7.3

83 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.2 (10.582 OY)

KONUSU
Film, iş başvurusunda bulunan adayları elemek için, psikologlar tarafından geliştirilen "Grönholm Metodu"nun uygulanmasını konu alıyor. Metot, iş verenlerin, iş başvurusu yapan adayları, grup dinamiği içinde gözlemlemek amacıyla hazırladığı bir dizi testten oluşuyor. Bu öyle insanlık dışı bir metot ... Devamı
Film, iş başvurusunda bulunan adayları elemek için, psikologlar tarafından geliştirilen "Grönholm Metodu"nun uygulanmasını konu alıyor. Metot, iş verenlerin, iş başvurusu yapan adayları, grup dinamiği içinde gözlemlemek amacıyla hazırladığı bir dizi testten oluşuyor. Bu öyle insanlık dışı bir metot ki; iş başvurusu yapanlar önce bir odaya kapatılıyor, hepsinin ne yapması gerektiği önlerinde bilgisayar monitörlerine gelen mesajlarla belirleniyor. İçerde birbirlerini elemek için kıyasıya bir mücadelenin içine çekilen adaylar, geçmişlerinden, kişiliklerine, cinsiyetlerine kadar daha bir dolu soruya cevap bulmak zorunda kalıyor. Verilen cevaplarında doğru olması yetmiyor, adayların uyanık olması ve diğer adayları da elemesi gerekiyor. Tam anlamıyla kapitalizmin ve onun iş ahlakının dışavurumu gibi. İş hayatı bir şekilde savaş meydanına dönüştürülmeye çalışılıyor. Bu savaşta da iyi olmak dışında, düşmanlarınızı da yok etmek zorundasınız. Ancak bu şekilde şirket, elindeki tek kişilik kontenjan için sizin yeterli olduğunuza kanaat getiriyor.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@zemzem

3 hafta önce

Avcı av olduğunda :)

@eczozy

7 yıl önce

6 / 10

Sıradışı bir konuya sahip ve sıkılmadan izleyebilceğiniz bir film.

Ancak bazı yerlerde kopukluk oludğunu düşünüyorum. Ayrıca çok daha iyi bir final yapılabilirdi.

@thematrixhasyou

8 yıl önce

"Grönholm Metodu" diye bir metot gerçekten var mıdır? Bu konuda malumatı olan varsa lütfen yeşillendirsin :) Film oldukça enteresandı, son sahnelere doğru kendini salmasa, muazzam bir film olarak arşivlerdeki yerini alırdı. Sonuç olarak, yine de izlemenizi öneririm. En azından iş dünyasına dönük farklı bir bakış açısı geliştirmenize olanak sunabilir.

@jackrai

8 yıl önce

6.2 / 10

Filmi izlemeden aklımda şu şekilde canlanmıştı: Tek bir mekanda geçen ve yarattığı gizemle seyircinin ilgisini çekmeyi amaçlayan bir film. Bir seyirci olarak heyecan ve belirsizliğin filmin sonuna kadar sürmesini bekliyordum çünkü bu tür filmlerin vaadettiği unsur bunlardır. Fakat açıkça söylemeliyim ki heyecan filmin bir yerinde kesiliyor ve filmin sonlarına doğru sıkılmaya başlıyoruz. Bunu özellikle belirtmek istedim ki izlerken hayal kırıklığına uğramayın.

Bu filme en çok benzettiğim, "exam" oldu. onda gerilim daha yüksek, heyecan filmin sonlarına kadar sürmekteydi. Sanırım onun kurgusu, bu filme göre daha iyiydi. Eğer ikisinden birini seçmem gerekirse, sınavı seçerim.

@metinarslan127

8 yıl önce

8.5 / 10

2 saatlik bir tek mekan filmi için gayet sürükleyici bir senaryo ve kurguya sahip. İlerledikçe tahmin edilebilir hale gelişi bir eksiklik olabilir belki. Onun dışında akıcı diyalogları ve güzel saptamaları var. Biraz düşünerek ve yorumlayarak izlediğinizde kendi içindeki parçalarda güzel noktalara değindiğini farkedeceksiniz.

@yavuzcan

8 yıl önce

8.2 / 10

Film tek mekanda geçiyor olmasına rağmen uzun süre sıkılmadan merak duygusuyla izliyorsunuz. Eğer filmin son kısımları daha bir özenle çekilseydi tam bir başyapıt izlemiş olacaktık. Tek mekanda geçen "12 Angry Men" ve "The man from Earth" gibi filmleri bir adım önde tutsam da El MEtodo seyretmeye değer bir yapım.

@kaede

8 yıl önce

10 / 10

filmle ilgili kişisel düşüncelerimi paylaşmak istedim. öncelikle çok başarılı, sürükleyici tek mekan filmi olmuş -kadınların kendi arasındaki savaş, bakışlar gerçekten etkileyiciydi. çünkü diğer kadının gitmesini isteyen nieves, eski sevgilisi için değil, diğer bir kadının varlığından rahatsız olup seçimini yapmıştır. -nieves karakteri aslında en belirleyici karakter olmuş ve oyunun sonuna kadar tüm gidecekleri kalacakları kendisi belirlemiştir. hatta en güçlü karakterlerden julio'yu göndermedeki etkin güç olmuş, ahlak ve insanlığı iş dışında tutarak çoğunluğu -cazibesiyle- cezbetmiş, kışkırtmıştır. -soruların sadece julio'ya gelmesi, diğer adaylarda da julio'nun önder olması bakımından etken olmuştur. burada fernandez aslında julio ile bir güç savaşına girmiştir. -julio elenince fernendez'iz egemenliği eline alışını izliyoruz. mağarada kalabilmek adına millitarist, ataerkil "maço -iber- erkek ka
... Devamı
filmle ilgili kişisel düşüncelerimi paylaşmak istedim. öncelikle çok başarılı, sürükleyici tek mekan filmi olmuş -kadınların kendi arasındaki savaş, bakışlar gerçekten etkileyiciydi. çünkü diğer kadının gitmesini isteyen nieves, eski sevgilisi için değil, diğer bir kadının varlığından rahatsız olup seçimini yapmıştır. -nieves karakteri aslında en belirleyici karakter olmuş ve oyunun sonuna kadar tüm gidecekleri kalacakları kendisi belirlemiştir. hatta en güçlü karakterlerden julio'yu göndermedeki etkin güç olmuş, ahlak ve insanlığı iş dışında tutarak çoğunluğu -cazibesiyle- cezbetmiş, kışkırtmıştır. -soruların sadece julio'ya gelmesi, diğer adaylarda da julio'nun önder olması bakımından etken olmuştur. burada fernandez aslında julio ile bir güç savaşına girmiştir. -julio elenince fernendez'iz egemenliği eline alışını izliyoruz. mağarada kalabilmek adına millitarist, ataerkil "maço -iber- erkek karakteriyle" mağarada nievesle ne kadar benzediklerini görebiliriz. çünkü sadece ikisinin sunduğu şeyler direkt hayvansal güdülere seslenmektedir. insanları güden, düzene sokan güç ve çekicilik, seks istemi diğerleri üzerinde de sağlıktan, medeniyet, eğitimden önce gelir. -fernandez'in nievesle birlikte olması filmin en çarpıcı sahnelerinden biriydi kanaatimce. bu mücadeleden galip çıkan nieves carlos'la beraber fernandez'in üzerine gelmeye başlar. burada kişilere verilen ülkeler tamamen karakterleriyle ilişkiliydi bence.carlos'a kibirli, asil ve entellektüel bir ingiliz karakteri uygun görülürken, içten pazarlıklı, her zaman ingitere'nin gerisinde olan egoist bir fransız karakteri nieves'e uygun görülmüş. her iki ülkenin tarihte çok gerisinde kalmış hatta fransızlar tarafından işgal edilmiş ispanya figürü ise zaten kullanılmış gibi hissedildiği neives'in karşısında fernandez'e uygun görülmüş. dar görüşlü, milliyetçi olan fernendez fransa ve ingiltere'nin aşağılamalarına, kendilerini beğenmiş şekilde yabancı dille arkasından attıp tutmalarına dayanamıyor zaten. bilgisinin ve sabrının götürdüğü yere kadar oyuna devam ederek sonunda da pes ediyor. -her yerde kamera olması ve izlenmesi nedeniyle neives'in pek şansı yoktu bana kalırsa zaten carlos dışarı çıktıktan sora kapıyı kapatmaya çalışıyor ama kapı yavaş kapanıyor bana bu çok garip geldi...bu yüzden metod tamamen carlos'un sabrının (gömleğin yerini değiştiren büyük ihtimal şirketti) test etmeye yönelikti. carlos neives'in niyetinden ve sinsiliklerinden olayı çözerek şirkete adım atıyordu. neives karakteri ise kafası gibi karışık olan sokaklara adımını atıyor. sokak sorudaki mağara gibidir. adeta kıyamet kopmuştur. ama o çok güvendiği cinselliğiyle kapı dışarı edilmiştir.

@tnetennba

8 yıl önce

8 / 10

Film gerçekten çok çok iyi; ama şöyle de bir gerçek var.

İzlemeden önce kadrosuna bakma amaçlı Imdb'ye girdim ve Eduardo abimizi gördüm. Hayatım boyunca izlediğim ispanya menşeili film sayısı 30'u geçmezken, adamın bu filmde oynadığını gördüğümde dediğim ilk şey "Heee tamam sona hangi adayın kaldığını, kimin kazanacağını anladık." Oldu. Bunu bilerek film izlemek, daha filme başlamadan filmin sonunu tahmin etmek kötü oldu ama bundan çok da fazla rahatsız olmadım zira diyaloglar çok zekiceydi, bir de severim böyle konuları, hani beni rahatsız etsin vs. Beş tane ispanyol filmi izle sonra kadroya bak kimin kazanacağını anla, çok basit oldu lan bu. :( Neyse, sığınak "etabı"nı bayağı sevdim. Lakin aklıma şöyle pislik bir düşünce geldi o da, genç sarı kadının "Sizin çocuklarınızı doğururum." demesi aslında mantıksız, zira yemek sınırlı, alan dar-sığınak malum- o noktada "çocuk" pek bir işe yaramaz bila
... Devamı
Film gerçekten çok çok iyi; ama şöyle de bir gerçek var.

İzlemeden önce kadrosuna bakma amaçlı Imdb'ye girdim ve Eduardo abimizi gördüm. Hayatım boyunca izlediğim ispanya menşeili film sayısı 30'u geçmezken, adamın bu filmde oynadığını gördüğümde dediğim ilk şey "Heee tamam sona hangi adayın kaldığını, kimin kazanacağını anladık." Oldu. Bunu bilerek film izlemek, daha filme başlamadan filmin sonunu tahmin etmek kötü oldu ama bundan çok da fazla rahatsız olmadım zira diyaloglar çok zekiceydi, bir de severim böyle konuları, hani beni rahatsız etsin vs. Beş tane ispanyol filmi izle sonra kadroya bak kimin kazanacağını anla, çok basit oldu lan bu. :( Neyse, sığınak "etabı"nı bayağı sevdim. Lakin aklıma şöyle pislik bir düşünce geldi o da, genç sarı kadının "Sizin çocuklarınızı doğururum." demesi aslında mantıksız, zira yemek sınırlı, alan dar-sığınak malum- o noktada "çocuk" pek bir işe yaramaz bilakis dezavantaj olur. Yaşlı kadın "gençler ben menapoza girdim bile" deyip, bu düşündüklerimi söyleseydi belki de atılmazdı. Gerçi filmin sonuna doğru anlıyoruz ki onlar zaten baştan elenmiş, olsun, benimkisi de bir fikirdi. :p

İzlerken sadece sorulara odaklansınlar, sürekli birisi elensin istediğimden "yemek mola"ları o seks sahnelerini pek beğendim diyemeceğim ama karakterleri tanımamız açısından da bunların gösterilmesi gerekiyordu, buna da olsun.


İzleyip izlettirelim. Sitede gezip milletin profiline stalkerlık yaparken bu tür filmlere denk geliyorum ya işte o an çok mutlu oluyorum nasıl bi altın madeni buldum diye.

@poormf

9 yıl önce

7.5 / 10

Başında ve sonundaki gösterilere yer verilmese bile başarıyla çizilen insan insanın kurdudur diyen kapitalist sistem karikatürü, köstebeğin tuzağa düşürdüğü adam ve top atmaca bölümlerinde ciddiyetini bir parça yitirmiş. Tek mekanda geçen film, fantastik kurgusuyla dikkat çekiyor... 75/100
SPOILER

El método filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

El método filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

El método filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL