7.2

189 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (231.330 OY)

KONUSU
Patronu arayıp, tek çalışanı olduğu marketi pazar günü de açması gerektiğini söyleyene dek, Dante Hicks sıradan bir tatil günü planlamaktadır. Öğlen 2’de arkadaşlarıyla oynayacağı Hockey maçı tehlikeye girmiş ve kız arkadaşı tarafından sürekli okula dönmesi için beyni bulandırılırken şimdi de eski k ... Devamı
Patronu arayıp, tek çalışanı olduğu marketi pazar günü de açması gerektiğini söyleyene dek, Dante Hicks sıradan bir tatil günü planlamaktadır. Öğlen 2’de arkadaşlarıyla oynayacağı Hockey maçı tehlikeye girmiş ve kız arkadaşı tarafından sürekli okula dönmesi için beyni bulandırılırken şimdi de eski kız arkadaşı Caitlin’in evleneceği haberi yayılır. Yandaki videocu ise Dante’nin kadim dostu sarkastik Randall’a emanettir. Randall işe sürekli geç gelir, marketi sömürür, müşterilerle kavga çıkarır ve Dante’nin başını devamlı surette belaya sokar. Bütün bunlar yetmezmiş gibi marketin hemen önünde gençlere uyuşturucu satan muhteşem ikili Jay ve Silent Bob ortalığı karıştırmaya ve tuhaf bir şekilde her durumdan galip çıkmaya devam edeceklerdir.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@monco

1 hafta önce

7.5 / 10

Bir film ne kadar doksanlar olabilirse o kadar doksanlar bir film. 90 ları yasamayanların filmin ruhunu anlaması zor.

@tiamath

3 yıl önce

7 / 10

Bir market işleten Dante ile bir video kaset dükkanı işleten Randal çok sıkı arkadaşlardır. Karakterleri birbirinden uç derecede farklıdır. Gün içerisinde dükkanlarına gelen çeşitli karakterler ve kendi başlarına gelen çeşitli olaylardan derlenmiş bir absürt komedi filmi olarak bir nevi skeç skeç ilerleyen konu izlenimi uyandırıyor. Son derece başarılı dialoglar içerdiğini ve zekice düşünülmüş esprileri barındırdığını söyleyebilirim. Özellikle, ilk baştaki sigaraya hayır kampanyası ile ortalara doğru çıkan deathstar muhabbetleri efsaneviydi. Caitlin-Veronica çıkmazı dışındaki tüm diyalogları hemen hemen sevdim.
W

@whatever

5 yıl önce

6.1 / 10

filmin sonunda videocu çocuğun markette çalışan çelik benzeri değişiğe ağlamayı kesmesini söylediği nutuklar dışında fazlasıyla boş bir filmdi.

90 dakika boyunca leş metal müzik, ağzını yaya yaya konuşan özenti ergen tipler ve önüne gelenle sevişen 2 kız görmek istiyorsanız izleyebilirsiniz. adam işini de biliyor bi yandan, siyah beyaz çekmiş filmi ki ergen tayfa sanat sanıp daha bi sahiplensin.

bu filmi kült filmler listesine koyan empire dergisine de selam buradan.

@messiyg

5 yıl önce

2.1 / 10

Tamamen bok püsür...

@oprichnik

10 yıl önce

Efsane filmlerimden birisidir. Bir yandan nefret ettiğim, bir yandan sevdiğim tek filmdir.

Absürtlüğü, sıradanlığı, basitliği, saçmalığı bir araya getirmiş; izleyeni filmin içine başarılı bir şekilde sokarak belki de normalde saçma sapan olan diyalogların çok normal görülmesini sağlamış, tüm bunları güzel müziklerle bezemiş bir filmdir.

Senaryo yazma isteğinde ve çabasında olan birisi olarak, genellikle "Muhteşem, çok farklı, daha önce bulunmamış bir konu bulmalıyım." düşüncesiyle hareket ederim. Ama bu film, konu ne kadar sıradan olursa olsun; başarılı bir yönetmenlik ve güzel bir senaryoyla, güzel diyaloglar ve güzel karakterlerle ortaya muhteşem bir filmin çıkabileceğini göstererek bana iyi bir ders vermiştir.

Ayrıca bu filmde, benim açımdan farklı bir şey vardı. Normalde filmlerdeki loserlara tutunurum, onları severim. Ama bu filmde tam tersi oldu, çünkü bu filmdeki loser, sıradan bir loserdı. Diğer filmlerin pompaladığı üstün lo
... Devamı
Efsane filmlerimden birisidir. Bir yandan nefret ettiğim, bir yandan sevdiğim tek filmdir.

Absürtlüğü, sıradanlığı, basitliği, saçmalığı bir araya getirmiş; izleyeni filmin içine başarılı bir şekilde sokarak belki de normalde saçma sapan olan diyalogların çok normal görülmesini sağlamış, tüm bunları güzel müziklerle bezemiş bir filmdir.

Senaryo yazma isteğinde ve çabasında olan birisi olarak, genellikle "Muhteşem, çok farklı, daha önce bulunmamış bir konu bulmalıyım." düşüncesiyle hareket ederim. Ama bu film, konu ne kadar sıradan olursa olsun; başarılı bir yönetmenlik ve güzel bir senaryoyla, güzel diyaloglar ve güzel karakterlerle ortaya muhteşem bir filmin çıkabileceğini göstererek bana iyi bir ders vermiştir.

Ayrıca bu filmde, benim açımdan farklı bir şey vardı. Normalde filmlerdeki loserlara tutunurum, onları severim. Ama bu filmde tam tersi oldu, çünkü bu filmdeki loser, sıradan bir loserdı. Diğer filmlerin pompaladığı üstün loserlardan değildi, gerçekten de loser olan bir loserdı. Klişelerle bezenmiş filmlerde loserlar genellikle sosyal fobisi olan, ama bir yandan da çok zeki olan ve filmin sonunda filmdeki en güzel kızı götüren üstün kişi olur. Ama bu filmdeki loser, normal hayatta da karşılaşabileceğimiz bir loser, işte bu yüzden diğer tüm filmlerdeki loserları severken, bundakinden nefret ettim. Gerçi Withnail&’I’daki loserlar da gayet başarılıydı, ama onları sevmiştim. Bunda daha farklı olan bir şer vardı, sevmememin sebebi de o.

Bu filmdeki loser bendim. İşte bu yüzden sevemedim buradaki loserı. Kendimi sevmeyişim, filmdeki losera patladı. Filmdeki loserın benle olan benzerliklerini film boyunca sezdim, ama burada karakter tahlili yaparak kendim ifşa etmek istemiyorum. :) Filmi dikkatli izleyenler, loserın iç yapısını çözebilir ve onun filmlerdeki klasik loserlardan değil, gerçek hayattaki klasik loserlardan birisi olduğunu görebilirler ki muhtemelen izleyen herkes bunu görmüştür zaten.

Yeterince özeleştiriyle sizleri boğduktan sonra, IMDB’den topladığımız birkaç güzel bilgi:

-Büyük bir çizgi roman hayranı olan Kevin Smith, bu filmi çekebilmek için tüm koleksiyonunu satmış. Geri kalan ödemeleri de tüm kredi kartı limitlerini kullanarak ve çevresinden üç beş toplayarak yapmış. (Çizgi roman koleksiyonu 27.000$ ediyormuş, söyleyecek bir şey bulamadım.)

-Filmin çekildiği market, gerçekten de Kevin Smith’in o dönemler çalıştığı marketmiş. Marketteki işi bittikten sonra film çalışmalarıyla uğraşırmış.

-Filmi renkli çekmeye çalışmışlar, ancak malzeme yetersizliği sebebiyle kalite düşük olduğu için filmi siyah-beyaz çekmek zorunda kalmışlar.

Ve son olarak:https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/1618660_662602820444843_1729617214_n.png?oh=733ab5eabc0ad5cd27992e052c1d7942&oe=551679EB&__gda__=1427198991_390b6d4c19888b6ca26c505ab0c5a33f

Güzel yönetim, güzel müzikler, güzel yapılandırılmış karakterler ve güzel diyaloglarla hazırlanmış bu film; bütçe olmasa da, imkanlar kısıtlı da olsa, konu çok sıradan, karakterler çok gündelik hayattan da olsa ortaya iyi bir film çıkarılabileceğinin kanıtlarından birisi. İzleyelim, izletelim.

Not: Birisi zorla ve işkenceyle izletmediği sürece, bu filmin devamını asla izlemeyeceğim. Seriler hakkındaki genel önyargıma bakarak konuşuyorum, benim için efsane olan bir film hakkında düşüncelerimin değişmesini asla istemem.

@asdf_13

10 yıl önce

7 / 10

Yönetmenin meşhur olduğunu bilmiyordum.İlk kez bir filmini izledim. Aldığı puanı hak ediyor ne fazlası ne eksiği var.

Eğer yönetmen bu kaliteli repliklere ve olağanüstü olaylara biraz ’suç’ ekleseydi bir Guy Ritchie havası yakalayabilirdi.

Maalesef komedide kalmayı tercih etmiş.Bence filmin en büyük eksiği buydu.

@venezue

14 yıl önce

8 / 10

Eğlenceli ve komik diyaloglara sahip film. Özellikle Randal’ın olduğu sahneler çok güzel..
F

@fleka

15 yıl önce

8.6 / 10

film nedir, budur. ne ozel efekteler ne de unlu oyuncular... zekanin herseyin ustunde oldugu mukemmel bir film. gulmekten degil ama zeka dolu espirilere siritmaktan zevk alacaginiz bir film.
SPOILER

Tezgahtarlar filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Tezgahtarlar filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Tezgahtarlar filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL