On Emir

(1956)

The Ten Commandments

Film 3 Saat 40 Dk. Macera, Dram ABD 19 Şubat 1977

6.4

51 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.9 (78.088 OY)

KONUSU
Musa henüz bir bebekken terkedilmiştir. Onu paçavralar içinde bulup Mısır sarayına getiren kişi Firavun’un kızkardeşinden başkası değildir. Sarayda bir prens olarak yetişen Musa, iyi yürekliliği ve adaleti ile kısa zamanda çok sevilir ve tahtın mirasçısı olarak görülmeye başlanır. Erkek kardeşi Rams ... Devamı
Musa henüz bir bebekken terkedilmiştir. Onu paçavralar içinde bulup Mısır sarayına getiren kişi Firavun’un kızkardeşinden başkası değildir. Sarayda bir prens olarak yetişen Musa, iyi yürekliliği ve adaleti ile kısa zamanda çok sevilir ve tahtın mirasçısı olarak görülmeye başlanır. Erkek kardeşi Ramses’e gelince, o hem gelecekteki hükümranlık payesini hem de aralarındaki bir başka çekişme konusu olan Prenses Nefertiti’nin kalbini Musa’ya bırakmaya niyetli değildir.

Musa gerçek kökenlerinin İsrailoğularına dayandığını öğrendiğinde, ülkede haksızlığa ve kötü muameleye maruz kalan, köle hayatı yaşayan bu kavmi koruyup kollamaya karar verir. En sonunda onlarla birlik olup Mısır’ı terkeder. Bunlar olurken Tanrı tarafından gelen 10 Emir ile birlikte peygamberlik makamına layık görülür. Kavmiyle birlikte tüm engelleri aşar ve bir çok kutsal metinde anlatıldığı gibi Kızıl Denizi yararak halkını karşıya geçirir. Firavun’un ordularını ise yıkım beklemektedir.

Sessiz filmler döneminden gelen efsanevi Cecil B. DeMille’in yönettiği bu son film paradoksal olarak, dönemin tüm imkanlarını kullanarak renkli ve sesli olarak çekilmişti. Görkemli sahneler kadar Charlton Heston, Yul Brynner gibi isimlerin görkemli oyunculuklarıyla da taçlanan, klasik olmuş bir eser. İlginç bir ayrıntı da, DeMille’in bir başka On Emir’i de 33 yıl önce, 1923’te çekmiş olmasıdır.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@monco

4 ay önce

7.5 / 10

Burada eski filmlere ilginç biçimde az puan veriliyor. Sırf dikilitaş dikme sahnesi bile tek başına filmi 8 puanlık yapıyor. Yani tam olarak ne bekliyorsunuz 50-60 senelik filmlerden. Tarih filmi konusunda çok daha başarılı eski filmler ama şuna eminim. Çoğu insan izlemeden 6 puanı verip geçiyor.

@gaffarson

8 yıl önce

Bir film düşünün ki çekildiği tarihten tam 60 yıl sonra bugün aynı tadı alamadığınız birçok filmden güzel.Filmi elbette 1956 ya göre değerlendirmek zorundayım ve fazla olmuş. 4 saatlik bir film insanı nasıl hiç sıkmaz dedirten ve dolu dolu geçen bir 4 saatten bahsediyoruz.

Görsel efektler yüzyılın ortası için çok fazla bile sayılır, oldukça başarılı. Neredeyse her sahnede sanatsal bir lisan kullanılmış ama baymadan tadında ve yerinde yedire yedire işlemişler. Oyunculukların çoğu güzel.

Yıllardır ha bugün ha yarın izleyeceğim deyip kendime kızıp dururken ve60 yıl olmasına rağmen burada bu filmi izleyen sayısının henüz 500 e bile ulaşmamış olmasına çok şaşırdım. Hangi tür severseniz sevin mutlaka 4 saatinizi bu filme ayırın.

Film macera - dram falan değil,

Dram /Bilim kurgu / Tiyatral / Fantastik / Belgesel

Değerli bir eser...
N

@nezlelikelebek

10 yıl önce

9.4 / 10

Yönetmen usta CECİLE B. DE MİLL hem filmi anlatıyor..Hz Musanın kavmini firavunun zulmünden kurtarıp çöllerde yürümelerini anlatan muhteşem bir film olmuş..Özellikle Nili yardığı sahneler zamanın imkanlarına göre fena sayılmaz..Hele Hele göç sahnesinde Bir kameramanın kameraya film koymayı unuttuğu hatıralarda yer alır...Charlton Hestonun muhteşem oyunculuğu ile özdeşleşmiş YUL brynerin gene kötü adam firavunu canlandırdığı bir başyapıt ..Uzun olmasına karşın sıkılmadan izledim ..Harikulade..
SPOILER

On Emir filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

On Emir filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

On Emir filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL