Bir Tutam Baharat

(2003)

A Touch of Spice a.k.a Politiki kouzina

Film 1 Saat 48 Dk. Dram Yunanistan, Türkiye

7.2

75 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.5 (14.736 OY)

KONUSU
Yemek uzmanı ve akıl hocası olan büyükbabası, Fanis’e hem yemekleri hem de hayatı tatlandırmak için onlara biraz tuz ve Bir Tutam Baharat katmak gerektiğini öğretir. Büyüyüp dört dörtlük bir aşçı olan Fanis, yemek yapma becerisini çevresindeki insanların hayatına tat katmak için kullanır. 35 yıl son ... Devamı
Yemek uzmanı ve akıl hocası olan büyükbabası, Fanis’e hem yemekleri hem de hayatı tatlandırmak için onlara biraz tuz ve Bir Tutam Baharat katmak gerektiğini öğretir. Büyüyüp dört dörtlük bir aşçı olan Fanis, yemek yapma becerisini çevresindeki insanların hayatına tat katmak için kullanır. 35 yıl sonra Atina’dan ayrılır ve büyükbabası ve ilk aşkıyla tekrar bir araya gelebilmek için doğduğu yer olan İstanbul’a döner; ancak bu geri dönüş, kendi hayatına biraz baharat katmamış olduğunu hatırlatacaktır.
Bir Tutam Baharat insanın kendinin farkına varışı, vatanlarını geride bırakan insanlar ve kişisel çatışmalar hakkında, acı-tatlı bir nostaljik komedi; ama daha önemlisi, bize yemek yapmanın aşk ve yaşam hakkında ne denli değerli dersler verdiğini gösteriyor.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@fawkessa

3 yıl önce

9.6 / 10

Film öyle bir damardan giriyor ki hüzne düşmemek mümkün değil. Bunu aslında bir süre İstanbul’da yaşamış olanlar daha iyi anlar. Düşünün ki, yaklaşık 100 yıldır aileniz, tanıdıklarınız, dostlarınız aynı yerde yaşıyor, hayat bütün karmaşaya rağmen devam ediyor ve bir gün bir karar geliyor, mübadele, ve size söylenen şey, "artık istanbul’da yaşayamazsın" "gideceksin." Filmin ana konusu elbette bu değil ama bunun ağırlığı öyle bir çöküyor ki, sindirmesi çok zor, ufacık bir empati kurduğumda dağıldım.

Baharatlarla güneş sistemi sahnesi beni en çok etkileyen sahnelerdendi, gerçekten çok iyi, tebrik ve teşekkür ediyorum.

unexpected tamer karadağlı

@selmass

6 yıl önce

7 / 10

iilginç bir film. baharatların hayata kattığı o ince anlamlar ve bunu anlayacak kadar naif olmak. güzeldi ama görsellik açısından iyi değildi.

@poormf

8 yıl önce

7 / 10

Din adına, milliyetçilik adına çektirilen bunca acıya, insana yazık değil mi? Güzel bir yemeğin tuzu, biberi baharatı olup lezzete lezzet katmak varken... 70/100

@birsu

9 yıl önce

9 / 10

çok lezzetli, filmde ki duygular ayrı ayrı tatlar olarak damağınıza yerleşiyor.

@mryz

12 yıl önce

7.5 / 10

Bir zamanlar beraberce yaşayan fakat artık birbirlerine yabancılaştırılan hatta düşmanlaştırılan insanların, çok güzel bir dille, masal gibi anlatılmış öyküsü. İstanbul'a ait çok güzel görüntülerin bulunması ve Rumcada geçen Türkçe kelimeler ile Türk izleyicinin hoşuna gitmesi kuvvetle muhtemelken Türkiye'de vizyona girmemesi de şaşırtıcı olmuş.

@sophomore

15 yıl önce

gerçekten naif ve hoş bir hikayeyle,tarihimizden bir kesit anlatıyor film.
A

@asafi

15 yıl önce

çok naif bir hikayesi olan türk-yunan ilişkileri üzerine izlediğim en başarılı film. diyaloglar (bilhassa baharat dükkanında olanlar) üzerine özenle çalışılmış gerçekten. dedenin kadını tarçına benzettiği repliği akıllardan çıkmayacak türden.

yamulmuyorsam türkiye\'de gösterime girmedi ama dvd\'sine ulaşmak mümkün. konu ilginizi çektiyse izlemeniz tavsiye edilir.
SPOILER

Bir Tutam Baharat filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bir Tutam Baharat filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bir Tutam Baharat filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL