Leylekler Uçarken

(1957)

Letyat zhuravli a.k.a The Cranes Are Flying

Film 1 Saat 35 Dk. Dram, Romantik Sovyetler Birliği

7.3

37 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.3 (16.527 OY)

KONUSU
Moskova’da yaşayan ve birbirlerine deli gibi aşık iki genç, Veronika ve Boris II. Dünya Savaşı’nın başlaması ile birbirlerinden ayrılmak zorunda kalırlar. Askere gönüllü yazılan Boris, Veronika’nın doğum gününden bir gün önce cepheye gönderilir. Birbirlerine veda etme fırsatı bile bulamazlar. Boris’ ... Devamı
Moskova’da yaşayan ve birbirlerine deli gibi aşık iki genç, Veronika ve Boris II. Dünya Savaşı’nın başlaması ile birbirlerinden ayrılmak zorunda kalırlar. Askere gönüllü yazılan Boris, Veronika’nın doğum gününden bir gün önce cepheye gönderilir. Birbirlerine veda etme fırsatı bile bulamazlar. Boris’ten uzun süre haber alamayan Veronika, Boris’in kuzeni Fyodor’un tecavüzüne uğrar ve sevmediği halde onunla evlenmek zorunda kalır. Bütün bu olanlar Veronika’ya Boris’i unutturmaya yetmez.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@vecihi51

7 yıl önce

9.5 / 10

1950 li yıllarda rus sineması resmen uçuyomuş,konu standart ,sovyet propagandası açık ve net (ki sovyetler sevilir ,seviniz) ama o nasıl kamera açılarıdır o nasıl ışıklandırmalardır kardeşim,tarkoski usta bu minvalde çektiği 1962 ivanın çocukluğu filminde sinematorafik olarak bu filmden bayağı bi etkilenmiş bence.alkışlar Mikhail Klatazov a.
K

@kinoglaz

11 yıl önce

Leylekler Uçarken[1]1957Sovyetler Birliğiyapımı melodramatik savaş filmidir. Özgün adıLetyat Zhuravli(5BOB 6C@02;8) olan film İngilizce konuşulan ülkelerdeThe Cranes Are Flyingadı ile gösterime sunulmuştur.

SenaryosunuViktor Rozov’un kendi oyunundan uyarlayıp yazdığı filmiMihail Kalatozovyönetmiş, başrollerinde iseTatyana Samojlova,Aleksey BatalovveVasili Merkuryevoynamışlardır. Filmin yapımcılığını daMihail Kalatozovüstlenmiştir. Film1958yılındaCannes Film Festivali’ndeAltın Palmiyeile ödüllendirilmişti.2. Dünya Savaşısırasında geçen lirik bir aşk öyküsünü anlatır.

Film1958yılındaCannes Film Festivali’ndeAltın Palmiyeödülü almıştır. Aynı festivaldeTatyana Samojlova’ya da özel mansiyon ödülü verilmiştir.

1959’da 2 daldaBAFTAödüllerine aday gösterilmişti.

Film 1970’lerde ABD’de birArt-housefilmi olarak kabul gördü ve sanat filmleri gösterilen merkezlerin repertuarlarında sürekli olarak yer aldı.[2]
SPOILER

Leylekler Uçarken filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Leylekler Uçarken filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Leylekler Uçarken filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL