6

13 OY
PUAN VER
5

IMDb: 6.1 (579 OY)

Vizyon Tarihi

23 Kasım 2017

Tür

Dram

Yönetmen / Senarist

KONUSU

Cemil, parlak kariyerini bırakıp, yorucu şehir hayatını terk ederek modern hayata sırtını dönmüş bir bilim insanıdır. Ölü Topraklar bölgesine yaptığı yolculukta yolu tohum genetiği uzmanı Profesör Erol Erin ile kesişir. Yola yeşertecekleri tohumları aramak için çıkan ikilinin hayatı bambaşka bir hal alacak, Erol'un bugüne kadar öğrendiği her şey değişecektir. 

SPOILER

TÜM YORUMLAR (4)

@babanneminkaoti yazdı...

Paz, 03 Ara 2017, 18:29 (8 ay önce)

10 / 10

Buğday ne yerildiği kadar ne övüldüğü kadar.  IMBD notu 5,9-6 abartılı düşük. Hakkında yayınlanan köşeyazılarının sahipleri bu filmi övüyorlarsa Tarkovski'yi peygamber filan sanıyor olmalılar. Siyah beyaz film delisi de değilim; tercih etmem. Ama yine de filmin siyah beyaz olması beni etkiledi. Sinematografik açıdan film baştan sona şahane. Filmde bir açıklık sıkıntısı var. Yönetmen bir yerden sonra kafamıza vura vura öğretiyor kendi cevaplarını adeta. Ben bundan biraz sıkıldım.Fakat bir yandan, postmodern dönemin, edebiyatta da sinemada da olan bu, "Eserin ucu açık olmalı, sorusu olmalı, bir önermesi olmamalı." prensibinin bir çıkmazı da (tam olarak ne bilmiyorum) var ve bu bir şekilde artık aşılmalı. Filmde benim gördüğüm oldukça fazla Stalker'dan etkilenme vardı. Filmin ikinci yarısından itibaren Stalker'a oldukça benzer hem kurgu hem sahneler var. Stalker'daki çekici kapalılık bu filmde yerini bazen abartılı açıklıklara bırakmış ama dediğim gibi. Hz. Hızır ve Hz. Musa kıssası filme güzel yedirilmiş. Filmden çıktıktan sonra kıssayı sanki daha iyi anlamışım gibi geldi bana, bilmiyorum. Okuduğum eleştirilerde oyunculukları da beğenmeyenler olmuş ama ben başrol ve yan rolleri beğendim genel olarak. Bu filmdeki oyunculuklara iyi demeyenleri aynı dönemde vizyonda olan Yol Ayrımı'ndaki çoğunluğun ve Ayla'daki Çetin Tekindor'un performansını izlemeye davet ediyorum. İnsaf. Neyse, güzel filmdi; abartmaya da gerek yok. Bizde hala Tarkovski yok, asayiş berkemal. 8.5/10.

@rsercansom yazdı...

Paz, 26 Kas 2017, 22:18 (8 ay önce)

10 / 10

Türk sinemasının denenmemişini denemiş Kaplanoğlu. Ustam dediği tarkovski'nin yelelerine yapışmış. Onu ayıransa ibni arabi'nin ruhunu filme yedirmesi olmuş. "Nefes mi buğday mı" sorusuna hızırın hikayesini aralamış Kaplanoğlu. Sadece bizim sinemamız için değil dünya sineması için de kocaman bir kapı açılmış oldu. Kaplanoğlu yaşadığını sinemaya aktarma açısından o denli başarılı olmuş ki uykunun hangi pencereden bize dokunduğunu ayırt edemedik. İnsanlar uykudadır ölünce uyanırlar hadisini siyah beyaz pencerelerden izleyiciye yasatmış. Semih Kaplanoğlu griden yola çıkarak bembeyaz bir zemin sunuyor. Öyle ki filmden çıkınca etrafınızın ne kadar grileştiğini fark ediyorsunuz. Nefesi karıncanın sırtına hangi yönetmen yükleyebilmiş? Mülteci sorunu, insanlığın geleceği, hikmetin kapıları, Tarkovski'nin güvende olduğu, tarımın ve insanca yaşamın olanakları, bilimin geldiği ve getirdiğiyle, sanırım bu film büyük ses getirecektir/getirmelidir. Sinemayla düşünmenin, sinemayla tefekkür alanına nasıl girildiğinin en somut örneği olarak bu film ebediyen yaşayacaktır.

@asli468 yazdı...

Paz, 26 Kas 2017, 09:51 (8 ay önce)

7.4 / 10

Film, açılış ve ilk yarım saatiyle, Türk sinemasında hiç izlemediğim tarzda bir film izleyeceğim hissi yaratıyor. Sonuç itibariyle, salondan da aynı görüşle ayrılıyorsunuz. Ancak, filmin orta yerinde, seyir değişip bambaşka bir hal alıyor. Post-apokaliptik bir dünyadan, ruhevi bir dünyaya geçiyorsunuz. Kimi sever, kimi sevmez ancak mutlaka izlenmeli. Hele ki sinefil olma iddiasındaysanız. 

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Buğday filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Buğday filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Buğday filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI