Devrim Arabaları

(2008)

Cars of the Revolution

Film 1 Saat 55 Dk. Dram Türkiye 24 Ekim 2008

7.7

340 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8 (12.151 OY)

KONUSU

1961 yılında Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, yerli üretim bir otomobil yapılmasını emreder ve görevin TCDD işletmesine verildiğini açıklar. Hemen işe girişen 23 mühendisin önünde bu otomobili yapmak için Cumhuriyet Bayramı’ na kadar yalnızca 130 gün vardır.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@bcaltuntas

5 yıl önce

Benzin var mı?

...

@ksantippe

7 yıl önce

Devlet , adı "Devrim" olan bir arabanın sokaklarda gezmesini istemez...

@soleil

8 yıl önce

o kadar mühendis arabaları yaptılarda, yanlarında bi bidon benzin götürüp, trenden indikten sonra depoyu benzin doldurmayı akıl edemediler ya.. pes dedim.. tırnaklarımı yedim sinirden.. sonra nooldu.. devrim yolda kaldı :(

oyuncular süper .. hep ertelediğimden geç izledim .. sonunu bildiğim halde yetişecek mi diye heyecenlandım .. bir eski araba hastası olarak arabalara bayıldım.. ne diyim kahrolası kapitalizm bizim ülkeye araba ürettirir mi?? .. karşında direnecek bi lider bulunur mu ??
J

@jonturk90

9 yıl önce

Türkiye'de elde edilen birçok başarının nasıl başarısız hale getirildiğini çok başarılı bir şekilde anlatan bence kült bir eser

@kimliksizadam

10 yıl önce

filmin son sahnesine dikkat ederseniz özellikle huni aradıkları sahneye filmin kısıtlı şartlardan dolayı ankara sahnesini eskişehir'de çektiklerini anlarsınız.eskişehir mi tam emin değilim ama adamlar son sahneyi efekt ile yapabilmişler asıl oyuncu kadrosunun masrafından dolayı figüran kullanamamışlar ve az sayıda oyuncu ile büyük bir iş yapmışlar.büyük bir başarı.

@stratdoctor

11 yıl önce

Başarılı bir yapım olmuş Konuyu iyi yansıtmışlar, oyunculuklar iyiydi. En önemlisi de duyguluydu.

@lowen

12 yıl önce

8.1 / 10

İzlerken insanı gururlandıran aynı zamanda çok derin düşüncelere iten bir film..'Türk'ün Türk'ten başka düşmanı yoktur' aslında bu filmi nitelendirebilecek en güzel cümlelerden birisi olabilir..Cemal Gürsel'in emriyle ilk yerli otomobil yapılması için mühendisler ve ustalardan oluşan bir ekip kurulur..Yerli otomobilin yapılabileceğine kimse ihtimal vermez,hatta halk bile ülkenin parasının boşa gittiğini düşünür..Bütün bu baskılara rağmen Cemal Gürsel ekibe tam destek verir ve uzun uğraşlar sonucu 1 değil tam 2 tane araba yapılır...Hem de bütçesi kısılarak ve 1 araba yapım zamanı içerisinde 2 araba birden yaparak..Cumhuriyet Bayramı için arabalar hazırdır arabaların trenlerle güvenli bir şekilde taşınması için benzini boşaltılır ama tabii ki o zamanın teknolojisi iyi bir benzin ayarı yapmaya müsade etmemektedir..Aslında filmin trajik kısmı son kısmı,mühendisler başarılı olmuştur,arabaları yapmışla
... Devamı
İzlerken insanı gururlandıran aynı zamanda çok derin düşüncelere iten bir film..'Türk'ün Türk'ten başka düşmanı yoktur' aslında bu filmi nitelendirebilecek en güzel cümlelerden birisi olabilir..Cemal Gürsel'in emriyle ilk yerli otomobil yapılması için mühendisler ve ustalardan oluşan bir ekip kurulur..Yerli otomobilin yapılabileceğine kimse ihtimal vermez,hatta halk bile ülkenin parasının boşa gittiğini düşünür..Bütün bu baskılara rağmen Cemal Gürsel ekibe tam destek verir ve uzun uğraşlar sonucu 1 değil tam 2 tane araba yapılır...Hem de bütçesi kısılarak ve 1 araba yapım zamanı içerisinde 2 araba birden yaparak..Cumhuriyet Bayramı için arabalar hazırdır arabaların trenlerle güvenli bir şekilde taşınması için benzini boşaltılır ama tabii ki o zamanın teknolojisi iyi bir benzin ayarı yapmaya müsade etmemektedir..Aslında filmin trajik kısmı son kısmı,mühendisler başarılı olmuştur,arabaları yapmışlardır ve kusursuz bir biçimde gitmektedir..Ama bu ülkede 'Hiçbir başarı cezasız kalmaz' ya da 'Zaten adı Devrim olan bir otomobilin sokaklarda dolaşmasına izin vermezlerdi.' cümleleri finali en güzel şekilde özetliyor
B

@bgr1453

13 yıl önce

bildigim kadariyla cok dusuk bir butce ile yapilmis bir film zaten bunu izlerkende fark ediyoruz gerek son TBMM sahnesi olsun ama herseye ragmen guzel bir film olmus

@winternight

13 yıl önce

8.5 / 10

Sonlara doğruki meclis sahnesinin stüdyo ortamında çekilip bilgisayar efektiyle süslenmesinin bu kadar göze çarpmasının ve yapay gözükmesinin nedenini filmin bize vermeye çalıştığı mesajla çok ta iyi anlayabiliriz aslında.

@ustunkoru

13 yıl önce

5.3 / 10

böyle büyük prodüksiyonla, nasıl oldu da zamanın, havası dokusu bize geçmedi (?) bunu kara kara düşünmekteyim.. o ruhu hissedemedim, çekimlerde özensiz davranılmış dersem, acımasız mı olurum - yok..
G

@gordion_knot

13 yıl önce

4.9 / 10

filmin (aslinda hikayenin demek istiyorum) kadersizligi ülkemizin geleneksel "ideolojik sidik yarislari" donemine denk gelmesinden. dahasi, o yaris ugruna siparis verilmesinden. ona alet olmasindan.

bagimsiz bir bakis getiremiyor o yuzden. sinemanin olanaklarini kullanisi da, politikacilarin ucuz yollu propaganda yaparkenki kurnazliklarina benziyor.

yoksa hikaye hakkaten beckett'e rahmet okutacak nitelikte, bulunmaz bir absurd mizah ornegi.

yazik olmus devrime diyorum baska da bir sey demiyorum.

@cyrano90

13 yıl önce

10 / 10

Dış kuvvetlerin, iç işbirlikçilerin ve medya üçgeni arasında bir avuç azimli mühendisin mücadelesi.Yıllardır ülkemiz üzerinde oynanan oyunların 120 dk ya sığdırılması.Azim ve kararlılık herşeyin üstesinden gelir çıkarımını yapabileceğimiz bir film.Özellikle başarılı oyunculuk izleyiciyi en fazla etkileyen etmen oluyor devrim arabalarında.Son zamanlarda izlediğim en iyi Türk filmi.Umarım bu tür filmleri daha fazla izleme fırsatı bulabiliriz.
K

@kayip_balik_nem

13 yıl önce

insanin ici aciyor gercekten izlerken. en duygusal film bile boylesi bir etki birakamiyor bunyede.
"devrim" ve "onyargilar" uzerine kurulu cok iyi bir film gercekten.

@dehsett

13 yıl önce

7.8 / 10

Bu inancı paylaşan her Türk insanının, gözünde yaşlarla izleyeceği bir yapım. Özellikle görüntü ve renklendirmesiyle çok kaliteli.

@gel_gor_ki

14 yıl önce

karamizah olabilecek "talihsiz" bir olayı, tutup gözyaşlı drama haline getirmeye ne demeli.

-epaşam?

-...!

-araba diyordunuz?

*

araba! 130 gün! o telaş! ülke cangılda mesele araba yani, başka bir şey değildi di mi paşam?!

nahif ülkeyiz vesselam...
SPOILER

Devrim Arabaları filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Devrim Arabaları filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Devrim Arabaları filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL