Çilek ve Çikolata

(1993)

Strawberry & Chocolate a.k.a Fresa y chocolate

Film 1 Saat 48 Dk. Komedi, Dram Meksika, Küba 29 Ekim 1999

5.8

17 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.4 (5.980 OY)

KONUSU
David yakışıklı, dürüst ve sinirleri gergin bir sosyoloji öğencisidir. Şimdiden belli olan bir geleceğe düz, dar bir yoldan ilerlemektedir. Bir gün tamamen tesadüfen, bu tipik "devrim çocuğu" dondurma almaya giderken hiç tanımadığı birine rastlar. Sıcakkanlı, komik Diego’da yaşamdan zevk alan, ne is ... Devamı
David yakışıklı, dürüst ve sinirleri gergin bir sosyoloji öğencisidir. Şimdiden belli olan bir geleceğe düz, dar bir yoldan ilerlemektedir. Bir gün tamamen tesadüfen, bu tipik "devrim çocuğu" dondurma almaya giderken hiç tanımadığı birine rastlar. Sıcakkanlı, komik Diego’da yaşamdan zevk alan, ne istediğini bilen ve her şey hakkında bir fikre sahip olan kişilerin parıltısı vardır. Çok okur, Maria Callas plakları dinler, sanattan coşku duyar ve hep doğru soruları sorar. Üstelik ikisi, cinsel yönden de birbirinin taban tabana zıttıdır: David heteroseksüeldir, Diego ise eşcinsel olduğu gibi ayrıca David’i de gözüne kestirmiştir! Yağ ve su gibidirler... ya da çilekle çikolata gibi.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

4 yıl önce

4.3 / 10

Film sürekli bir konudan bir konuya atlıyor ve hiç birine tam değinmiyor. Amaçları, hem devrim ile devrim karşıtı görüşe sahip iki kişinin anlaşabileceğini anlatmaya çalışırken hem de seks ve aşk ile ilgili unsurlara değinmeye çalışan filmde özellikle ikinci konu çok sığ kalıyor. Gerçekten devrim üzerine yapılan konuşmalar, seçilen müzikler, sözler/yazarlar özenle oluşturulmuşken aralara serpiştirilmiş olan aşk-seks-sevgi konuları oldukça sığ kalıyor. Bu da doğal olarak bir tarafta yakalanan kalitenin diğer tarafta yok olmasına neden oluyor. Mesela 28.dakika da "tüm insanların aklında neden seks var" diye başlayan soru öylece havada kalıyor. Yani bu konu hakkında hiçbirşey anlatıp göstermeyeceksen neden başlığını atıyorsun? Bir başka örnek vermek gerekirse, David’in evlenemediği kız başka bir adamla evleniyor, filmin ortalarında bir bakıyorum meğersem David her gün evinin önüne gelip takip ediyormuş. Eee buraya kadar neden hiç bunla ilg
... Devamı
Film sürekli bir konudan bir konuya atlıyor ve hiç birine tam değinmiyor. Amaçları, hem devrim ile devrim karşıtı görüşe sahip iki kişinin anlaşabileceğini anlatmaya çalışırken hem de seks ve aşk ile ilgili unsurlara değinmeye çalışan filmde özellikle ikinci konu çok sığ kalıyor. Gerçekten devrim üzerine yapılan konuşmalar, seçilen müzikler, sözler/yazarlar özenle oluşturulmuşken aralara serpiştirilmiş olan aşk-seks-sevgi konuları oldukça sığ kalıyor. Bu da doğal olarak bir tarafta yakalanan kalitenin diğer tarafta yok olmasına neden oluyor. Mesela 28.dakika da "tüm insanların aklında neden seks var" diye başlayan soru öylece havada kalıyor. Yani bu konu hakkında hiçbirşey anlatıp göstermeyeceksen neden başlığını atıyorsun? Bir başka örnek vermek gerekirse, David’in evlenemediği kız başka bir adamla evleniyor, filmin ortalarında bir bakıyorum meğersem David her gün evinin önüne gelip takip ediyormuş. Eee buraya kadar neden hiç bunla ilgili birşey yoktu hadi onuda geçtim neden son tartışmalarından sonra sahile çıkıp sessiz bir yürüyüş sahnesi eklediniz?

Birde ana konunun döndüğü eksene değinelim. Film sanki, tüm bunlardan ayrı bir noktada bir homoseksüel ile heteroseksüelin son derece doğal bir aradaşlığıda olabileceğini anlatmaya çalışıyor gibiydi. Ama bu anlatımın içinde de bir tutarsızlık vardı. Mesela Diego bir noktada David’i ikna etmek için bir kitap alıp içinden "erkeklerin %60’ı karakterlerinden ödün vermeden homo ilişki içine hayatlarında bir kez de olsa girerler" diyor. Başka bir sahnede ise Diego’nun gönlü olsun diye binadaki gözetmenim dediği kızla birlikte olması için çaba sarfediyor. Diego, ne yaparsam yapayım ben bunu ikna edemeyeceğim dediği bir sahne olsa ama David’e olan aşkından dolayı onun için birşeyler yapma kararı aldığı bir süreç işlense bu iki sahne mantık içerisinde oturabilirdi ama böyle alakasız olmuş.

Açıkcası biraz zor bitirdim filmi. Çerezlik bile sayılır mı emin değilim. Ama Jorge Perugorria’nın oyunculuğu gerçekten harikaydı.
SPOILER

Çilek ve Çikolata filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Çilek ve Çikolata filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Çilek ve Çikolata filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL