6.2

64 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.8 (96.582 OY)

KONUSU
Eski bir Konferederasyon askeri olan Ethan Edwards Amerikan İç Savaşı ’ndan döner ve erkek kardeşinin Texas sınır yerleşim bölgesindeki evine gelir.Ancak yıl 1868’dir. İç savaş biteli 3 yıl olmuştur.Üzerinde hala Güneyli üniforması ve silahlarını taşıyan Ethan’ın bu süre içinde ne yaptığı çok açık d ... Devamı
Eski bir Konferederasyon askeri olan Ethan Edwards Amerikan İç Savaşı ’ndan döner ve erkek kardeşinin Texas sınır yerleşim bölgesindeki evine gelir.Ancak yıl 1868’dir. İç savaş biteli 3 yıl olmuştur.Üzerinde hala Güneyli üniforması ve silahlarını taşıyan Ethan’ın bu süre içinde ne yaptığı çok açık değildir.Kendisinden başka kimseye güvenmeyen ve yalnızlığı seven bir insan olan Ethan örflerini ve dillerini çok iyi bildiği kızılderililere karşı içinde büyük bir nefret beslemektedir. Uzun süre aynı yerde kalamayan Ethan bir ara Texas Muhafızları ’nın oluşturduğu geçici bir birliğe katılarak Komançilerin peşine düşer. Döndüğünde ise kızılderililerin eve baskın yapıp kardeşini ve karısını öldürerek iki yeğenini kaçırmış olduklarını görür.

Kaçırılan kızlardan Debbie’nin hala hayatta olduğunu öğrenen Ethan, kardeşinin evlat edinmiş olduğu yarı kızılderili Martin Pawley’le birlikte saplantılı bir kararlılıkla yeğeni ve onu kaçıran Komançi şefinin peşine düşerler. 5 yıl boyunca Bütün Batı Amerika’yı baştan başa bıkmadan yılmadan dolaşırlar. Martin’in amacı üvey kızkardeşini sağ salim eve getirmekken kalbi kızılderili nefreti ile dolu Ethan’ın amacı o kadar belirgin değildir. Uzun bir süre kızılderililerin arasında kalmış bir beyazın saflığını muhafaza edemiyeceğini onun da artık bir kızılderili sayılması gerektiğini düşünür. Bu bağlamda yeğenini bulduğunda onu kurtaracak mıdır yoksa öldürecek midir?

Ford’un en duygulu ve en esrarlı filmlerinden biri olan ’The Searchers’, birçok eleştirmen tarafından ’tüm zamanların en iyi westernlerinden biri’ olarak kabul ediliyor. Ford’un karakterlere yüklediği psikolojik ayrıntılar gerçekten görülmeye değer. Ford’un en sevdiği mekanlardan biri olan Monumet Valley’de çekilen filmde, John Wayne’in oğlu Patrick Wayne ile Natalie Wood arasında tutkulu bir aşk yaşanmıştı.
John Wayne

Ethan Edwards

Jeffrey Hunter

Martin Pawley

Vera Miles

Laurie Jor...

Ward Bond

Rev. Capt....

Natalie Wood

Deborah "D...

John Qualen

Lars Jorge...

Olive Carey

Mrs. Jorge...

Henry Brandon

Chief Cica...

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@fthgzl79

11 yıl önce

7.1 / 10

Güzel bir western filmi..10/7,1
V

@viking

13 yıl önce

8 / 10

İyi bir John Wayne filmi. Aksiyondan ziyade macera yönü ağır basıyor ve kaliteli espriler ile verilen ayarlarla daha bir zevkli oluyor. Küçük kurgu hataları olmasına rağmen hikayesi yeterince iyi ve güzel; benzer ve yeni nesil bir film olarak Tommy Lee Jones ve Cate Blanchet`ın oynadığı "The Missing" izleyin derim. Kısaca Western sevenlerin bayılacağı film puanlarına göre film izleyenlerin hayal kırıklığı yaşayacağı bir yapım.
SPOILER

Çöl Aslanı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Çöl Aslanı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Çöl Aslanı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL