösteren en güzel örnek..

@bruce_parkus

15 yıl önce

güven kıraç ve özellikle erkan can'ın mükemmel oyunculuğuyla sürüklediği, türk sinemasının son dönem başarılı filmlerinden. muharrem karakterinin gerçekte yaşadığı hayatla paralel olarak bilinçaltındakilerin rüyalarında kendini göstermesi güzel bir anlatım olmuş, zikir sahnelerine zaten denecek bir şey yok. film, ilk başta "azıcık aşım dertsiz başım" mantalitesinde, dünya işinden elini ayağını çekmiş, azla yetinmeyi bilen ve tek sosyalliği bünyesinde yer aldığı tarikatın zikir ayinleri olarak muharrem'in, umulmadık bir şekilde ve anda eline geçen "güç" ile nasıl -ecnebiler açıkcası daha iyi ifade etmişler bu durumu- "corrupt" hale geldiğini anlatmaktadır. senaryo aktıkça muharrem'in iç çelişkileri -rüyalarına yansıma suretiyle- daha bir fazlalaşır, kendi içerisinde kurduğu küçük dünyası yavaşça yıkılırken bambaşka ve hiç olmak istemediği bir insan haline dönüşür. en nihayetinde kendini, "davasına ihanet" denebilecek bir halet-i ruhiye i
... Devamı
güven kıraç ve özellikle erkan can'ın mükemmel oyunculuğuyla sürüklediği, türk sinemasının son dönem başarılı filmlerinden. muharrem karakterinin gerçekte yaşadığı hayatla paralel olarak bilinçaltındakilerin rüyalarında kendini göstermesi güzel bir anlatım olmuş, zikir sahnelerine zaten denecek bir şey yok. film, ilk başta "azıcık aşım dertsiz başım" mantalitesinde, dünya işinden elini ayağını çekmiş, azla yetinmeyi bilen ve tek sosyalliği bünyesinde yer aldığı tarikatın zikir ayinleri olarak muharrem'in, umulmadık bir şekilde ve anda eline geçen "güç" ile nasıl -ecnebiler açıkcası daha iyi ifade etmişler bu durumu- "corrupt" hale geldiğini anlatmaktadır. senaryo aktıkça muharrem'in iç çelişkileri -rüyalarına yansıma suretiyle- daha bir fazlalaşır, kendi içerisinde kurduğu küçük dünyası yavaşça yıkılırken bambaşka ve hiç olmak istemediği bir insan haline dönüşür. en nihayetinde kendini, "davasına ihanet" denebilecek bir halet-i ruhiye içinde görmesiyle vuku bulan olaylar zinciri ise filmin kapanışını yapar. tarikat şeyhinin, o nur yüzlü, etrafındakiler tarafından kutsallık atfedilmiş amcanın güya dünya malından elini eteğini çekmiş olup bir yandan muharrem efendi'ye bu hususta akıl vermesi -ve bunu yaparken sarfettiği sözler, özellikle fakirliğe dair- tarikat ve dini fanatizm zihniyetini açıkca gözler önüne sermekte, anlayana çok şey anlatmaktadır. kapitalizm ve sömürge düzeninin en etkili silahlarından birinin din olduğu gerçeğini izleyicinin gözüne sokan, gecikmiş ve gerekli bir yapım. 7.5/10

@paradigma

15 yıl önce

8 / 10

Muharrem karakteri kendisiyle çelişen bir durumda. Evet, karşısına çıkan olaylar zorlayıcı ama hakikaten öylesine takva sahibi bir durumda olsa(ydı)...

Karakterin böyle yazılması durumu bilgi eksikliğinden mi kaynaklanıyor bilemiyoruz. Ama filmin bu haliyle açık bir mesaj verdiği de gerçek.
C

@cuttingmouth

15 yıl önce

Bu tur filmlerde insanlar daha net bir sonuc bolumu bekleselerde aslinda filmin geneline bakildiginda cok basarili bir kurgusunun ve seneryosunun oldugu gorulebilir. turk sinemasi icin cok hassas bir yerde bana gore bu film , islemis oldugu konusu geregi. Film yer yer kendimizi sorgulamamizi sagliyor anlatilan psikolojik gelgitlerle. tabiki erkan can ida unutmamak gerekiyor.
G

@gamgam

15 yıl önce

Kanayan yaramıza parmak basan bi film...
SPOILER

Takva filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Takva filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Takva filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL