Arkadaşımın Evi Nerede?

(1987)

Where Is the Friend's House? a.k.a Khane-ye doust kodjast?

Film 1 Saat 23 Dk. Dram, Aile İran

8.3

107 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.1 (15.564 OY)

KONUSU
Sekiz yaşındaki Ahmet ödevini yapmaya oturduğunda yanlışlıkla sınıf arkadaşı Muhammed Rıza’nın da okul defterini aldığını fark eder. Muhammed’in ödevini art arda iki gün defteri yerine kağıda yapması yüzünden zaten öğretmeni tarafından azarlandığını ve bunun tekrarında okuldan atılmakla tehdit edild ... Devamı
Sekiz yaşındaki Ahmet ödevini yapmaya oturduğunda yanlışlıkla sınıf arkadaşı Muhammed Rıza’nın da okul defterini aldığını fark eder. Muhammed’in ödevini art arda iki gün defteri yerine kağıda yapması yüzünden zaten öğretmeni tarafından azarlandığını ve bunun tekrarında okuldan atılmakla tehdit edildiğini bildiği için defteri geri vermesi gerektiğini düşünür. Ama arkadaşının nerede oturduğunu bilmememektedir. Buna rağmen öğleden sonrasını onun komşu köydeki evini aramakla geçirir. Ahmet’in arkadaşına yardım etmek için gösterdiği ısrarlı çabalar, yaklaştığı büyükler tarafından kayıtsızlıkla karşılanır.

Arkadaşımın Evi Nerede? bir İran köyündeki toplumsal yapıyı irdelerken günlük yaşamın zorluklarıyla nasıl başa çıkıldığını gözler önüne seriyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yigithan300

4 ay önce

8.3 / 10

Fedakarlık nedir ? kimin için yapılır ? Abbas Kiarostami bizi sekiz yaşındaki bir köy çocuğunu yerine koyuyor ve sınıftaki arkadaşının defterini yanlışlıkla alan ve o defteri çocuğa götürmesini izliyoruz aslında filmin olayı tamamen bu ama Abbas Kiarostami sinemasının bence temel olayı duygulardı filmi izlerken arkadaşlık duygusu kaybolmak yalnız kalmak ve yaş itibari ile fikirlerini saygı duyulmaması gibi duygu ve eylemleri çok güzel şekilde filme aktarmış filmde gerici bir olay yok ama öğretmenin ödev bakma sahnesinde çocukların duygularını ve itibarlarını azarlarken görmek hem sinir bozucu hem de duygu yüklü bir sahneydi. Abbas Kiarostami her zaman duygu yüklü filmler yapmıştır temel derdi sevgi bu filmde de arkadaş sevgisini çok güzel bir şekilde gösteriyor.
Z

@zes

1 yıl önce

8.6 / 10

Filmin temasi disiplin fetisi idi benim icin. Filmin basindan sonuna ucu bucagi olmayan bir disiplin fantezisi izliyoruz: yetiskinler dünyasindan firlayan, kaosun icinde var olmaya calistikca daha da kaos yaratan bir disiplin fantezisi. Adeta bir sapkinlik. Ve tüm bu carpik düsüncelere carpa carpa yolunu bulmaya calisan, duygusal ve kafasi karismis bir cocuk.
Acilar ve isik yine harika kullanilmis. Oyunculuk mükemmel!

@esra2103

1 yıl önce

Çocuğun birey olmaktan öte görülüp her şeye itaat edecek bir mini-insan olarak yer aldığını serzenişle izlesem de kendi çocukluğumdan anıları gün yüzüne çıkarması ve defterin içindeki papatyayla birlikte yüzümü gülümseten, içimi yumuşatan nefis bir seyir idi.

@fruit_fly

1 yıl önce

8.1 / 10

Çocuksun. Ödevini yapmamışsın ve ödev kontrolünde sıra sana geliyor. Veya çocuksun. İzinsiz evden çıkıp gitmişsin, hava kararmış, endişen artıyor. Veya yine çocuksun; çocuk olduğun için kimse seni görmüyor, dinlemiyor ve sana inanmıyor hepsini tedirginlik içinde takip edebilirsiniz
R

@rectangularr

1 yıl önce

8 / 10

Filmin başına baktığımızda bile çocuklara ne kadar yüklendiğimizi anlıyoruz. Köydeki hayat yetmiyor şehre gidince hayatlar düzelecek sanıyoruz. Oysa, arkadaşına yardım etmek ve onu zor durumda bırakmamak, olumsuz vaziyet varsa oradan kurtarmaya çalışmak yeterlidir bir hayat için. Bunu bir çocuk net olarak bilirken biz bilemiyoruz. Hayatın bizim bildiğimiz gerçeklerini de o çocuklar bilmiyor. Bilmelerine de gerek yok. Biz onlardan öğrenebilsek keşke. Ama bizler onlara şiddet uygulayarak hayatın berbat bir yer olduğuna inandırıyoruz onları!

@naksidil

1 yıl önce

9.5 / 10

" Allah’ın hakkı üçtür " öyle mi diyeceğiz Ahmed ? Yoksa direnecek miyiz bu disipline, bu ahlaka bu köteğe ? Canım Ahmed’im.. Sonunda mutluluktan hayran olup tebessüm ederken yanacak hep bir yanımız.

@tambenlik

8 yıl önce

o çocuğa yardım edebilmeyi ne çok isterdim. ah şu büyükler!

@figencicek

10 yıl önce

abbas kiarostami nasıl güzel adam nasıl.minik çocugun gözleri öpülesi hem

@ucurumdakisoz

10 yıl önce

köyde doğup büyümüş birisi olarak bu filmdeki her çocuğun içinde eridim. geçmişimden birer parçaydı her birisi. şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş çocukluğum gözümün önünde bir bir canlandı. çocukkenki korkularımız veya şu anda gülünç geliyor olabilir ancak çoğu iz etmiştir bizde. filmde dedenin sözlerinden bunu görüyoruz. yönetmen abimize teşekkürler.
SPOILER

Arkadaşımın Evi Nerede? filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Arkadaşımın Evi Nerede? filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Arkadaşımın Evi Nerede? filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL