8.5

245 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.4 (471.908 OY)

KONUSU
Ana yapımcısı Warner Bros. şirketi olan ABD yapımı Supernatural, adından da anlaşılacağı gibi ağırlıklı olarak doğaüstü ve gizemli olaylar türüne dahil olsa da gerilim, korku, dram ve komedi gibi birçok türden de etkiler taşımaktadır. Deneme bölümünün, ülkesi ABD’de ilk yayın tarihi 13 Eylül 2005’di ... Devamı
Ana yapımcısı Warner Bros. şirketi olan ABD yapımı Supernatural, adından da anlaşılacağı gibi ağırlıklı olarak doğaüstü ve gizemli olaylar türüne dahil olsa da gerilim, korku, dram ve komedi gibi birçok türden de etkiler taşımaktadır. Deneme bölümünün, ülkesi ABD’de ilk yayın tarihi 13 Eylül 2005’dir. Dizinin 4. sezonu ABD’de 18 Eylül 2008 tarihinde başlamış olup, ikinci sezonu Türkiye’de TNT Türkiye kanalında haftalık olarak yayınlanmaktadır.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

Daha fazla yanıt göster

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@cicibebe

4 ay önce

Küçüklüğümden beri yıllardır izleyip bu senenin başında bitirdiğim dizi ilk sezonlar sıkıcı gelebilir belki ama bitirdiğinizde kesinlikle pişman olmayacağınız bir dizi

@kekinkukisi

2 yıl önce

yarıda bıraktığım için üzgünüm 30umda baştan başlayıp bitircem

@patrickjane

2 yıl önce

7.7 / 10

Crowley kralım benim
M

@mervenur94

3 yıl önce

10 / 10

Final bölümünden geliyorum. Ne güzeldin benim için. Son sahneleri çok duygusaldı. Gerçekten bu dizinin yeri bende ayrı olacak...

@zagorgg

5 yıl önce

9 / 10

15. Sezonda final yapacağını öğrendim bugün çok sevdiğim bir yakınımı kaybetmiş gibi üzüldüm. Gecenin üçünde yorum yapma ihtiyacı hissettim. Hayatının en çalkantılı dönemlerini bu diziyle paralel yaşamış bir birey olarak ziyadesiyle etkilendiğim bir dizi oldu. Sam & Dean kardeşlerin samimiyeti, İlk beş sezonun koparıp götürüşü, yollar, AC/DC, Cass, Bobby ve tabii ki 67 Chevy. Hiç unutulmayacaksınız. Beni tanıştırdığı muhteşem şarkılar için bile sonsuza dek müteşekkir olacağım. Hayatımın geri kalanında kapatamayacağım bir sayfa olarak kalacaksın Supernatural. Gerçek dünyam boka battığında içinde kaybolacağım dünya yine senin dünyan olacak.

@yeiltepe_sla

7 yıl önce

-SPOİLER-

ilk 3. sezon benim için pek ilgi çekici gelmemesine, konu itibariyle beni pek sarmamasına rağmen yinede yılmadan izledim diziyi. açıkçasıda iyikide izlemişim diyorum çünkü 4.ve 5. sezonda nirvanaya ulaştılar. 4. sezonda melekler'in ortaya çıkması farklı bir hava kattı diziye, özelliklede castiel'in. lilith'in ölümüyle lucifer'ın gelişi beni biraz ürkütsede fenada gelmedi açıkçası. 5. sezonda flashback'ler cennete gitmelerin olduğu bölümler çok hoşuma gitti. 5. sezonun finali harikaydı zaten izleyen herkesin gözleri dolmuştur.özetle 5. sezon dizinin en iyi sezonuydu ama malesefki 6. sezon yıkım oldu. ruhsuz bir sam, paslanmış bir dean. tabikide 6. sezonun bu kadar kötü olmasının sebebi 5. sezonun normalde final oluşu ama reyting rekorları ve izleyici baskıları yüzünden devam edişi ve bu yüzden 6. sezonun alel acele hazırlandığını izleyenler bilir. 7. sezonunda 6. sezondan pek farkı olmadı, leviathan denilen insanlardan ve mele
... Devamı
-SPOİLER-

ilk 3. sezon benim için pek ilgi çekici gelmemesine, konu itibariyle beni pek sarmamasına rağmen yinede yılmadan izledim diziyi. açıkçasıda iyikide izlemişim diyorum çünkü 4.ve 5. sezonda nirvanaya ulaştılar. 4. sezonda melekler'in ortaya çıkması farklı bir hava kattı diziye, özelliklede castiel'in. lilith'in ölümüyle lucifer'ın gelişi beni biraz ürkütsede fenada gelmedi açıkçası. 5. sezonda flashback'ler cennete gitmelerin olduğu bölümler çok hoşuma gitti. 5. sezonun finali harikaydı zaten izleyen herkesin gözleri dolmuştur.özetle 5. sezon dizinin en iyi sezonuydu ama malesefki 6. sezon yıkım oldu. ruhsuz bir sam, paslanmış bir dean. tabikide 6. sezonun bu kadar kötü olmasının sebebi 5. sezonun normalde final oluşu ama reyting rekorları ve izleyici baskıları yüzünden devam edişi ve bu yüzden 6. sezonun alel acele hazırlandığını izleyenler bilir. 7. sezonunda 6. sezondan pek farkı olmadı, leviathan denilen insanlardan ve meleklerden bile önce yaratılan gereksiz canlıları avlamakla geçti. bu leviathanlar dizinin babası olan bobby singer'ı öldürdü. dizi 10. sezona kadar metatron, tabletler, kabil'in mührü, melekler, klasik vampir, kurtadam, şeytan hayalet avlamaları vs.vs. ile geçti. 11. sezon bende 5. sezon gibi bir patlama etkisi yarattı ve darkness karekteri geldi. darkness tanrı'nın kız kardeşi ve tanrı'ya onu hapsettiği için kızgın. 11 sezon boyunca bir kere bile gözükmeyen tanrı darkness'ın gelişiyle birlikte sezon finaline doğru piyasaya çıkıyor ve darkness'ı hapsetme planları yapıyor. tanrı ise elçi olan chuck çıkıyor! bu planın içinde ne kadar kötü olursa olsun hepimizin sevdiği cehennemin kralı crowley, crowley'in annesi çıkarcı rowena, lucifer gibi karekterlerde var. dean, sam, cass, ve tanrı'nın birleşmesiyle mükemmel bir takım ortaya çıkıyor ve dizi güzel ve sade bir final yaparak sezonu kapatıyor. ayrıca son bölümlerde tanrı ve lucifer'in konuşmaları, lucifer'in tanrıya tavır almaları insanı gülmekten yerlere yatırıyor, anlıyoruzki lucifer 5. sezonda sadece babasına onu terk ettiği için bu kadar çok kızıyor, aslında babasını çok seviyor. şuan bende dahil olmak üzere bütün izleyenler 12. sezonu bekliyor.

aile kavramının ne kadar önemli olduğunu,her kötü şeye rağmen hiç bir zaman vazgeçmemen ve umudunu kaybetmemen, her tökezlediğinde ayağa kalkıp savaşman gerektiğini, kaybetmenin değil vazgeçmenin başaramadığın anlamına geldiği gibi bir ders alınabilir diziden.

bence supernatural'i güzel kılan şeyler dean ve sam'in birbirlerine olan karşılıksız sevgisi ve birbirlerine olan hastalık derecesindeki bağlılıklarıdır. dean'in impala'ya bebeğim diye seslenmesidir. dizinin en felaket, en dramatik sahnelerinde dean'in bir espiri patlatarak bize ağlarken kahkalar attırmasıdır. her tuz görüşümüzde aklımıza supernatural'in gelmesidir. turtadır, hamburgerdir, pizzacı adamdır. crowley ve dean'in bi' aralar kanka olmasıdır. cass'in paltosudur, sam'in salatasıdır. crowley'in geyik ve sincapıdır. ''king of hell'' 'dir. dean'in klasik rock'a karşı olan sevgisidir. sam'in elinden düşürmediği bilgisayarıdır. dean'in kolyesidir. fedarellerdir. güzel dizidir ya, izleyin valla.

@bilgebayrak

8 yıl önce

tam son sezonda (11. sezon) dizi eski tadını vermeye başladı diye düşünürken 4. bölümün tamamen chevrolet reklamı olması..

@rinustalarin

8 yıl önce

7 / 10

Burayı da foruma çevirmeye başlamışım, aynı sayfada 3 yorum falan da... Yemin ederim alıştım diziye artık. Yani, izlemek zorundayım... hani nasıl böyle tuvalete gitmek zorundayız, ya da sakallarımızı kesip sonrasında gelen yanma hissini tatmak zorundayız, ya da bulaşık makinesini pis bulaşıklarla doldurmak zorundayız, ya da hergün şehir trafiğini çekmek zorundayız... Bu da öyle artık.

ZORUNDAYIIIIIIIZZZZ :....(((((

Not: Zorunda olmamalıydık...
F

@furkandemirel37

9 yıl önce

9.5 / 10

İlk defa 7 yıl önce izlemeye başlamıştım bu diziyi 5.sezon finaline kadar hayran hayran izledim sonra 6.sezonda biraz kopmaya başladıysamda 7.sezon biraz toparladı.Ama gel görki son 3 sezondur dizi bir toparlayamadı bitirin de iyi olarak hatırlayalım şu diziyi

@rinustalarin

9 yıl önce

7 / 10

S10E05 bölümü...

Sezon temasıyla alakasız olan hiçbir bölümden keyif aldığım görülmemiştir. Ancak bu bölümün, geçtim sezon temasından kopuk en mükemmel bölüm olmasını, son birkaç sezondur yayınlanmış en sevimli, en olağanüstü ve aslında ANA SENARYONUN Kalbine bir aşk oku fırlatabilen tek bölüm olması, tartışmaya tamamen kapalı bir gerçektir.

Diziyi yaklaşık 3 sezondur içinden çıkmaya çalıştığı bataklıktan büyük bir hızla komşu göle fırlatan bölüm budur.

En son sekans... Mükemmel bir sürprizdi. İzleyince anlamanız 1 saniyeyi bulmayacak ;)

Saygılar.
M

@mater_dolorosa

10 yıl önce

>> Olağanüstü ve Doğaüstü şeylerle alakam ve merakım yüzünden başlamıştım...

@zagorgg

10 yıl önce

9 / 10

Aslında tamamen tesadüf benim bu diziyle tanışmam. Normalde zombi, vampir ekseninde yazılan film-dizilerden nefret ederim ancak Supernatural kocaman bir istisnadır.Hayatımın en karmaşık zamanlarında bana arkadaşlık ettiği için objektif yorumda bulunamayacak kadar sevdiğim dizi. Evet son dört-beş sezondur saçmaladığı gerçeğini değiştirmez ama üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin boş bir zamanında açıp Devil's Trap,The End,Swan Song,The Monsters at the End of This Book,Yellow Fever,Free to be Me and You ve bunun gibi çok sayıda efsane bölümünü tekrar tekrar izleyeceğimden şüphem yok. Bahsettiğim gibi son dört sezonu çerez olarak izlemiş olsam da bende öyle büyük bir kredisi var ki hatırlattığı hislerle hep elimin altında kalbimin bir köşesinde kalacak "Supernatural"

@rinustalarin

10 yıl önce

7 / 10

Supernatural şu an 9. sezonunda ve daha 5. sezonda bizi GOD ile tanıştırdı. üstüne 4 sezon daha ekledi ve bu sezon da bitecek gibi durmuyor. Şu an için toplamda 195 bölümden oluşan ve artık hikayesi saçmalama yolundan çıkamayan bir hal almış olaylar dizisine dönüştü.

Dizinin piyasadaki tek rakibi tartışmamız True Blood'dır. 6. sezon hariç her sezon 12 bölümdü. 6. sezon 10 bölümden oluşuyordu. yani toplamda 70 bölüm 7. sezonla biteceği garanti görünen dizi toplamda 80 bölüm sunmuş olacak. Standart dizi uzunluğundan her bölüm 10 dakika uzun olduğunda göre: ilk 5 sezonun her biri aslında 15'er bölüm, son sezon da 12.5 bölüm... Yani 7. sezonu da dahil edersek 15x5+12.5x2=100 bölümden oluşan bir dizi bu... Neden bunu yaptığıma gelince, kendisinden seneler önce başlayıp hala süren ve bu çeşitlilikte doğaüstü güçle bizi tanıştıran Supernatural ile karşılaştırmaya gidecek olmam...

Karşılaştırmamın 2 tane çok kritik nedeni var.

1.si: doğaüstü
... Devamı
Supernatural şu an 9. sezonunda ve daha 5. sezonda bizi GOD ile tanıştırdı. üstüne 4 sezon daha ekledi ve bu sezon da bitecek gibi durmuyor. Şu an için toplamda 195 bölümden oluşan ve artık hikayesi saçmalama yolundan çıkamayan bir hal almış olaylar dizisine dönüştü.

Dizinin piyasadaki tek rakibi tartışmamız True Blood'dır. 6. sezon hariç her sezon 12 bölümdü. 6. sezon 10 bölümden oluşuyordu. yani toplamda 70 bölüm 7. sezonla biteceği garanti görünen dizi toplamda 80 bölüm sunmuş olacak. Standart dizi uzunluğundan her bölüm 10 dakika uzun olduğunda göre: ilk 5 sezonun her biri aslında 15'er bölüm, son sezon da 12.5 bölüm... Yani 7. sezonu da dahil edersek 15x5+12.5x2=100 bölümden oluşan bir dizi bu... Neden bunu yaptığıma gelince, kendisinden seneler önce başlayıp hala süren ve bu çeşitlilikte doğaüstü güçle bizi tanıştıran Supernatural ile karşılaştırmaya gidecek olmam...

Karşılaştırmamın 2 tane çok kritik nedeni var.

1.si: doğaüstü yaratıkların cirit attığı bu 2 dünyada, True Blood'ın esinlendiği hikaye, küçük hikayeler ve novellaları saymazsak, toplamı 4115 sayfadan oluşan 13 kitaplık bir roman yığınından çıkmakta. Supernatural ise Kripke'nin başta 3 sezon olarak planladığı, fakat yüksek reytinglerin etkisiyle 5 sezonda ana hikayeyi tamamlayan bir senaryo tabanına sahip. Yani sadece şehir efsanelerinden esinlenilerek oluşturulmuş, derin bir altyapıya sahip olmayan bir seri.

Şu ana kadar film ya da dizi ayırdetmeksizin, en fazla yaratık çeşidi sunan hikaye tartışmasız supernaturaldIr, bunu inkar etmek yersiz. Vampirler, kurtadamlar, iblisler, cinler, periler, melekler, şeytan, tanrı, mitolojik tanrılar, cadılar, hayaletler vb... 5 sezonda, yani toplamda 104 bölümde ana temayı bitiren dizi, sonraki 4 sezonda, serinin ilk 2 sezonundaki Winchester kardeşlerin macerasına geri döndü... Bu 2. kısmın eleştirisi olacağından, buna daha sonra değineceğim.

4+ sezon daha uzatılmış ve reytingleri düşmeyen bu dizi için OBJEKTİF olarak şu yorumları söylemek isterim:

a)Bir çok doğaüstü yaratığı ve güçlerini bilinçli bir şekilde katletmiş olup, 2 tane aslında hiçbir özelliği olmayan kardeşin bunları sokak serserileri gibi avlaması hikayesidir bu dizi.

b)Hemen hemen herkesin en çok ilgisini çeken vampir temasını en berbat ele alan hikayeye sahiptir. (evet doğru. Twilight vampirleri bile daha mantıklıydı)

c)Hikaye 5. sezona kadar altı dolu bir senaryo sunsa da, ana çözümlemeler hiçbir zaman 'cuz the plot demands it'den dışarı çıkmamıştır. 6-9. sezonda ise hikayenin tabanı kalmadığı gibi, bu 2 kardeşi tanrıdan üstün hale getirmiş, karşılarına ne çıkarsa çıksın hiç bir surette yenilemeyecekleri, her şekilde karşıdaki süper yaratığın normalde hiç yapmayacağı bir aptallığı ile her zaman kazanacakları gerçeği ortaya çıkmıştır.

Trublood bu konuda, gene objektif olarak, teknik anlamda çok ileride. Elbette klişe olay çözümlemeleri yok değil, ancak bu dizinin 100 bölümde içerdiği klişe sayısı supernatural'ın artık 1 bölümündeki toplam klişe sayısından daha az.

Bunun yanında, Trueblood dünyası, her kim ne derse desin, kuralları daha belirgin ve de olay çözümlemeleri belirli ve ikna edici bir mantığa dayanıyor. Bunun diziyi sevip sevmemekle veya duygusallığımızla ilgisi yok. 2 seriyi de seviyorum, 2sini de beğeniyorum, ancak her zaman sevdiğimiz şeyler mantıklı olmak zorunda değildir.

2. kısım ise, Supernatural'ın başarısını anlatıyor olacak. Holywood'un 'tanımlı süper kahraman' hikayelerinin reytingleri tavan yaptırdığını keşfedişinin bilmemkaçıncı yüzyılı. Bu nedenle ne kadar saçma sapan bir hikayeye de dönüşmüş olsa, olayı 2 kahraman avcı kardeşe indirgemeyi başarmış durumda. Trueblood'da, tanımlı süper kahraman olmadığı gibi, belki de tamamen güvenebileceğimiz ya da sevebileceğimiz, pislik olmayan 1 tane dahi karakter yok. True Blood'ı sona yaklaştıran nedenlerden biri de bu. Şimdi hepiniz 'Eeee GOT'a ne oluyor? orada süper kahraman durumu True Blood'dan daha kötü' diyenleriniz olacak... Bir kere O dizinin hiçbir rakibi yok ve herşey gizemini halen koruyor, geçmiş tarihlere konu. krallar, lordlar hiç bilmediğimiz diller, kültürler falan filan.... Ancak o da Supernatural gibi uzatılabilecek bir dizi değil. Ayrıca, TB ya da SN kadar fantastik de değil. Öğe sayısı şu ana kadar daha az. Açıkçası GOT da 2-3 sezon sonra TB'nin kaderini paylaşacak. Bunu bir yerlere kaydedin... Ne de olsa o da HBO. TB'nin sonunu getiren nedenlerden biri de GT'nin reytingini stabil tutmak ya da daha da yükseltmek bence.

Uzun lafın kısası, TB'nin saçmaladığını düşünüp, supernatural'a olumlu yorum yapan ve buradaki saçmalıkları eleştirmeyen hiç kimse dürüst davranmıyor, eleştirel değil yalnızca duygusal yaklaşıyor demektir. Ya da eleştiri kelimesinin tam olarak neye hizmet ettiğini kavramamış demektir.

Sadece bunları söylemek istedim. Supernatural basit ve saçma bir şekilde 36 sezon dahi sürebilecekken, True Blood bunu yapamayacak. Seksist, küfürbaz ve anti-heroic yaklaşımı zaten izleyici kitlesini kısıtlıyor ve insanlara karmaşık ötesi geliyor. Ancak çoğunluğun günümüzdeki beklentisi derinlik ya da mantıktan ziyade basitlik ve klişe olduğundan, Supernatural hep galip gelecek. Her Şehir Efsanesini, her çocukluk hikayesini evirip çevirip, resmen katleden Supernatural, oyunculuk kalitesi olarak da ana 2-3 karakter dışında artık hiçbir şey sunmuyor. True Blood bu konuda kıyaslanamayacak kadar ileride de olsa, gene Supernatural kazanacak

'Cuz the AUDIENCE demands it!'

Bu da Holywood'un senaryo dünyasına nefretimin nedenlerinden bir tanesiydi...

Saygılar.

NOT: Supernatural, supernatural dünyasına düşmüş kara bir lekedir. True Blood bunun tam tersidir. Oyunculuğuyla, müzikleriyle, benzersiz hikayesi ve sağlam altyapısıyla her zaman hatırlanacak bir yol olacaktır. Supernatural ise sadece güzel bir yolculuk olacak ve gittiği yolu hiçbir zaman bilemeyen, bu yolu tam olarak anlatamayan, bir hikaye olarak yaşamını sürdürecektir. Gene de 'efsane' olarak kalan Supernatural olacaktır... Çok acı!

@rinustalarin

10 yıl önce

7 / 10

''Yalvarıyorum bu sezon GOD IN AMERICA yapın ve bitirin... Lütfen!!!

Bu sezon toparladı gibi ama artık bacakları tutmayan birini de, tekerlekli sandalyeden kaldırıp bastona oturtmanın bi manası yok...

Daha uzarsa bastonun ters dönmesinden korkuyorum''

...Desem de izlemeye devam ettiğim ve bir türlü bırakamadığım nacizane dizi. Beğensek de, beğenmesek de izliyoruz. Galiba bazı dizilerin gücü de buradan geliyor ne biliyim...

Saygılar.
D

@dragonborn

12 yıl önce

5.5 / 10

İlk 4 sezonu izledim. Kah sevdim kah sıkıldım yarısında kapattım. Ancak bir süre sonra Arka Sokaklar havası yarattı bende. İzlediğim her bölüm kendini tekrar ediyor sanki. Belki bir gün tekrar izlerim...
SPOILER

Supernatural dizisine Benzer Dizi ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Supernatural dizisini Kategorize ediyorsun.

Bu diziyi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Supernatural dizisine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

DİZİ İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL