Günahkar Rahibeler

(2002)

The Magdalene Sisters

Film 1 Saat 54 Dk. Dram İrlanda, İngiltere 1 Ağustos 2003

7.2

85 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (28.446 OY)

KONUSU
1964’te İrlanda’da 3 genç kız, aileleri ve kilise tarafından acımasız ve insanlıkdışı Magdalene Manastırı’na gönderilirler. Burada suçlarının cezasını çekeceklerdir. Suçları bekar bir kadın olmak, güzel olmak, saf olmak, çok zeki olmak ya da sessiz kalmak istemeyen bir tecavüz kurbanı olmaktır.

Gün
... Devamı
1964’te İrlanda’da 3 genç kız, aileleri ve kilise tarafından acımasız ve insanlıkdışı Magdalene Manastırı’na gönderilirler. Burada suçlarının cezasını çekeceklerdir. Suçları bekar bir kadın olmak, güzel olmak, saf olmak, çok zeki olmak ya da sessiz kalmak istemeyen bir tecavüz kurbanı olmaktır.

Günahları için çalışmaları gereklidir... Yılda 364 gün ve karın tokluğuna! Üstelik başlarına hiç ummadıkları şeyler gelecektir.

Genç kızlar, bu mezalim karşısında isyan ederler. Ama köleden başka bir şey olmadıkları bu cehennemde, zafer kazanmaları mümkün müdür? En ufak bir umut ışığı olmayan ortamda, hiddetin kemirdiği genç bedenlerin tek hayali firar etmektir.

İddialara göre filmde anlatılanlar hiç de gerçekdışı değil. İrlanda’da son Magdalene Manastırı sadece 6 yıl önce 1996’da kapatıldı.

2002 Venedik Festivali’nde skandal yaratan film, ve yönetmeni Peter Mullan, Vatikan’da tüm şimşekleri üzerine çekti...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@mavimilena

2 yıl önce

8.9 / 10

Film bağnazlığın adeta resmi gibiydi. Vurucu ve bir o kadar da sinir bozucu. Kadınların maruz kaldığı her şey çok ama çok vicdansızca. Tahammülü zor olsa da izlenmesi gerekli filmlerden birisi olduğunu düşünüyorum. İzleyeceklere ferahlıklar diliyorum.

@naksidil

7 yıl önce

7.7 / 10

Filme diyecek söz bulamıyorum . İnsafsız ve utanç verici . Gardiyan rahibeleri izlerken psikoljiniz bozulabilir ...

@strangelove

10 yıl önce

7.8 / 10

baba dayağı gibi film. fiziksel şiddeti az manevi şiddeti kuvvetli ve derinlere inen.
N

@norminbeyts

10 yıl önce

8 / 10

Babacım ''laf oyununa gerek yok, fazla söze gerek yok'' deyip, 3-5 paragraf indirmişsin.

Din denen olguda, kadının nasıl ötekileştirildiğinin kanıtıdır bu film. İzlenmeli, izlettirilmeli.

Vatikan da zaten hazırdı ve hazır olacak; buluttan nem kapmaya.

@havlayankuzu

14 yıl önce

9 / 10

Nedense, Vatikan'da şimşekleri üste çekmek hiç zor değil. Bu adamların, gerçeklerle ilgili çok ciddi sorunları var. Sanat aleminin yarısını aforoz etmeye kalkma çabaları da bundan sanırım. Ben Hristiyan dostlarımın yerinde olsam, Vatikan'a insan hakları mahkemesi aracılığıyla dava açarım. Nasıl bir kurumun, "aforoz" diye bir yetkisi olabilir ? Bu hakkı bunlara kim verdi ? Bu insanlar kim ? Tartışıp çözmeleri gereken çok şey var. Biraz düşünseler ne büyük bir komedi olduğunun farkına varabilirler, "aforoz" denen şeyin.

Zira, ne kendi teolojilerinde ne de tarihi kaynaklarda, böyle bir yetkileri mevcut.
D

@dj_track

15 yıl önce

8.2 / 10

İnancınız ne olursa olsun önce insan olun cümlesi geldi aklıma filmi izlerken. İnsan olan kindar olmaz, inancı da sağlam ve güzel olur. Ne kadar insan olursanız, inancınız da o kadar temiz ve anlayışlı olur. Sözde filmde rahibeler var ama kadının kadına yaptığı zulmü görünce insan düşünüyor haksızlıkları. Rahiplik buysa insanlık bunlara göre nasıl bir şey acaba dedim kendi kendime. Köleleştirmek ve insanın kusurlarıyla dalga geçmek bir rahibi rahip yapmaz. İnsan olamamışlarki rahip olsunlar. Onlar sadece rahipliğe özenen ve rahip olmayı beceremeyen zavallılar. Asıl rahiplere hakaret eden kötü huylu yaratıklar onlar. İnsanı sarsan ve kendin olmaktan vazgeçme diyen filmlerden bir tanesi.
B

@bavitsole

15 yıl önce

You're not a Gods Mannnnnnnn...

@agirroman

16 yıl önce

çok etkileyici bir film, belirli bir yerde belirli kadınların yaşadıklarını anlatmasına rağmen aslında çok evrensel. şekil başka ama yaşananlar heryerde aynı. gerçek hayat hikayelerinden uyarlanan ve mutlaka görmek gereken bir film.
SPOILER

Günahkar Rahibeler filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Günahkar Rahibeler filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Günahkar Rahibeler filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL