Dehşet Gezegeni 2007

Planet Terror a.k.a Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror

6

161 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.1 (177.511 OY)

Süre

1 Saat 45 Dk.

Ülke

ABD

KONUSU

William ve Dakota Block, bir gece arka bahçelerinden gelen seslerle uyanırlar. Neler olduğunu anlamak için dışarı çıktıklarında karşılaştıkları manzara dehşet vericidir. Yaşanan bir patlama sonucu, ortalığa garip bir gaz yayılmıştır ve bu gazı soluyan insanlar, şiddet düşkünü canilere dönüşmüşlerdir. Giderek saldırganlaşan insanlar ortalığa dehşet saçmaktadırlar. Saldırılar sırasında bacağı kopan dansçı Cherry ve eski erkek arkadaşı Wray'nin de William ve Dakota'ya katılması ile birlikte olayların gizemini araştırmaya başlarlar. Robert Rodriguez ve Quentin Tarantino'nun iki film birden projesi olarak birlikte çektikleri Grindhouse'un Rodriguez yönetimindeki ikinci parçası olan Dehşet Gezegeni, eleştirmenler tarafından da başarılı bir çalışma olarak değerlendirildi. Özellikle Frank Miller uyarlaması Günah Şehri'nden sonra yönetmenin çalışmaları sinemaseverlerde büyük bir merak uyandırıyor.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (8)

@vfv yazdı...

Çar, 27 Ağu 2014, 14:26 (4 yıl önce)

Dehşet gezegeni sadece gişe ugruna yapılmış bir film değildir. İki film projesi adıyla yapılan ve Rodrıgezın yönetmenliğini yaptıgı bir zombi filmidir. Diğer film ise Tarantinonun yönetmenliğini yaptıgı ölüm geçirmez. Aynı zamanda yapılan filmler 70 li yıllardaki çeşitli türden filmlere hitaben yapılmıştır. Zaten filmin çekimlerini afişlerini ve kamera kullanımlarını incelediğinizde o dönemleri ve o dönemde yapılmış türleri anımsayacaksınız. Peki bu filmde neler vardı. Erotizm, şiddet, korku komedi gibi bir çok türü barındırıyor. Ve bunu günümüz modern sinemasına paralel olarak değil de daha çok 70 li ve 80 li yılların tür sinemalarına atıfta bulunarak yapmışlar. Absürtlüğün sınır tanımadıgı film hafiften politik göndermeleriyle de daha ilginç bir hal alıyor. İlginç ve birbirindne farklı karakterlerinin ve tuhaf kostümlerinin yanı sıra zombilerle değişik bir gerilim yaşıyoruz. Son bölümlerinde tavan yapan aksiyonun en tatlı oldugu bölümlerin de Kopan bacagına silah takan kadının mücadelesi oluyor. İşte bu iki usta yönetmen Tarantino ve Rodrigez Tüm klişeleri kullanıp bunları başarılı bir şekilde harmanlayıp bize sahnelerdeki ayrıntılarıyla sunuyorlar. Detaycı oldukları kadar kurgudaki başarıları da inkar edilemez. Bol bol kan sınırsız şiddet zaten onların eski filmlere olan hayranlıklarından geliyor ve o yüzden şu an modern sinemada farklı oldukları her şekilde kabul görüyor. Tabiki Tarantinonun yeri daha farklı. Rodrigez Tarantinoyla birlikte çalışırken kendini geliştirmiş iyi bir yönetmen ama Tarantino daha detaycı daha akılcı ve diyaloglarıyla daha çok fark yaratan bir isim. Zaten bu yüzden yönetmenliğini yaptıgı filmlerdeki diyaloglarıyla dikkat çekiyor. Tarantinonun yapımcılıgını üstlendiği filmleri ile Yönetmenliğini yaptıgı filmler arasında bu yüzden büyük fark var. IMDB den 7.2 gibi yüksek bir puan almış zombi filmi. Sadece bir zombi filmi değildir gibi cümleden sonra Bir çeşit eğlence haline getirilmiş bir proje. Zaten bu yüzden eleştirmenlerden de olumlu not almıştır. Peki amaç eski dönem tür filmlerine saygı duymaksa ve onların popüleritesini tekrar ortaya çıkarmaksa bu bakımdan filmler sanırım başarısız oldu. Çünkü bu filmler 21. yy da yapılan türünün tükenmiş örneği oldular. Modern sinema kazanmaya devam ediyor. Eski klasik filmler ve tarzlar unutuluyor yerini güncel filmler alıyor malesef. 10/ 8.0

@yorgun-nihilist yazdı...

Sal, 28 Oca 2014, 21:27 (4 yıl önce)

4.5 / 10

bol kan,bol vahşet,bol kadın göğsü,çıplaklık,gürültülü müzikler,tarz arabalar,motorlar,silahlar ve bol boş diyalogun absürdlükle birleşmiş hali, yönetmenin tarzını sevmeyenler ilişmemesi ve the walking dead'i izlemeleri daha doğru olur kanımca.

@timetowakeup yazdı...

Çar, 07 Ağu 2013, 19:22 (5 yıl önce)

6.5 / 10

Usta ellerden çıkmış bir "ucube", dahası filmin çarpıcı olması istenilmiş ama klişeden kurtulabilmiş etkileyici birkaç sahne var. Sin City'e can veren, El-Mariachi'yi yapan adam için vasatın epey altında bir film.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Dehşet Gezegeni filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Dehşet Gezegeni filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Dehşet Gezegeni filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI