Saraybosna'ya Hoş Geldiniz

(1997)

Welcome to Sarajevo

Film 1 Saat 43 Dk. Dram, Savaş İngiltere, ABD 15 Mayıs 1998

7.4

10 OY
PUAN VER
5

Imdb: 6.7 (7.777 OY)

KONUSU
Michael Winterbottom’ın büyük ilgiyle karşılanan filmi "Saraybosna’ya Hoşgeldiniz", yakın tarihten önemli bir kesit yansıtıyor. 1996’daki ateşkesten kısa süre sonra eski Yugoslavya topraklarında çekilen filmin hikayesi Michael Nicholson adlı bir İngiliz gazetecinin gerçekten yaşanmış deneyimlerine d ... Devamı
Michael Winterbottom’ın büyük ilgiyle karşılanan filmi "Saraybosna’ya Hoşgeldiniz", yakın tarihten önemli bir kesit yansıtıyor. 1996’daki ateşkesten kısa süre sonra eski Yugoslavya topraklarında çekilen filmin hikayesi Michael Nicholson adlı bir İngiliz gazetecinin gerçekten yaşanmış deneyimlerine dayanıyor. Başrollerde İngiliz tiyatro oyuncusu Stephen Dillane ve Amerikalı aktör Woody Harrelson var. Saraybosna’da çalıyan Amerikalı gazeteci Flynn ve İngiliz muhabir Michael ön cepheye yakın bir yetimhane keşfediyorlar. Michael çocukların problemleri ile o kadar ilgileniyor ki, Emira adlı bir çocuğu kaçak olarak İngiltere’ye götürmeye karar veriyor. Savaşın tüm gerçekliğini ve acımasızlığını yansıtmaya çalışan filmde gerçek çatışma görüntüleri de kullanılmış.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

9 ay önce

7.5 / 10

Bosna savaşı Avrupa adına kanlı bir leke. Bu film ise bu lekeyi bize farklı bir pencereden sunmakta. Gerçek savaş çekimleri ile hikaye öyle güzel harmanlanmış ki, oradaki vahşeti iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Civar ülkelerin nasıl sessiz kaldıkları ve savaşın mağdurlarının gündelik hayatlarını yaşamaya çalışırken her an ölebildiklerini görmek yürek parçalayıcı. Ve tabiki konu bu savaşların en çok mağduru olan çocuklara geldiğinde insanın vicdanı artık kaldıramıyor.

Tüm bunların içerisinde bir mücadele vermeye çalışan muhabir, ne yaparsa yapsın savaşla ilgili çektiği haberleri istediği kitleye ulaştıramıyor, ulaştırsa bile beklediği tepkileri alamıyor. Bunun üzerine bari bir evlat edineyim de savaştan bir çocuk kurtarayım diyerek farklı bir mücadeleye bürünüyor. İzlenilmesi gereken bir film.

@ferednum

8 yıl önce

7 / 10

İzleyin abi.

@mavidirderya

13 yıl önce

7.8 / 10

Çünkü olaylar tersine dönseydi...Müslümanlar Hristiyanları katlediyor olsaydı,

şimdiye kadar bir şeyler yapmış olurduk.

(Alija): Sakın, böyle bir hayale kapılmayın;

Batı gelecek ve bu problemi çözecek.

Hayaller hayal etmeyin.

Müthiş vurucu bir film.

@foolmood

14 yıl önce

8.3 / 10

Michael Winterbottom etkili yönetmenliğiyle tarihe belge niteliğinde bir film sunmuş.In this World ve The Road to Guantanamo ile birlikte Saraybosnaya Hoşgeldiniz Winterbottom filmografisinde yer alan sıra dışı yapımlar.Üçüncü dünya ülkelerinde yaşanan problemleri kendine dert edinen ve aktivist bir portre çizen yönetmen, vicdan sahibi bir batılı olarak Gelişmiş ülkelerin çarpık insan hakları anlayışını da gözler önüne seriyor.

1990 larda, Avrupanın tam ortasında böyle bir vahşet yaşanırken ,Medeni (!) Avrupanın Medeni başkentlerinde oturan başbakanların, politikacıların ölüm sessizliğine bürünmüş olmaları ve harekete geçmek için her hangi bir çaba içinde bulunmamaları filmde gerçek sahnelerle yer alıyor.Filmin esas karakteri olan İngiliz Gazeteci bu duyarsızlık karşısında ne yapacağını şaşırıyor ve yaptığı haberler de ülkesinde rating uğruna heba edilince, elinde kalan tek insanı çabayı harcıyor ve yetimhaneden bir küçük kız çocuğunu
... Devamı
Michael Winterbottom etkili yönetmenliğiyle tarihe belge niteliğinde bir film sunmuş.In this World ve The Road to Guantanamo ile birlikte Saraybosnaya Hoşgeldiniz Winterbottom filmografisinde yer alan sıra dışı yapımlar.Üçüncü dünya ülkelerinde yaşanan problemleri kendine dert edinen ve aktivist bir portre çizen yönetmen, vicdan sahibi bir batılı olarak Gelişmiş ülkelerin çarpık insan hakları anlayışını da gözler önüne seriyor.

1990 larda, Avrupanın tam ortasında böyle bir vahşet yaşanırken ,Medeni (!) Avrupanın Medeni başkentlerinde oturan başbakanların, politikacıların ölüm sessizliğine bürünmüş olmaları ve harekete geçmek için her hangi bir çaba içinde bulunmamaları filmde gerçek sahnelerle yer alıyor.Filmin esas karakteri olan İngiliz Gazeteci bu duyarsızlık karşısında ne yapacağını şaşırıyor ve yaptığı haberler de ülkesinde rating uğruna heba edilince, elinde kalan tek insanı çabayı harcıyor ve yetimhaneden bir küçük kız çocuğunu evlat edinmeye karar veriyor.Film,savaş filmi gibi başlayıp politik gerilim kulvarından geçerek bir parça aksiyonla birlikte son buluyor.

Kuşatma altındaki bir kentin röntgenini çekiyor bize film.Bu tür Art house yapımlarda yönetmen filme damgasını vurur.Omuz kamerasından yapılan çekimler filme belgesel niteliğini kazandırmış ve senaryoya da hizmet eden bir anlayış ortaya konmuş.Woody Harrelson ile Marisa Tomei gibi Hollywood oyuncularını da içinde barındıran film, başroldeki Stephen Dillanenin dengeli oyunculuğuyla birlikte keyifli olmasa da hüzünlü ve düşündüren bir seyir vaat ediyor.Kalbur üstü olan Belgesel kurmaca karışımı bu filmi, geçmişte yaşanan acıları hatırlamak ve hatırlatmak için mutlaka izleyin.

@sophomore

14 yıl önce

beni en çok etkileyen gerçek görüntülerin kullanılması oldu.yakın tarihten iç burkan bi film.
SPOILER

Saraybosna'ya Hoş Geldiniz filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Saraybosna'ya Hoş Geldiniz filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Saraybosna'ya Hoş Geldiniz filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL