Kal sağlıcakla Newton Fiziği!

(2008)

Einstein and Eddington

Film 1 Saat 34 Dk. Biyografi, Dram İngiltere, ABD

7.4

44 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.2 (6.806 OY)

KONUSU
1. Dünya savaşı sırasında bilim adamlarının yaşadıkları zorlukları ve bu zorlukları aşmanın yine bilim olduğunu düşünen iki teorem çürütücünün, yani Alman Einstein ve İngiliz Eddingtonın gerçeklere dayanan hikayelerini, yarı belgesel yarı film havasında izleyiciyle buluşturuyor.

1919 da Afrikadaki
... Devamı
1. Dünya savaşı sırasında bilim adamlarının yaşadıkları zorlukları ve bu zorlukları aşmanın yine bilim olduğunu düşünen iki teorem çürütücünün, yani Alman Einstein ve İngiliz Eddingtonın gerçeklere dayanan hikayelerini, yarı belgesel yarı film havasında izleyiciyle buluşturuyor.

1919 da Afrikadaki Güneş Tutulması ile başlayan filmin hikaye zincirini anlatmak için 1914 yılına geri dönüş yapıyor.Eddington, İngilterenin en iyi ölçüm yapan bilim adamı olarak kabul edilirken,Einstein şöhretten uzak, çekim kuvveti hakkındaki görüşlerinde yeni yeni ilerleme kaydeden bir bilim adamı olarak tanıyoruz.Bu sırada yine fizikçi olan karısı ile olan ufak problemleri ve çocuklarıyla olan yakın ilişkisine de anlatan hikaye, belgesellerin o sıkıcı havasını dağıtıyor.

Bilimi takip eden izleyicilerin karşısına bu sefer yine tanıdık bir isim, Max Planck çıkıyor ve İsviçrede sevimli bir hayat yaşayan eski dostu Einsteinı Almanya ya zor bela geri götürüyor.Almanya ya geri dönen Einstein, Hitler hegomanyasındaki Üniversitede, bir yanda araştırmalarını tohumlandırıyor, diğer yanda Hitler politikasına karşıinsancıl yönünü kaybetmiyor ve bilimin yanlış kullanılmasına karşı olan tepkilerini korkmadan dile getiriyor.

İngilterede ise bilim konusunda bağnazlığın diz boyu olduğu bir ortamda çalışan Eddington ,bu bağnazlığı yıkmaya ve bilimin ilerlemesini sağlamaya çalışıyor.Bunu Einsteinın elektromanyetik ışınım konusundaki kitabını okuduktan sonra Almanya daki Einstain ile karşılıklı yazışılan mektuplarla gerçekleştiriyor.

Yer yer iki ülkenin koşullarına yüzeysel olarak değinen filmde Einsteinı canlandıran Andy Serinksin oyunculuğu tatminkar bir iş çıkartıyor.Eddingtonu canlandıran ve genelde dizilerde oynayan David Tennant ise bu yapımla yüksek bütçeli filmlere göz kırpıyor.Film bittiğinde, savaş döneminde bilimin de diğer konular gibi ambargoya uğrayabildiğini ve genel görelelik teoreminin nasıl geliştiğini sıkılmadan izliyorsunuz.
David Tennant

Arthur Edd...

Richard McCabe

Frank Dyson

Andy Serkis

Albert Ein...

Patrick Kennedy

William Ma...

Rebecca Hall

Winnie Edd...

Jim Broadbent

Sir Oliver...

Jacob Theato

Eduard Ein...

Callum Williams

Hans Einstein

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@gamazashi

9 yıl önce

7.6 / 10

Çok keyif aldım, son sahnesinde çok güldüm:)

Prestijdeki Tesla’nın kahyası ve Borden’ın eşi yine aynı filmde buluşmuş.

Herkes +180 IQ’ya sahip olduğu için de teori, kuram, bilimsel açıklama, işlem, formül bekliyormuş galiba bu filmde, amma güldürdünüz ya:D Gayet güzel bir tarihi filmdi.

@binickbulamadim

10 yıl önce

bu filmde bulunan bilgileri 1-2 sayfa kitap okuyarak öğrenmek gayet mümkün umulduğu kadar geniş kapsamlı olmayan bir yapıt olmuş. benim açımdan hayal kırıklığı yarattığını söylemek zor değil.

@okan_adam

10 yıl önce

6.5 / 10

"Einstein and Eddington" = " Kal sağlıcakla Newton Fiziği!" Bu filmin adını bu hale sokan arkadaşlara yıldızların ışıkları bükülsün bükülsün ...

@acemasiran

11 yıl önce

liselerde fizik derslerinde konuya giriş yapmak için kulanılabilecek ve ne yazık ki bundan daha ileriye gidebilecek yeterliliğe sahip olmayan bir filmdir.

her şeyin son derece yüzeysel olmasının dışında, oyuncuların da üstün bir performans sergilediğini söylemek çok büyük bir hata olur.

velhasıl, modern fiziğe giriş derslerinde ya da ''vay arkadaş neymiş bu kuantum fiziğinin hikayesi?'' dediğinizde izleyebileceğiniz pek iç açıcı olmayan, vasatı geçemeyen bir filmdir.
SPOILER

Kal sağlıcakla Newton Fiziği! filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kal sağlıcakla Newton Fiziği! filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kal sağlıcakla Newton Fiziği! filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL