8.3

139 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.3 (18.130 OY)

KONUSU
Ali Sabzian, İran’ın en önemli yönetmenlerinden biri olan Mohsen Makhmalbaf’ın hayranı olan bir sinemaseverdir. Mohsen Makhmalbaf’ın önce yazmış sonra da sinemaya uyarlamış olduğu eserlerden birini otobüs yolculuğu sırasında okurken diğer yolculardan birinin yoğun ilgisine maruz kalır.

Kendisi de M
... Devamı
Ali Sabzian, İran’ın en önemli yönetmenlerinden biri olan Mohsen Makhmalbaf’ın hayranı olan bir sinemaseverdir. Mohsen Makhmalbaf’ın önce yazmış sonra da sinemaya uyarlamış olduğu eserlerden birini otobüs yolculuğu sırasında okurken diğer yolculardan birinin yoğun ilgisine maruz kalır.

Kendisi de Makhmalbaf’ın büyük bir hayranı olan kadın, onun bir eserini okuyan birini görünce kayıtsız kalamamıştır. Kadının bu yoğun ilgisini farkeden Ali, kendisini Mohsen Makhmalbaf olarak tanıtır ve yeni filmi için çalışmalarını devam ettirdiğinden bahseder. İran’ın en zengin ve tanınmış ailelerinden birine mensup olan kadının yavaş yavaş ailesinin içine girerek kendi filmini yapmak için fırsat kollamaya çalışan Ali’nin bu yalanının ortaya çıkması çok uzun sürmeyecektir.

İran’ın, minimalist tarzı ile adından ve sinemasından en çok söz ettiren yönetmenlerinden olan Abbas Kiarostami, yine kendi tarzında çok önemli bir çalışmaya imza atıyor. 1990 yapımı olan film, yönetmenin sinamatografisindeki en önemli çalışmalardan biri olarak kabul ediliyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@zett

8 ay önce

Bazı filmlere gözünüzle ağlayamazsınız.

@evrimplbyk

11 ay önce

Kusursuzluğa yaklaşan filmlerden. Tekrar tekrar izlemelik. Bir sanat harikası. 9/10

@bnbnbnbnbn

1 yıl önce

"İşte sinema budur!" dedirten, nadide bir sanat eseri.

Parasite filmine ilham kaynağı olmuş gibi sanki...

@memudula

1 yıl önce

9.4 / 10

Kim bu davayı basit olarak nakşederse, kendi utopik dünyalarında duvarlarını çoktan inşa etmiş kişilerdir. Unutmayınki insanlık namına yapılmış en büyük davalardan bir tanesidir.

@darkscream

2 yıl önce

7.8 / 10

"üç tane yumurta pişiresin" he la adam azeri çıktı ya lan :)

@tiamath

2 yıl önce

6.5 / 10

Sabzian, sinemaya olan aşırı düşkünlüğü ama hayat şartlarının asla kendisine bu yolda bir ışık açmaması hatta doğru düzgün bir geçim imkanı bile sağlamaması yüzünden bu düşkünlüğü ve hayallerinden vazgeçmiş biridir. Film bize bu kişinin hayranı olduğu sinema yönetmeni Mahbelmaf'ı taklit ederek bir aileye film çekeceğini söyleyip, sadece bu saygınlık hoşuna gittiği içinde bu taklidi sürdürdüğü gerçek yaşanmış olaylardan alınarak kurgulanmış kısmını yansıtmaktadır.

Sabzian'ın mahkemede yaptıklarından dolayı kendini savunma şekli başlı başına bir çok unsur üzerine felsefe ve eleştiri içermektedir. Film fazlasıyla yalın çekildiği için zaman zaman sıkılma hissedebilirsiniz. Ana karakterinde birden bire dağlara çıkacağım demeside bana biraz garip geldi. Gerçekten böyle birşey demiş diye mi eklemişler bilmiyorum. Filmin sonundaki sahne ise oldukça başarılıydı.

@luis_bunuel23

4 yıl önce

8.3 / 10

iran sinemasının en güzel örneklerinden diyolaglar çok gerçekçi ve sizi alıp götürüyor.

sinema sanatına güzel bir saygı duruşu olan bu filmi herkese öneririm puanım 10/8

@olanzveins

4 yıl önce

9.6 / 10

Bazen bir film izlersiniz ve o film duygularınıza öyle bir tercüman olur ki yorum bile yapamazsınız. Kısacası 7. sanat sinema o kadar derinliklidir ki o derinliğin içinde kaybolup gidersiniz kimi zaman. Bu filmde o filmlerden eşsiz bir tanesi.
M

@michail_haneke

5 yıl önce

İçinde türkçe olarak "üç tane yumurta pişiresin." cümlesinin geçtiği film. (filmdeki aile azeri kokenlidir) Keşke bu kadar geç izlemeseydim,müthiş güzel bir film.

@aylindonmez

7 yıl önce

7.9 / 10

Her karesinde bir şeyleri sorgulamanızı sağlayan; sözler ve bakışlarla sanatı, hayatı, nedenleri en derin yönleriyle anlatan tekrar tekrar izlenesi film...

"... Tahrandaki futbol maçına gidebilmek için içinde film olmayan kamerasıyla para karşılığı insanların fotoğraflarını çeken çocuğa benziyorum. Ama uyuyakalıp maçı kaçırmıştı. Ben de maçı kaçırdığımı düşünüyorum.''

@mskfilm

7 yıl önce

8.5 / 10

filmin sonunda gözyaşınızı tutamayıp baş rolün yerinde olduğunuzun farkında varıyorsunuz. bir film nedir nasıl çekilir yönetmen kimdir ne yapar oyuncu nasıldır hikaye senaryo nasıl ortaya çııkar baştan sona sinema dersi.
SPOILER

Yakın Plan filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Yakın Plan filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Yakın Plan filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL