Arkadaşımın Evi Nerede? 1987

Khane-ye Doust Kodjast? a.k.a Where Is the Friend's Home?

7.9

43 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.1 (6.505 OY)

Süre

1 Saat 23 Dk.

Ülke

İran

Yönetmen / Senarist

KONUSU

Sekiz yaşındaki Ahmet ödevini yapmaya oturduğunda yanlışlıkla sınıf arkadaşı Muhammed Rıza'nın da okul defterini aldığını fark eder. Muhammed'in ödevini art arda iki gün defteri yerine kağıda yapması yüzünden zaten öğretmeni tarafından azarlandığını ve bunun tekrarında okuldan atılmakla tehdit edildiğini bildiği için defteri geri vermesi gerektiğini düşünür. Ama arkadaşının nerede oturduğunu bilmememektedir. Buna rağmen öğleden sonrasını onun komşu köydeki evini aramakla geçirir. Ahmet'in arkadaşına yardım etmek için gösterdiği ısrarlı çabalar, yaklaştığı büyükler tarafından kayıtsızlıkla karşılanır. Arkadaşımın Evi Nerede? bir İran köyündeki toplumsal yapıyı irdelerken günlük yaşamın zorluklarıyla nasıl başa çıkıldığını gözler önüne seriyor.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (5)

@la-hora-de-los yazdı...

Per, 01 Eki 2015, 00:28 (2 yıl önce)

8.7 / 10

Özellikle yeni  anne-baba olmuş/olacak  ailelere tavsiye edilecek türden bir filmdi ancak kent ve kırsaldaki yaşama oranları 80'e 20 şeklinde tam tersine döndüğü günümüzde pek karşılık bulmayacaktır bu tavsiye.   Yollar dolambaçlı olmasına karşın basit bir konu etrafında dönüyoruz  gibi gözüken filmde, yönetmenin ustalığı; çocuğun mekik dokuması gibi temelden alınan konuyu başarılı bir şekilde işlemesinde kendini belli ediyor, seyirciye de bu temelin üzerine kendi kültürlerinden farklı farklı yüklemeler seçeneğini sunuyor. İran sinemasından bu tür örnekler izlerken hep bir yakınlık hissetmişimdir ancak dönüp bizim sinemamıza baktığımızda bunun herhangi bir karşılığını göremiyoruz ne yazık ki...   Toplumsallaşma sürecinin belki de en önemli bu iki (aile,okul) aşamasında taşıdığı cevheri konuşlandırmak için süregelen  alan arayışının, geçmişten bugüne  üst üste koyarak gelen birikinti yapılar arasında başarıya ulaşması çok zor gerçekleşebilecek bir durum. Bir nevi  onca kaçak kat çıkılmış bozuk görüntü içerisinde, tepeden bakılan bir ortamda ayakları yere sağlam basan bir inşa çıkma ihtimaline karşın çevrenin öyle ya da böyle(kendine benzeterek-katarak veya üstüne çökerek) yıkıcı etkisini  göstermesi  an meselesidir. Buradaki  büyüklük matematiksel  ve birçok açıdan kalabalık dursa da yenilemez değil.

@gozdealla yazdı...

Sal, 22 Eyl 2015, 20:53 (2 yıl önce)

9.9 / 10

Çocuk oyuncumuzun aslında sorunu çözülemeyecek gibi değildir, fakat aile içindeki ve etraftaki büyüklere ses çıkaramaması, kendisini ifade etmekten yoksun bırakan toplum(aile-okul-mahalle) anlayışı karşısında boyun eğmek durumunda kalışı çatışmayı besler. İnsanların okul döneminde yaşadığı travmalar çok kalıcıdır,dejavu oldum, izlerken boğazım düğümlendi. 

@tambenlik yazdı...

Cmt, 01 Kas 2014, 01:16 (3 yıl önce)

o çocuğa yardım edebilmeyi ne çok isterdim. ah şu büyükler!

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Arkadaşımın Evi Nerede? filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Arkadaşımın Evi Nerede? filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Arkadaşımın Evi Nerede? filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI