Sarayın Gözdesi (2018)

The Favourite

Film 1 Saat 59 Dk. Dram, Komedi İrlanda, İngiltere 8 Şubat 2019

7.5

97 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.6 (116.562 OY)

KONUSU
On sekizinci yüzyılın başlarında, İngiltere Fransa ile savaştadır. Bu dönemde narin bir kadın olan Kraliçe Anne (Olivia Colman) tahta çıkar ve yakın arkadaşı olan Marlborough Düşesi Leydi Sarah (Rachel Weisz), bir yandan kraliçenin hastalığı ve değişken ruh halleri ile uğraşırken, bir yandan da ülke ... Devamı
On sekizinci yüzyılın başlarında, İngiltere Fransa ile savaştadır. Bu dönemde narin bir kadın olan Kraliçe Anne (Olivia Colman) tahta çıkar ve yakın arkadaşı olan Marlborough Düşesi Leydi Sarah (Rachel Weisz), bir yandan kraliçenin hastalığı ve değişken ruh halleri ile uğraşırken, bir yandan da ülkeyi yönetir. Yeni bir hizmetçi olan Abigail (Emma Stone) saraya geldiğinde, hemen Düşes Annein dikkatini çeker. Abigaili kanatları altına alır ve bu sayede Abigail aristokratik kökenlerine dönebilme şansını elde eder. Bir yandan devam eden savaş, Sarahın vaktini giderek daha fazla çalarken, Abigail bunu fırsat bilerek Kraliçenin yanına iyice yanaşıp onun dostluğunu kazanmaya çalışır. Kraliçe ve Abigailin aralarında filizlenen bu dostluk, Abigailin bazı emellerini yerine getirebilme imkanı sağlar. Abigail bu saatten sonra karşısına hiçbir kadının, erkeğin, siyasetin ya da tavşanın çıkmasına izin vermeyecektir.
Olivia Colman

Queen Anne

Emma Stone

Abigail Hill

Rachel Weisz

Sarah Chur...

Nicholas Hoult

Robert Har...

Joe Alwyn

Samuel Masham

Mark Gatiss

John Churc...

James Smith

Lord Sidne...

FRAGMAN

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@philocine

4 ay önce

6 / 10

Yönetmenin Dogtooth ve Lobster filmlerini sevmiş biri olarak bu film beklentimin altında kaldı diyebilirim. Lanthimos değil de başkası çekse de olurmuş gibi sanki. Farkını çok hissettirmedi. Sıradan ve ilgi çekmeyen bir senaryoya sahip.

@luftmensch

4 ay önce

olivie colman : öncelikle hayatımda yer aldığın için sana çok teşekkür ediyorum. sen muhteşem bir detaysın.

yorgos lanthimos : Seni zaten göklere çıkarmak efendime söyleyeyim uzun sohbetler gerçekleştirmek, gözlerinin içine içine bakıp sanat aşkını ve bu ilhamını nereden aldığını keşfetmek istiyorum.

sarayın gözdesi çevirisini de benim gözdem olarak değiştirip, başta beni yorgos'un sinemasından korkutsa da dili ve kendine has absürtlüğü ile muhteşem bir saray tasfiri olmuş. klişe konuları alıp, kendi dili ile yoğurmuş ve ortaya muhteşem bir sinematografi çıkmış diyor bütün oyuncuların oyunculuklarını başımın tacı yapıyorum.

@mamcici

4 ay önce

7.5 / 10

İzlediğim üç Yorgos Lanthimos filminden en rahat izlenileni, en eğlenceli olanı ama aynı zamanda en karmaşık olanı buydu sanırım. Karmaşık olan hikayesi değil, karmaşık, çünkü bu kez meselenin iktidar ve tutkuyla sınırlı kalmadığını, görüntülerin ve dilin altına saklanmış bi dolu mesele olduğunu ancak sezebildim. Daha fazlasını yorumlamaya cesaret edemiyicem. Yine de her saniyesinden büyük keyif aldım. Olivia Colman her zamanki gibi çok çok başarılıydı tabi.

@uniqueen

4 ay önce

bayıldım.. ama sıkıntıdan

@iamcyborg

4 ay önce

Yönetmenin tarzına alışkın olmayanlar için izlemesi zor olabilir.
Ben açıkçası diğer filmlere kıyasla sönük buldum. Hatta diğer filmlerine göre "normal" kalmış.
Lakin mizah ve politik eleştiriler nefisti. Diğer filmlere göndermeler (rüyamda seni gözünden bıçakladım vs) güzeldi. Zaten Yorgos ne çekse izlerim.

@skynyrd

4 ay önce

8.3 / 10

Yazık tavşana, bir de filmin sonunda gözüm balık gözü gibi oldu

@heisenberg1

4 ay önce

Müzikler, dekor, oyunculuklar ve sinematografi güzel. Fakat senaryoda eksik bir şeyler var gibi, konusu filmi çekilecek derecede ilginç ya da etkileyici değildi.

@ustunkoru

5 ay önce

5.8 / 10

senaryoyu başkası yazınca nasıl da yabancılaşmış yönetmenimiz, ne yaptığının farkında değil gibi. bu sulara siparişle mi girdi acaba dedirtiyor.

film zaman zaman sabır sınırlarını zorluyor.. kopuk sahneler ve üstüne oyuncular yüzünden hikayeye bir türlü ısınamadım. aslında çok şey söylenebilir ama içinizden de gelmez ya - işte öyle bir şey.

@ebruli42

5 ay önce

rezalet
SPOILER

Sarayın Gözdesi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sarayın Gözdesi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sarayın Gözdesi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL