6.5

18 OY
PUAN VER
5

IMDb: 6.9 (342 OY)

KONUSU
Rivayet edilir ki; eski bir zamanda Dersim’in bir köyüne çoban olarak giden genç, köyün ağasının kızı Zer’e aşık olur. Ancak ağa, kızı vermez ve kış günü zorla evlendirir. Çoban ve Zer düğün gecesi kaçmaya karar verirler. Ancak ince gelinlikler içindeki Zer tipide yolunu kaybeder ve donar. Diğer gün ... Devamı
Rivayet edilir ki; eski bir zamanda Dersim’in bir köyüne çoban olarak giden genç, köyün ağasının kızı Zer’e aşık olur. Ancak ağa, kızı vermez ve kış günü zorla evlendirir. Çoban ve Zer düğün gecesi kaçmaya karar verirler. Ancak ince gelinlikler içindeki Zer tipide yolunu kaybeder ve donar. Diğer gün bunu öğrenen çoban, yıllarca deli divane bir halde köyden köye Zer üzerine şarkılar söyleyerek dolanır durur. Zer filmi de New York’ta yaşayan Jan’ın bu şarkıyı aramasının hikayesidir. Jan şarkıyı aradıkça; görkemli bir coğrafya, özgün bir kültür, renkli karakterler ve bir katliamın izleri içinde bulur kendini. Yolculuk, babaannesi Zarife’nin bir ömürlük sırrını da açığa çıkarır.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@olanzveins

8 ay önce

3.6 / 10

Masalsı anlatımı yüzünden sevemediğim. Politik kamerayı estetize etme saçmalığı ile birlikte konuya dahil olan hem köklerimizi unuttuk kapitalizm bizi hayata ve ilişkilere yabancılaştırdı teması hakimdi. Devamında eski özümüzle bütünlüklü kültürel değerlerle uygun komünal bir yaşam mümkün safsatasını(ütopyasını) filmde gördük. Sınıfsal değil romantize edilmiş bir hayaldir sadece bu. Sınıfsal olabilmesi için modernize edilebilen değerlerin yaşayabilmesi gerekir. O değerlerin yaşabilmesi ise kurulan ve romantize edilen fanteziyi yıkıp geçer. Mikromilliyetçi hayallerle film kendini var eder.

Zeki Demirkubuz filmlerindeki gibi adaletin en çok hak arayanların elinde zavallılaştığı ve insan varoluşunun ön planda olabildiği bir film olabilseydi keşke. Kendi yabancılaşmamızı dış sebeplere yükleyip kendi zayıflığımızı ve aşağılık yönlerimizi sürekli dış etmenlere atamayız.

@melihcevdet

3 yıl önce

6.7 / 10

Eleştirmenlerin genel fikri filmin ilk yarısının klişelerle dolu ve ikinci yarısına göre daha düşük olduğu yönündeydi. Benim kişisel fikrim ise ikinci yarının izlenmesinin çok zevkliydi ve görsel açıdan çok başarılıydı.

@skynyrd

3 yıl önce

sansürlenmiş filmdir ?Bu sahne T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Üst Denetim Kurulu tarafından sakıncalı bulunduğu için izleyemiyorsunuz?
SPOILER

Zer filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Zer filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Zer filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL