Osmanlı Cumhuriyeti

(2008)

Film 1 Saat 40 Dk. Komedi, Dram Türkiye 21 Kasım 2008

4.5

202 OY
PUAN VER
5

IMDb: 5.1 (6.532 OY)

KONUSU
Filmde Atatürkün hiç lider olmaması, Kurtuluş Savaşının yapılmamasıyla Osmanlı Cumhuriyetinin günümüze uyarlanmış devamı anlatılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti yerine Osmanlı Cumhuriyetinin devam etmesi, Ankaranın başkent olmaması, tabelaların, plakaların hem Türkçe, hem Arapça olması, padişahın kaftanın
... Devamı
Filmde Atatürkün hiç lider olmaması, Kurtuluş Savaşının yapılmamasıyla Osmanlı Cumhuriyetinin günümüze uyarlanmış devamı anlatılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti yerine Osmanlı Cumhuriyetinin devam etmesi, Ankaranın başkent olmaması, tabelaların, plakaların hem Türkçe, hem Arapça olması, padişahın kaftanının altında takım elbise olması gibi trajikomik durumlar filmin hikayesini oluşturuyor.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@steed

1 yıl önce

Ata Demirer'in olmasa da olur filmi. Şükür ki bu filmden sonra böyle bir hataya bir daha düşmedi.

@eski_takvim

8 yıl önce

1 / 10

Gani müjde niye ısrarla tarihi bir konuda film veya dizi yapmak için uğraşıyor. birileri çıkıp ona bir halta benzemediğini söylemiyor mu yahu? Bu kadar nasıl saçmalayabiliyor o da ayrı bir konu...

@lowen

10 yıl önce

3 / 10

Filmin ana teması,Ulu önderimiz olmasaydı,bugün biz nerde olurduk?Kurtuluş savaşı olmasaydı ne olurdu?Sorularından yola çıkarak işlenmiş..Bu soruların cevapları aranırken,yer yer mizahi,yer yer düşündüren,yer yer göndermeler yapan bir tarz benimsenmişGani Müjde Türk halkının duygusal,milliyetçi yapısını göz önüne alarak biraz da 2-3 milliyetçi cümleyle bu filmin tutacağına kendini inandırmış,oysa koskoca bir senaryoyu çöpe atmıştır..Netice de iyi bir fikir,kötü sonuçlandırılmıştırBu kadar acele niyedir,bu aceleciliğimizin sebebi nedir anlamış değilimŞimdi biri kalkıp bu senaryo üzerinden bir film yapmaya kalksa senaryo hırsızlığıya,fikir hırsızlığıyla suçlanacak..O zaman madem bir şey yapıyoruz niye hakkını vermiyoruz,veremiyoruz... Bu filmin sinema sektöründe zayıf bir halka olmasının,bu kadar eleştirilmesinin,beklenen gişeyi yakalayamamasının sebebi sadece Gani Müjdemidir,tabiiki değildir,çok beğendiğim bir komedyen olan Ata Demirer o
... Devamı
Filmin ana teması,Ulu önderimiz olmasaydı,bugün biz nerde olurduk?Kurtuluş savaşı olmasaydı ne olurdu?Sorularından yola çıkarak işlenmiş..Bu soruların cevapları aranırken,yer yer mizahi,yer yer düşündüren,yer yer göndermeler yapan bir tarz benimsenmişGani Müjde Türk halkının duygusal,milliyetçi yapısını göz önüne alarak biraz da 2-3 milliyetçi cümleyle bu filmin tutacağına kendini inandırmış,oysa koskoca bir senaryoyu çöpe atmıştır..Netice de iyi bir fikir,kötü sonuçlandırılmıştırBu kadar acele niyedir,bu aceleciliğimizin sebebi nedir anlamış değilimŞimdi biri kalkıp bu senaryo üzerinden bir film yapmaya kalksa senaryo hırsızlığıya,fikir hırsızlığıyla suçlanacak..O zaman madem bir şey yapıyoruz niye hakkını vermiyoruz,veremiyoruz... Bu filmin sinema sektöründe zayıf bir halka olmasının,bu kadar eleştirilmesinin,beklenen gişeyi yakalayamamasının sebebi sadece Gani Müjdemidir,tabiiki değildir,çok beğendiğim bir komedyen olan Ata Demirer olmamış,filmle uyuşamamıştır.Ata Demirer'in yükseldiği bölümler filmin komedi unsurları taşıyan bölümleri,yani Ata Demirer'in zaten en iyi yaptığı şeydir..Bu film insanın içine dramı ağır ağır sunmalı,ilmik ilmik işlemeli,maalesef Ata Demirer bunu seyirciye aktarmak konusunda çok zayıf kalmış.Vildan Atasever zaten fazla zorlanmıyacağı bir rol içindeydi,filme artı ve ya eksi bişeyler katmamış..Filmin en çok alkışı hakeden ismini atlayacakmıyız,tabii ki hayır..Kim bu isim? Süper Baba dizisinden bu yana gönüllerde taht kurmuş,Sümer Tilmaç.Filmde karşımıza padişahın sağ kolu olarak çıkıyor..Padişahın bir dediğini iki etmiyor,öldesen ölürüm modunda,ama an geliyor ve padişahın suratına gerçekleri patır patır döküyor.İşte diyorsunuz gerçek bir vatansever,her halinden her bakışından,o ruh halini size sunuyor..Usta oyunculuğuyla filmin en iyi sahnesine imza atıyor Sümer Tilmaç... Günümüz Osmanlı Cumhuriyeti fikri altında,Gaziantep ilimizin Fransızların işgali altından kurtulamaması ve Antep Sen Germen olarak bir Fransız takımı olarak gösterilmesi,Ankara'nın Osmanlı Cumhuriyetinin en doğu ili olarak gösterilmesi,Büyükadanın para karşılığı Yunanlara verilmesi gibi göndermeler yapılmış...Aslında yavaş yavaş gelmek istediğim noktaya değinmekte fayda var,filmin rahatsız edici tarafı şudur,Türk halkının bu kadar pasif bir şekilde gösterilmesi,baskıya bu kadar boyun eğen bir yapıda gösterilmesi,filmin tüm albenisini götürmüştür..

@havlayankuzu

11 yıl önce

7.4 / 10

İşin içine klişe bir aşk macerası sokulmasaydı, eğlenceli bir hiciv olabilirdi. Bu kadar hakareti hak ettiğini düşünmüyorum. Gayet ilginç bir fikir üzerine inşa edilmiş ancak inşaatın malzemesi biraz kalitesiz. Senaryo çok naif ve zerafetten yoksun bir dili var. Ama en azından sıradışı bir filmdi.

@turuncun

12 yıl önce

ben sınemada calısan bırıyım fılmerı cogunu ızler seyırcı kıtlesıne bakarım goruldugu uzre balon bır fımdır ama ondan da kotu olan fılmın sonunda kı mustafa fılmıne yaptıgı gonderme sanırım yontmen yapımcı da gordu bu fılm olmamıs barı bunu koyalım da reklamı olsun. her yerde gecen emek hısızlıgı lafı var ya buda onlara bır ornek bır adam bır belgesel yapıyo ve cesaretle bazı seylerı soluyo ama obur arkdas ondan nemanlanmaya calısıyo ayıptır basak bı sey degıldır
G

@geloraptor

12 yıl önce

Gani Müjde'nin Kaygısızlar'dan sonra yaptığı her iş gibi maalesef bu da başarısız. Ata Demirer bile filmi izlenebilir kıvama getirmeye yatmemiş.
SPOILER

Osmanlı Cumhuriyeti filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Osmanlı Cumhuriyeti filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Osmanlı Cumhuriyeti filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL