7.2

188 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.5 (6.580 OY)

Süre

1 Saat 55 Dk.

Ülke

Türkiye

Yönetmen / Senarist

KONUSU

1970’ler Türkiye’sinin barış ve huzur dolu Ege kasabalarından birinde ailesi ile beraber yaşayan Adem, zeki ve çalışkan bir öğrencidir. 5.sınıfı yeni bitiren Adem, yaz tatilini boş geçirmek istemez ve ailesine Gazozcu Cibar Kemal Usta ile çalışmak istediğini söyler. Zor da olsa ailesinden izni koparan Adem gazozcu çırağı olarak çalışmaya başlar. Ramazan ayının başıdır ve Adem camide imamın oruç ile anlattıklarını üzerine alınır, üstelik Berna da oruç tutacaktır. Küçük olduğu için oruç tutmasına izin vermeyen ailesinden gizli oruç tutmaya başlar fakat Ege’nin yaz sıcağında, bir yandan da gazoz satarken oruç tutmak hiç de kolay değildir. Hele de bozmanın kefareti 61 gün iken ve Berna’nın aslında direk orucu tuttuğunu öğrenmişken! Susuzluk ve açlık onu çok yormuştur, seraplar görmeye başlar. Adem’in yaşadığı bu zorluklar, onu bir maceranın içine sürükler. Bitmek bilmeyen bu uzun gün, Gazozcu Ustası Cibar Kemal ve Adem için nasıl tamamlanacaktır?

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (18)

@shalala yazdı...

Cum, 03 Kas 2017, 19:46 (7 ay önce)

8.5 / 10

İçinde minik bir 'Dondurmam Gaymak' olan İftarlık Gazoz, Türkiye'nin en iyi filmleri arasında bence. Karışık kuruyemiş gibi filmde ne istersen var. Cem Yılmaz'a laf atan arkadaşların da 'Hızlı ve Öfkeli' serisini izlemesini tavsiye ederim, onları o tür filmler paklar. Bu arada, filmdeki bir detay yorumcu arkadaşların gözünden kaçmış sanırım; o da Cemalım türküsü. ------Spoiler------ Cemalım türküsünün bir ağıt olduğunu bilmeyen yoktur. Hikâyesi de bir o kadar acıklıdır. Filmdeki Cemalım türküsü hem birazdan gelecek olan cinayeti, - ki gerçekleşmediğini anlıyoruz- anlatıyor hem de solcu yada sağcı herkesin aynı olduğuna bir gönderme (bu kelimeyi de sevmem) yapıyor. Aynı türküyü saldırıyı gerçekleştiren sağcı gençler otomobilinde,  solcu Hasan ise tarlada dinliyor. Kardeşin kardeşi öldürdüğü, temelinde aynı düşünceyi savunan fakat farklı açıdan bakıldığında zıtmış gibi görünen insanların ortak paydada buluşabileceğini atıf yapıyor bana göre.  Yüksek Aksu, Türkiye'nin en değerli yönetmenlerinden biridir. Oldukça zeki, esprili ve farklı bir şeyler yapma derdinde olan müthiş bir insandır. Üniversitedeyken kendisinden eğitim aldığım için bir kez daha mutlu oldum. Saygılar. 

@paranselost yazdı...

Cum, 14 Nis 2017, 15:01 (1 yıl önce)

0 / 10

Yine cem yılmaz a laf atmayı başarmışlar ben artık insanların bu adamı ciddi ciddi kiskandigini düşünüyorum harika bir oyunculuk sergilemişti cem yılmaz da filmde emeği geçen herkesin eline sağlık

@paranselost yazdı...

Cum, 14 Nis 2017, 14:58 (1 yıl önce)

0 / 10

Tek kelimeyle underrated o kadar güzel ki.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

İftarlık Gazoz filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

İftarlık Gazoz filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

İftarlık Gazoz filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI