7.2

250 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.4 (11.745 OY)

KONUSU
1970ler Türkiyesinin barış ve huzur dolu Ege kasabalarından birinde ailesi ile beraber yaşayan Adem, zeki ve çalışkan bir öğrencidir. 5.sınıfı yeni bitiren Adem, yaz tatilini boş geçirmek istemez ve ailesine Gazozcu Cibar Kemal Usta ile çalışmak istediğini söyler. Zor da olsa ailesinden izni koparan ... Devamı
1970ler Türkiyesinin barış ve huzur dolu Ege kasabalarından birinde ailesi ile beraber yaşayan Adem, zeki ve çalışkan bir öğrencidir. 5.sınıfı yeni bitiren Adem, yaz tatilini boş geçirmek istemez ve ailesine Gazozcu Cibar Kemal Usta ile çalışmak istediğini söyler. Zor da olsa ailesinden izni koparan Adem gazozcu çırağı olarak çalışmaya başlar. Ramazan ayının başıdır ve Adem camide imamın oruç ile anlattıklarını üzerine alınır, üstelik Berna da oruç tutacaktır. Küçük olduğu için oruç tutmasına izin vermeyen ailesinden gizli oruç tutmaya başlar fakat Egenin yaz sıcağında, bir yandan da gazoz satarken oruç tutmak hiç de kolay değildir. Hele de bozmanın kefareti 61 gün iken ve Bernanın aslında direk orucu tuttuğunu öğrenmişken! Susuzluk ve açlık onu çok yormuştur, seraplar görmeye başlar. Ademin yaşadığı bu zorluklar, onu bir maceranın içine sürükler. Bitmek bilmeyen bu uzun gün, Gazozcu Ustası Cibar Kemal ve Adem için nasıl tamamlanacaktır?

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@dilaraulusal

7 ay önce

İyi oyunculuk, komedi, samimiyet, dram, politiklik.. Ne isterseniz sunan şahane bir film. Tam gülümserken öyle bir yere dokunuyor ki duygularınızı yönetemiyorsunuz. Her sahnesi ayrı bir güzel. İzlerken canınız sıcak yaz günlerinde içilen buz gibi gazoz çekebilir.

@mertcansoylemz

8 ay önce

8 / 10

Bana göre güzel ve içten bir filmdi. Filmin bazı bölümlerinde yüze tebessüm ettiren sahneler oldu. Sahildeki teyze tam bir olaydı :)

@shalala

3 yıl önce

8.5 / 10

İçinde minik bir ’Dondurmam Gaymak’ olan İftarlık Gazoz, Türkiye’nin en iyi filmleri arasında bence. Karışık kuruyemiş gibi filmde ne istersen var. Cem Yılmaz’a laf atan arkadaşların da ’Hızlı ve Öfkeli’ serisini izlemesini tavsiye ederim, onları o tür filmler paklar.

Bu arada, filmdeki bir detay yorumcu arkadaşların gözünden kaçmış sanırım; o da Cemalım türküsü.

Cemalım türküsünün bir ağıt olduğunu bilmeyen yoktur. Hikayesi de bir o kadar acıklıdır. Filmdeki Cemalım türküsü hem birazdan gelecek olan cinayeti, - ki gerçekleşmediğini anlıyoruz- anlatıyor hem de solcu yada sağcı herkesin aynı olduğuna bir gönderme (bu kelimeyi de sevmem) yapıyor.

Aynı türküyü saldırıyı gerçekleştiren sağcı gençler otomobilinde, solcu Hasan ise tarlada dinliyor. Kardeşin kardeşi öldürdüğü, temelinde aynı düşünceyi savunan fakat farklı açıdan bakıldığında zıtmış gibi görünen insanların ortak paydada buluşabileceği
... Devamı
İçinde minik bir ’Dondurmam Gaymak’ olan İftarlık Gazoz, Türkiye’nin en iyi filmleri arasında bence. Karışık kuruyemiş gibi filmde ne istersen var. Cem Yılmaz’a laf atan arkadaşların da ’Hızlı ve Öfkeli’ serisini izlemesini tavsiye ederim, onları o tür filmler paklar.

Bu arada, filmdeki bir detay yorumcu arkadaşların gözünden kaçmış sanırım; o da Cemalım türküsü.

Cemalım türküsünün bir ağıt olduğunu bilmeyen yoktur. Hikayesi de bir o kadar acıklıdır. Filmdeki Cemalım türküsü hem birazdan gelecek olan cinayeti, - ki gerçekleşmediğini anlıyoruz- anlatıyor hem de solcu yada sağcı herkesin aynı olduğuna bir gönderme (bu kelimeyi de sevmem) yapıyor.

Aynı türküyü saldırıyı gerçekleştiren sağcı gençler otomobilinde, solcu Hasan ise tarlada dinliyor. Kardeşin kardeşi öldürdüğü, temelinde aynı düşünceyi savunan fakat farklı açıdan bakıldığında zıtmış gibi görünen insanların ortak paydada buluşabileceğini atıf yapıyor bana göre.

Yüksek Aksu, Türkiye’nin en değerli yönetmenlerinden biridir. Oldukça zeki, esprili ve farklı bir şeyler yapma derdinde olan müthiş bir insandır. Üniversitedeyken kendisinden eğitim aldığım için bir kez daha mutlu oldum. Saygılar.

@paranselost

3 yıl önce

1 / 10

Yine cem yılmaz a laf atmayı başarmışlar ben artık insanların bu adamı ciddi ciddi kiskandigini düşünüyorum harika bir oyunculuk sergilemişti cem yılmaz da filmde emeği geçen herkesin eline sağlık

@paranselost

3 yıl önce

1 / 10

Tek kelimeyle underrated o kadar güzel ki.

@poormf

3 yıl önce

7.5 / 10

Utangaçça da olsa onurları için, insanlık için bedenlerini ölüme yatıran insanlar hakkında yapılmış ender filmlerden biri... 75/100

@uzaktanamcan

4 yıl önce

Bu ülkeye sol yakışırdı.

@hontt

4 yıl önce

1 / 10

cem yılmaz’ın oynadığı her film kanserdir. bitmedi şu "popüler figürü alternatif filmde oynatıcaz ayıq ol ;)))" sevdası. olmuyor işte mal evladım, olmuyor. çöpe giden bir başka film daha.

@mamcici

4 yıl önce

Macit koper'in oyunculuğunu özlemişim. Şahaneydi yine. YükselAksu, çok iyi bildiğicoğrafyayı ve insanlarını yine sevgiyleanlatmış. Gerisi tanıdıkAksu'nun sinemasında;kapitalizm karşısında direnen yerli üretici, ah benimsıcakçocukluğum ve süregelen travmatik siyasi mücadeleningölgesinde insan hikayeleri...

@rsertsoy

5 yıl önce

Film beni çok susattı. Çıkarken sinemadan bir yandan gözlerimi silmekle bir yandan da vücudumun su ihtiyacını nasıl karşılayacağımı düşünmekle meşguldüm. Kafam çok karıştı ama filmi çok sevdim. Bu ülkede Yüksel Aksu gibi güzel insanlar var. Zira yorumlarda Cem Yılmaz'ı övmekten sıra ona gelmemiş. Eline sağlık, bir gün yolumuz kesişirse ellerinden öperim.

@gundula

5 yıl önce

Cem Yılmaz'ı seviyorum. Berat Efe Parlar'da inanılmaz bir oyunculuk sergiledi. Artık onu da seviyorum. Bence Cem Yılmaz kendi filmlerinin dışında daha çok oyunculuk yapmalı. Çünkü bu filmden sonra artık sadece "komedyen" değil. Filmden çıkınca yol boyu üç şeyi düşündüm: 1- Ademin çeşme -Bağımsız Türkiye-başında bayılıp uyurken rüyasının animasyon olması bence hiç gerekmiyordu. Filmin bütünlüğünü bozan bir unsur olarak aklımda kalacak. 2- Göz zinasını işlerken ellerinde gazozlu üryan ablaların dansı neyin nesiydi Allah aşkına? 3- Sürekli mesaj vererek "bak sevgili izleyici, tüm mesajları gözüne gözüne sokuyoruz sen anla ha... ya gerek var mıydı? Tüm bunların dışında bizden önceki seanstan gözleri kıpkırmızı, hatta hala ağlamakta olan insanlara katıldım mı? Evet, ben de ağlayarak çıktım.

@cruachan_erkan

5 yıl önce

6.3 / 10

Spoiler içerebilir: Geçen avm'de tek tabanca eller cepte takılırken can sıkıntısından napsam ne etsem derken bir filme girim dedim, bu filmi seçmemin sebebide Cem Yılmaz'dı iyikide bu filmi seçmişim, gerçiğ imamın fetvalarından başlarda sıkıldım ama bu kadar beğeniceğimide beklemiyordum, özellikle filmin sonları çok iyidi sinemada ağlayan melisler oldu, Cem Yılmaz'ın ege şivesi ayrı bir güzeldi Devrimci arkadaş Hasanın konuşmaları hoşuma gitti ve çocuk oyuncu Adem'de rolünün hakkını vermiş. ve filmden sonra canım acaip gazoz çekti 1lt fruko aldım hemen bakkaldan, eğer yerli film izlemek istiyorsanız tercihiniz bu film olsun yanınızda gazozunuzda olsun.

@julioo

5 yıl önce

Sahi konu neydi?
M

@merthannn

5 yıl önce

7.5 / 10

Film basladıgı zaman uzun bir süre türk sinemasının geldıgı noktayı dısınup mutlu oldum cunku gercekten hem teknık acıdan hem oyunculuklar hem de yonetmenın derdını anlatma seklı acısından takdır edılesı bır fılm olmus ... derken son 20 dk gozumuze sokulurcasına bazı mesajların verılmeye calısılması acıkcası benı bıraz rahatsız ettı keske yonetmen fılmın sonunda da bazı seylerı bıze bıraksaydı cok daha degerlı bır yerı olurdu o zaman .

@vfv

5 yıl önce

Filmi Çok beğendim. Açık konuşmak gerekirse İsmi İftarlık Gazoz olan bir film benim pek ilgimi çekmiyordu fakat bu filmi pazarlayan Cem Yılmaz ismi olunca izlememek olmazdı. Cem Yılmaz gerçekten büyük oyuncu. Yıllar Önce Av Mevsimi filmini izlediğimde de söylemiştim. Yerli filmlere karşı hep bir önyargım vardır. Bu iyi bir şey değil tabiki fakat bu önyargıyı bende oluşturan da sonuçta izlediğim yerli filmler olmuştur. Yerli filmlerin desteklenmesi taraftarı olsam da bu önyargım yüzünden Yerli filmleri sinemada izlemeyi tercih etmiyorum. Fakat Cem Yılmaz ve bazı bir kaç isim istisna oldukları için izlenmese olmazdı. Gelelim filme. Film Hem dini Hem politik göndermeleri olan bir film. Geçmişte yaşanılan olayları ele alıyor. Bir biyografi filmi olmasa da bu filmdeki olaylar belkide geçmişte bir çok kişinin başına gelmiştir. O yüzden hafife alınmamalı. Filmin senaryosunu begendim. Zaten oyunculuklar çok iyi. Adını bilmediğimiz bir çok oyunc
... Devamı
Filmi Çok beğendim. Açık konuşmak gerekirse İsmi İftarlık Gazoz olan bir film benim pek ilgimi çekmiyordu fakat bu filmi pazarlayan Cem Yılmaz ismi olunca izlememek olmazdı. Cem Yılmaz gerçekten büyük oyuncu. Yıllar Önce Av Mevsimi filmini izlediğimde de söylemiştim. Yerli filmlere karşı hep bir önyargım vardır. Bu iyi bir şey değil tabiki fakat bu önyargıyı bende oluşturan da sonuçta izlediğim yerli filmler olmuştur. Yerli filmlerin desteklenmesi taraftarı olsam da bu önyargım yüzünden Yerli filmleri sinemada izlemeyi tercih etmiyorum. Fakat Cem Yılmaz ve bazı bir kaç isim istisna oldukları için izlenmese olmazdı. Gelelim filme. Film Hem dini Hem politik göndermeleri olan bir film. Geçmişte yaşanılan olayları ele alıyor. Bir biyografi filmi olmasa da bu filmdeki olaylar belkide geçmişte bir çok kişinin başına gelmiştir. O yüzden hafife alınmamalı. Filmin senaryosunu begendim. Zaten oyunculuklar çok iyi. Adını bilmediğimiz bir çok oyuncu var filmde ve hepsi irili ufaklı roller fark etmiyor çok iyi oyunculuk segilemişler. Ayrıca fimin eğlenceli oldugunu da düşünüyorum. Lakin son bölümleri fazlasıyla dram yüklü. Filmin tek eksik noktası Bazı bölümlerinin, anlatmak istediği şeylerin abartılması. Spoiler olur diye yazmıyorum. Özetle ; Son yıllarda izlediğin en iyi Yerli filmler arasına girebilecek bir kalite. İzleyin. 10/ 8.0
SPOILER

İftarlık Gazoz filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

İftarlık Gazoz filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

İftarlık Gazoz filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL