Gecenin Sıcağında

(1967)

In the Heat of the Night

Film 1 Saat 50 Dk. Polisiye, Dram ABD 17 Mart 1970

7.1

43 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.9 (70.928 OY)

KONUSU
Başrollerinde daha iyi oynayacak birilerini bulmanın neredeyse imkansız olduğu bu gerilimli dedektif öyküsü, ırkçılığın gündemde olduğu 1960’lı yılların ortası için bir dönüm noktasıydı. Kuzeyli zengin ve güçlü bir sanayicinin bir gece Mississippi’deki küçük tarım kasabası Sparta’da öldürülmesinin a ... Devamı
Başrollerinde daha iyi oynayacak birilerini bulmanın neredeyse imkansız olduğu bu gerilimli dedektif öyküsü, ırkçılığın gündemde olduğu 1960’lı yılların ortası için bir dönüm noktasıydı. Kuzeyli zengin ve güçlü bir sanayicinin bir gece Mississippi’deki küçük tarım kasabası Sparta’da öldürülmesinin ardından, bomboş tren istasyonunda gece trenini bekleyen iyi giyinmiş, siyahi bir yabancı, sırf derisinin rengi nedeniyle baş zanlı olarak tutuklanır. Ancak, kurnaz, haddinden fazla kilolu, çiklet çiğneyen, çenesi kuvvetli, maganda Şerif Bill Gillespie’nin karşısına getirilen adamın Philadelphia’nın bir numaralı cinayet uzmanı Virgil Tibbs olduğu anlaşılır. Irksal önyargılarına rağmen iyi bir kanun adamı olan Gillespie ile Tibbs arasındaki husumet, Tibbs’in Colbert vakasında yeni tutuklanmış bir zanlının masumiyetini çabucak kanıtlaması üzerine daha da kızışır. Belediye başkanı, Gillespie’ye, Tibbs’in de vaka üzerinde çalışmasının yararlı olabileceğini söyler: katili bulabilir, olmazsa günah keçisi olarak kullanılabilir?
Sidney Poitier

Virgil Tibbs

Rod Steiger

Bill Gille...

Lee Grant

Leslie Col...

Larry Gates

Eric Endicott

William Schallert

Mayor Schu...

Beah Richards

Mama Caleba

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@bigamist

1 hafta önce

7.8 / 10

Gurbetçi Şaban filminden bile daha çok ırkçılık diyologları barındıran bir film.

@mecnun_hammet

10 ay önce

8 / 10

Polisiyeden daha çok zencilere o dönemki bakış açısını yansıtan bir film. Oyunculuklar güzel.

@camerman

7 yıl önce

7.6 / 10

Senaryosunu ve Rod Steiger'in oyunculuğunu beğendiğim bir film..biraz daha zaman harcanıp gizemliliği artırılsaydı daha da iyi olabilirdi..yinede türünde iyi film..

@fthgzl79

8 yıl önce

Ben filmden anlarım ve özellikle polisiye filmlere bayılıyorum diyen birisi bu filmi izlemeden ölmesin..Dört dörtlük bir film..10/8,1

@benkendimveben

8 yıl önce

60 ların ikinci yarısında amerika da hızla artmış olan zenci ayrımcılığı ve soğuk savaş döneminde amerika nın vietnam a bulaştığı yıllarda kanun koruyucuların asayişi bekleyenlerin içlerine düştüğü kin ve egolarını nasıl eline yüzüne bulaştırdığını, esmer bir polis memuruna nasıl tahammül etmekte güçlük çektiklerini göstermiş ve uzunca bir süre bizi bu yönde inandırmış fakat finalde ne yapmış : sanki hiç bir şey olmamış gibi çok doğalmış gibi iki polis memurunu arkadaş kıvamına getirmiş. bu nasıl oldu peki biri bana açıklasın lütfen !!!
SPOILER

Gecenin Sıcağında filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Gecenin Sıcağında filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Gecenin Sıcağında filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL