Bir İdam Mahkumu Kaçtı

(1956)

A Man Escaped a.k.a Un condamné à mort s'est échappé ou Le vent souffle où il veut

Film 1 Saat 41 Dk. Dram, Gerilim Fransa

8.1

79 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.2 (25.202 OY)

KONUSU
1943 yılında Fransa. Teğmen Fontaine (François Leterrier), Gestapo tarafından yakalanıp Montluc kalesinde hapsediliyor. Teğmen özenle planladığı kaçışını ölüme mahkum edilene kadar erteleyip duruyor. Almanlarla çalışmış olduğu bilinen genç bir çocuk olan Jost (Charles Le Clainche), onun hücresine ye ... Devamı
1943 yılında Fransa. Teğmen Fontaine (François Leterrier), Gestapo tarafından yakalanıp Montluc kalesinde hapsediliyor. Teğmen özenle planladığı kaçışını ölüme mahkum edilene kadar erteleyip duruyor. Almanlarla çalışmış olduğu bilinen genç bir çocuk olan Jost (Charles Le Clainche), onun hücresine yerleştiriliyor. Fontaine, kaçışını gerçekleştirebilmesi için onu öldürme ya da ona güvenme ikilemiyle karşı karşıya... Bir Fransız Direniş savaşçısı olan Andre Devigny’nin, Lyon’da Montluc kalesindeki çok iyi korunan hücresinden savaş sırasında kaçışının gerçek öyküsü

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@eymir66

6 yıl önce

7.6 / 10

Bir Delik (1960) kadar olmasada heycanlandırıcı bir film

@strangelove

10 yıl önce

8.3 / 10

filmin son 20 dakikası muh-te-şem! adeta nefessiz izledim. hatta bir ara durdurup mutfağa gittim, ses çıkarmadan hareket etmeye çalıştığımı farkettim.

@jackrai

11 yıl önce

7.5 / 10

Bence bu filmin en önemli özelliği, tüm sadeliğine rağmen karakterlerin tepkilerini başarılı bir şekilde bize sunmasıdır. "Bu kısmı böyle olsa daha iyi olurdu" diyebileceğim bir yer bulamadım filmi izlerken.

@bergmantonioni

11 yıl önce

-------------------------SPOILER---------------------

Filmin sonuna doğru firarına son bir engel kala idam mahkumu çatıda dizlerini karnına doğru çeker ve bekler. Özgürlüğüne 1 dk uzaklıktadır. Ama heyecanını dizginleme calışır. Aylarca planladığı firarı boşa mı gidicek yoksa bu son engeli de aşıcak mı?

*

O sahnede benim de dizlerimi karnıma doğru çektiğimi ve kalbimin güp güp attıgını unutmam.

*

Shawshank Redemption ’ı izlerken bu kadar heyecanlanmamıştım. İdam mahkumunun kaçışı Shawshank Redemption’ daki kadar da şatafatlı değildi. Filmin müziği de yoktu, rengi de yoktu. Ama Bresson sadeliği vardı.
SPOILER

Bir İdam Mahkumu Kaçtı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bir İdam Mahkumu Kaçtı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bir İdam Mahkumu Kaçtı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL