Saraybosna'ya Hoş Geldiniz 1997

Welcome To Sarajevo

7.4

9 OY
PUAN VER
5

IMDb: 6.9 (6.196 OY)

Süre

1 Saat 43 Dk.

Ülke

İngiltere ABD

KONUSU

Michael Winterbottom'ın büyük ilgiyle karşılanan filmi "Saraybosna'ya Hoşgeldiniz", yakın tarihten önemli bir kesit yansıtıyor. 1996'daki ateşkesten kısa süre sonra eski Yugoslavya topraklarında çekilen filmin hikayesi Michael Nicholson adlı bir İngiliz gazetecinin gerçekten yaşanmış deneyimlerine dayanıyor. Başrollerde İngiliz tiyatro oyuncusu Stephen Dillane ve Amerikalı aktör Woody Harrelson var. Saraybosna'da çalıyan Amerikalı gazeteci Flynn ve İngiliz muhabir Michael ön cepheye yakın bir yetimhane keşfediyorlar. Michael çocukların problemleri ile o kadar ilgileniyor ki, Emira adlı bir çocuğu kaçak olarak İngiltere'ye götürmeye karar veriyor. Savaşın tüm gerçekliğini ve acımasızlığını yansıtmaya çalışan filmde gerçek çatışma görüntüleri de kullanılmış.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (4)

@ferednum yazdı...

Cum, 30 Eki 2015, 21:30 (2 yıl önce)

7 / 10

İzleyin abi. 

@mavidirderya yazdı...

Cmt, 26 Mar 2011, 23:11 (7 yıl önce)

7.8 / 10

  Çünkü olaylar tersine dönseydi...Müslümanlar Hristiyanları katlediyor olsaydı, şimdiye kadar bir şeyler yapmış olurduk.   (Alija): Sakın, böyle bir hayale kapılmayın; Batı gelecek ve bu problemi çözecek. Hayaller hayal etmeyin.   Müthiş vurucu bir film.    

@foolmood yazdı...

Cum, 26 Kas 2010, 23:03 (8 yıl önce)

8.3 / 10

  Michael Winterbottom etkili yönetmenliğiyle tarihe belge niteliğinde bir film sunmuş.In this World ve The Road to Guantanamo ile birlikte Saraybosna’ya Hoşgeldiniz Winterbottom filmografisinde yer alan sıra dışı yapımlar.Üçüncü dünya ülkelerinde yaşanan problemleri kendine dert edinen ve aktivist bir portre çizen yönetmen, vicdan sahibi bir batılı olarak Gelişmiş ülkelerin çarpık insan hakları anlayışını da gözler önüne seriyor.   1990 larda, Avrupa’nın tam ortasında böyle bir vahşet yaşanırken ,Medeni (!) Avrupa’nın Medeni başkentlerinde oturan başbakanların, politikacıların ölüm sessizliğine bürünmüş olmaları ve harekete geçmek için her hangi bir çaba içinde bulunmamaları filmde gerçek sahnelerle yer alıyor.Filmin esas karakteri olan İngiliz Gazeteci bu duyarsızlık karşısında ne yapacağını şaşırıyor ve yaptığı haberler de ülkesinde rating uğruna heba edilince, elinde kalan tek insanı çabayı harcıyor ve yetimhaneden bir küçük kız çocuğunu evlat edinmeye karar veriyor.Film,savaş filmi gibi başlayıp politik gerilim kulvarından geçerek bir parça aksiyonla birlikte son buluyor. Kuşatma altındaki bir kentin röntgenini çekiyor bize film.Bu tür Art house yapımlarda yönetmen filme damgasını vurur.Omuz kamerasından yapılan çekimler filme belgesel niteliğini kazandırmış ve senaryoya da hizmet eden bir anlayış ortaya konmuş.Woody Harrelson ile Marisa Tomei gibi Hollywood oyuncularını da içinde barındıran film, başroldeki Stephen Dillane’nin dengeli oyunculuğuyla birlikte keyifli olmasa da hüzünlü ve düşündüren bir seyir vaat ediyor.Kalbur üstü olan Belgesel kurmaca karışımı bu filmi, geçmişte yaşanan acıları hatırlamak ve hatırlatmak için mutlaka izleyin.  

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Saraybosna'ya Hoş Geldiniz filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Saraybosna'ya Hoş Geldiniz filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Saraybosna'ya Hoş Geldiniz filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI