6.9

235 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.6 (96.422 OY)

KONUSU
Raimunda, ailesini geçindirebilmek için birden fazla işte çalışan güçlü ve mücadeleci bir kadındır. Ablası Sole, onun kadar mücadeleci ve güçlü olmasa da, kayıtdışı çalıştırdığı kuaför salonunu işleterek hayatını kazanmaya çalışmaktadır.

Kendi hallerinde yaşam mücadelesi veren bu kadınlar, bir gün
... Devamı
Raimunda, ailesini geçindirebilmek için birden fazla işte çalışan güçlü ve mücadeleci bir kadındır. Ablası Sole, onun kadar mücadeleci ve güçlü olmasa da, kayıtdışı çalıştırdığı kuaför salonunu işleterek hayatını kazanmaya çalışmaktadır.

Kendi hallerinde yaşam mücadelesi veren bu kadınlar, bir gün doğup büyüdükleri La Mancha’da yaşayan halalarının ölüm haberi ile yıkılırlar. Cenazaye ablası Sole ile gitmek isteyen Raimunda’yı evde çok daha büyük bir yıkım beklemektedir; Solu’u ise cenazede büyük bir şok. Yıllar evvel bir yangında ölmüş olan anneleri, yarım kalan bütün işlerini tamamlamak için geri dönmüştür. Tek başlarına ayakta kalmaya çalışan kızlarının ve torununun da onun desteğine çok fazla ihtiyacı vardır.

Üç kuşak aile kadınlarının hikayesini anlatan usta yönetmen Pedro Almodovar’ın Dönüş’ü, uluslararası festivallerde büyük beğeni ile karşılandı. Kadın hikayelerinden yola çıkarak bütün hayatı anlatmadaki ustalığını defalarca kanıtlamış olan yönetmen, Dönüş ile ilgili en zor aşamanın filmin özetinin yazılması olduğunu söylerken nedenini de, filmlerini artık birkaç cümleyle anlatabilmenin zorluğu olarak açıklıyor. Bu zorluğu, özeti yazarken bizim de paylaştığımızı belirterek en doğrusunun filmi izlemekten geçtiğini düşündüğümüzü de ekleyelim.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@nivtonyen

1 yıl önce

7.6 / 10

erkek egemen filmlerden sonra izlerken beni rahatlamış kadın egemen bir filmdir. birey olduğunu bilen, erkek hegemonyasını yıkmış kadınları izlemek bile zihninize iyi etkiler bırakıyor.

@stratdoctor

8 yıl önce

Açık ve net söylemem gerekirse filmi Penelope Cruz'un performansını görmek için izlemiştim.

Filmin senaryosu dışında ele alınacak bir yanı yok. Oyunculukları falan da iyi diyemiyeceğim malesef. Beni etkileyen bölüm Penelope'un babası tarafından tecavüzeuğradığı, evden uzaklaştığı, çocuğu/kardeşi ile yeni bir hayat kurup hiçbir şeyi tınlamadan yaşamaya devam etmesi oldu. Kesinlikle izlenmesi gerekir diyemiyorum fakat izlenilebilir bir film bence. Zaman kaybı olarak görmüyorum.

@otlu_kek

8 yıl önce

herkes gibi ben de penelope'nin güzelliğine hayran kaldım.Filmi araştırırken ilginç bir şey daha öğrendim bu film için penelope'ye popo protezi takılmış.Yani yaratılıştan gelen güzelliklerin yanında azıcık oynama mevcut.Bu da ilginç bir ayrıntı olarak dursun köşede: )

o değil de ispanyollar bize ne kadar çok benziyor.İkide bir şapur şupur öpüşme,sıcakkanlılık,batıl inançların fazlalığı,aralarındaki diyaloglar filan.Bir fransıza ölü anneni bütün köy görüyor desen nasıl tepki verir acaba.İlginç yahu.

@gkcnn

9 yıl önce

8.2 / 10

bir solukta izlendikten sonra ağızda güzel bir tat bırakıyor.. her zamanki almadovarın aykırı karakterlerinden bu filmde de bolca var. penolope cruz tek kelimeyle harika

@horricik

9 yıl önce

7 / 10

Penelope Cruz'a hayran kalmamı sağlamış ve güzelliğiyle göz doldurmuş bir film olmuş . Ancak izlediğim Almadovar filmleri arasında en durağan olanıydı diyebilirim. Normal filmlere göre çok güzel, almadovar filmlerine göre zayıf bir film.

@oguzhan

9 yıl önce

Önü alınmaz bir Penelope Cruz hayranlığım var .Ve bu güzel Almadovar filmi ile ,olan hayranlığım bir kat daha arttı.Almadovar içinde aynısı geçerli.Ya da ispanyol sinemaması da desek genel bir kapsama almış oluruz hayranlığımızı.Filme gelecek olursak tipik bir konuyu aslında çok farklı tarzlarda ve tatlarda işlenebilceğini gösteriyor bize Volver.Filmde az sayıda erkek var.Ve bu duruş ile kadınların varolacağını mezarlık ziyaretinde bize baştan söylüyor zaten yönetmen.Tipik bir konu derken taciz konusunu,-aslında kadınlarında temelde olması bu yüzden- çok dramatize etmeden,İspanyanın kırsalından (köyünden işte )seslenerek,kırsalında havasını soluyarak dile getirmesi belki de beni filmin içine çekti.E tabi yeni yeni ortaya çıkan ispanyol sinemasına olan sevgim ile de film baştan beni cezbetmişti.Penelope Cruz Almadovarın fix oyuncu kadrosu içinde bulunan bir isim.Ve gerçekten ikisi mükemmel duruyorlar.Penelope Cruzda daha önceki ingilizce
... Devamı
Önü alınmaz bir Penelope Cruz hayranlığım var .Ve bu güzel Almadovar filmi ile ,olan hayranlığım bir kat daha arttı.Almadovar içinde aynısı geçerli.Ya da ispanyol sinemaması da desek genel bir kapsama almış oluruz hayranlığımızı.Filme gelecek olursak tipik bir konuyu aslında çok farklı tarzlarda ve tatlarda işlenebilceğini gösteriyor bize Volver.Filmde az sayıda erkek var.Ve bu duruş ile kadınların varolacağını mezarlık ziyaretinde bize baştan söylüyor zaten yönetmen.Tipik bir konu derken taciz konusunu,-aslında kadınlarında temelde olması bu yüzden- çok dramatize etmeden,İspanyanın kırsalından (köyünden işte )seslenerek,kırsalında havasını soluyarak dile getirmesi belki de beni filmin içine çekti.E tabi yeni yeni ortaya çıkan ispanyol sinemasına olan sevgim ile de film baştan beni cezbetmişti.Penelope Cruz Almadovarın fix oyuncu kadrosu içinde bulunan bir isim.Ve gerçekten ikisi mükemmel duruyorlar.Penelope Cruzda daha önceki ingilizce olarak konuşup, oynadığı filmlerde gene bir albani görüyordum fakat ispanyolcada daha da bir güzel oyunculuk sergilemiş sanki.Filmin türü komedi dram diye geçiyor fakat komedi tadını öyle pek alamadım ben.Bilmiyorum aralarda elbetteki vardı ama küçük mizahsenden ileri gitmiyordu açıkçası.Kadınların çoğunlukta olduğu film kadına ve kadının yada gerçek hayatın kesitlerine samimiyetle,ve gerçekçi baktığı içinde aslında kendisini bir anlamda kotarıyor.Hani diğer Almadovar filmlerinden kötü diyebilirsiniz elbette .Öyledir.Ama konuyu işleyiş tarzından mıdır nedir? Sevdim açıkçası.Diğer oyunculukların iyi olduğu söylenebilir.Hele ki müzikleri ile birde penelope ile kendisii tanımlamış film.Volver şarkısına bayıldım.Alt metin barındıran ve Batıl inanç ve köy yaşantısına farklı bir olay ile yaklaşmış film biraz.Filmin final bölümünü beğenmediğimi söyleyebilirim.Sanki biraz daha etkileyici bir final yapaılabilirdi.Ama zaten beklediğmiz bir final ile konular pamuk ipliği gibi çözülüverdi.Bir de filmde bazı yerlerde yavanlık ve geçişlerdeki sıradanlık dikkatimi çekti.Bunun haricinde pek boşta kalmış bir yan bulamadım.He unutmadan filmde güzel olan şeylerden biri de renkler ile birlikte Cruz'un ışıltısı.Ve Almadovardaki renk kullanımı.Kim ne derse desin ben bu filmde trajik bir olay gördüm.Ama bu trajiklik kimseyi ağlatmayacak derecede ,farklı öğeler ile bezenmiş bir durumdu.Hoşta bir kimyası vardı filmin bence.carmen mauranın oyunculuğunu beğenmekle birlikte ben agusitina karakterine can verenBlanca Portillo hanımefendiyi daha çok beğendim.Sonuç olarak Almadovar filmlerinin belki en iyilerinden değil fakat bana göre güzel şeyleri içinde barındıran bir film Volver.Belki Penelope beni çeken bilemiyorum.Ahım şahım bir konusu yok tabi ama güzel diyelim.Söylemeden edemeyeceğim tacize uğrayan bir kız için fazla rahat olan küçük kız bana itici bile geldi.Neyse Almadovar-Penelope ikilisinin takibindeyiz.

@znosurprises

10 yıl önce

7.1 / 10

güzel renkler, güzel kadın ve en önemlisi almodovar,
E

@erkan_inal

10 yıl önce

filmde eşini öldürdükten sonra gömmesi ve bu işten kolayca sıyrılması saçma olsa da söylediği 'volver' şarkısı muhteşemdi. oyunculuğuyla göz dolduran kadın.
O

@outcast

12 yıl önce

8 / 10

almadovar eline aldığı her konuyu kendi tarzında mükemmel bir biçimde işliyor. komedi için kadınları dram için erkekleri ve genellikle aynı oyuncuları kullanıyor. ispanyolların tüm duyguları daha lirik bir tarzda yaşayıp ifade etmeleri ayrı bir anlam katıyor oyunculuklarına. penelope cruz'a diyeceğim yok, benim önyargımı vanilla ssky'da kırmıştı zaten bu filmde hayranı oldum resmen. sevdiğim her filmin bir şarkısı vardır benim için. bu filmde de volver. estrella morente'nin o güçlü şarkı ve yorumu volver. almadovar'ın 2. oscarı bu film ve bence kesinlikle hak etmiş.

@prensesinuykusu

12 yıl önce

7.2 / 10

Yine Almadovor ,yine çok güzel bir film.. Bu derece dramatik bir olayı bu kadar doğal ve yalın nasıl anlatabilen ,müthiş bir yönetmen .. Filmde bazı sahnelerinde beni gerçekten güldürdü .Penelope Cruz 'un oyunculuğuda takdir edilesi..

@equilibrium

13 yıl önce

5 / 10

\"üç kuşak aile kadınlarının hikayesini\" güzel ve dingin bir havada anlatmış, yalnız \"arka fonda\" filmi izlerken aklına gelip duran ve rahatsız eden bir olay var..olayı tabiki sölemiyeceğim ama \"ee artık halet şu işini Raimunda\" diyip durdum:) velhasılıkelam emeğı geçenlere saygılar...
SPOILER

Volver filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Volver filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Volver filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL