Vank'ın Çocukları

(2016)

Film Belgesel, Tarih Türkiye 5 Mayıs 2016

7.5

1 OY
PUAN VER
5

IMDb: 6.4 (10 OY)

KONUSU
En iyi tarihçiler çocukluklarını ceplerinde taşıyanlardır. Vankın Çocukları, 1938 Dersim Katliamından kurtulan ve her biri bir yere savrulan, farklı kültür ve inançlara dahil aynı sülaleden Ermeniler, onların köyü ve köydeki manastır etrafında geçen bir film. İzmirde yaşayan öğretmen Zeynep, 2000li ... Devamı
En iyi tarihçiler çocukluklarını ceplerinde taşıyanlardır. Vankın Çocukları, 1938 Dersim Katliamından kurtulan ve her biri bir yere savrulan, farklı kültür ve inançlara dahil aynı sülaleden Ermeniler, onların köyü ve köydeki manastır etrafında geçen bir film. İzmirde yaşayan öğretmen Zeynep, 2000li yıllarda rastlantı sonucu annesinin Dersimli (Tunceli) Ermeni olduğunu öğrenir. 1938 katliamından sonra evlatlık verilen annesi Aslıhan Kiremitçiyanın ismi Fatma Kiremitçi, etnik kimliği ve inancı ise Türk ve Sünni yapılmıştır . Annesinin akrabalarının bazılarını bulan Zeynep onlarla annesinin köyünde buluşur. Annesinin anlattıklarının izini sürer; onun çocukken yaşadıklarını anlamaya, hissetmeye çalışır. Zeynep, bu sayede Vank Köyü ve oradaki manastır hakkında daha fazla bilgi edinir. Her biri farklı kültürlerden de olsa annesinin akrabalarını bulmuştur. Artık annesinin hikayesinin, geçmişinin ve kimliğinin önemli bir kısmı tamamlanmıştır.
  • Nezahat Gündogan

    Yönetmen

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
B

@babanneminkaoti

3 yıl önce

7.5 / 10

Nezahat Gündoğan'ın Ankara Film Festivali'nde belgesel alanında 3.lük alan son çalışması. Dersim'de katliama uğrayan Ermeniler'i anlatıyor. Dersim coğrafyasından kareler belgeseli daha da izlenesi kılıyor. Yönetmenin belgeselde yer yer aşırı mesaj verme kaygısı (Aleviler ile Hristiyanlar bakın aynı yerde ibadet ediyorlar imajı vesaire) belgeseli politik doğruculuğa kaydırabiliyor. Ama nihayetinde güzel bir çalışma, coğrafyamızı tanıma ve bir yüzleşme hikayesi Vank'ın Çocukları.
SPOILER

Vank'ın Çocukları filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Vank'ın Çocukları filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Vank'ın Çocukları filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL