İrlandalı Kız

(1970)

Ryan's Daughter

Film 3 Saat 26 Dk. Dram, Romantik İngiltere

7.9

5 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.4 (8.549 OY)

KONUSU
Film 1.Dünya Savaşı sırasında İrlanda’nın Dingle yarımadasında ıssız bir köyde geçer. Köyün İrlanda milliyetçisi yerlileri, yakınlarda üs kurmuş İngiliz askerlerini dışlamışlardır. Öğretmen Charles Shaughnessy (Robert Mitchum), köyün tek pub’ının sahibi Thomas Ryan (Leo McKern)’ın kızı Rosy (Sarah M ... Devamı
Film 1.Dünya Savaşı sırasında İrlanda’nın Dingle yarımadasında ıssız bir köyde geçer. Köyün İrlanda milliyetçisi yerlileri, yakınlarda üs kurmuş İngiliz askerlerini dışlamışlardır. Öğretmen Charles Shaughnessy (Robert Mitchum), köyün tek pub’ının sahibi Thomas Ryan (Leo McKern)’ın kızı Rosy (Sarah Miles) ile henüz evlenmiştir. Başlarda Shaughnessy’nin kendisini bu sıkıcı yerden kurtarabileceğini ve hayatına renk katabileceğini uman Rosy, bir süre sonra hayal kırıklığına uğrar ve cinsel çekiciliği de olmayan kocasından soğur. Bu sırada İngiliz üssünün komutasını devralan savaş gazisi Binbaşı Randolph Doryan (Christopher Jones)’a aşık olur.

-Film Hakkında Notlar-

Film 65mm filme 6 ses kanallı olarak Super Panavision 70 tekniği ile çekildi. Dağıtım baskıları 70mm, 35mm ve amatör ev gösterimleri için 16mm olarak yapıldı. Bu filmden sonra 1992’de çekilecek olan Far and Away filmine kadar bir daha konulu bir filmde, ne 65mm çekim ne de Super Panavision 70 tekniği kullanıldı.
Konunun geçtiği köy "Kirrary" tamamen yapay olarak film için inşa ettirilmiş ve çekimler bittikten sonra da tepedeki okul hariç diğer binalar sökülmüştür. Köyün bütün unsurları, kilise, pub, okul vb. bir dekor olarak değil de, tüm iç dekorasyonları hatta elektrik su tesisatları ile gerçek bir köy gibi taştan imal ettirilmiş. Zira o yöredeki güçlü Atlantik rüzgarlarına başka bir malzemenin dayanması mümkün değilmiş.
Filmde rolü gereği tek kelime konuşmayan John Mills, 1971’de kendisine verilen "En iyi Yardımcı Erkek oyuncu" Oscar’ını alırken konuşma yapmayıp bir reverans’la yetinmişti. Bu da Oscar ödüllerindeki en kısa kabul konuşması olarak rekor kitabına geçmiştir.
Sarah Miles

Rose 'Rosy...

Robert Mitchum

Charles Sh...

Trevor Howard

Father Hug...

Christopher Jones

Major Rand...

John Mills

Michael

Leo McKern

Thomas Ryan

Barry Foster

Tim O'Leary

Marie Kean

Mrs. McCardle

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@benkendimveben

6 yıl önce

kısa film çekemeyen büyük üstad david lean dan yine ezberlere oynana bir film. filmin kurgusu bizipek şaşırtmasa da final sahnesi ile duygudan duyguya zıplatmayı ilmiştir.

içerisinde la passion de jeanne d'arc esintileri - atıfları- ve yakın yüz çekimleri ile o duygu verilmeye çalışılmış dahası başroldeki oyuncumuzun makyajı dahi buna uygun hale getirilmiştir.

din adamı, aldatan kadın - aldatılan erkek , quasimodo lişnç kültürü için biçilmiş köylüler ve çirkin insanlar, askerler vatanlarını savunmaya çalışan kırmızı burunlu irlanda halkı .. mükemmel görüntüler eşliğinde neresinden bakmak isterseniz.
SPOILER

İrlandalı Kız filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

İrlandalı Kız filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

İrlandalı Kız filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL