6.6

103 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.3 (121.840 OY)

KONUSU
Enid (Thora Birch) ve Rebecca (Scarlett Johansson) liseden yeni mezun olmuş iki yakın arkadaştır. Rebecca bir kafede iş bulur ve kendine bir daire tutmaya karar verir. Enid ise çok karamsar bir kızdır ve bütün işleri gereksiz, bütün insanları ise aptal ve serseri olarak görmektedir. Fakat hayatı, sa ... Devamı
Enid (Thora Birch) ve Rebecca (Scarlett Johansson) liseden yeni mezun olmuş iki yakın arkadaştır. Rebecca bir kafede iş bulur ve kendine bir daire tutmaya karar verir. Enid ise çok karamsar bir kızdır ve bütün işleri gereksiz, bütün insanları ise aptal ve serseri olarak görmektedir. Fakat hayatı, saplantılı ve yalnız bir koleksiyoncu olan Seymour (Steve Buscemi) ile tanışınca birden bire değişir, böyle birine karşı hissetmeyeceğini sandığı garip duygular içindedir artık.

Daniel Clowes’un underground çizgiromanından Terry Zwigoff tarafından beyazperdeye aktarılan film, pek çok eleştirmen tarafından 2001’in en iyi filmi olarak gösterildi.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@thematrixhasyou

9 yıl önce

Çok tatlı bir filmdi, pek tarzım olmamasına rağmen oldukça keyifli vakit geçirdim. Çerezlik oluşunun yanında, mesaj kaygısı gütmeden anlatacağı birtakım şeyler olması ayrıca hoş bir tat bıraktı damakta...

@babelfish

12 yıl önce

8.2 / 10

Söyleyecek çok fazla lafı olan bir film olmuş. Yani detaylara dikkat edildiğinde her yana (aile kavramına, toplum düzenine, kapitalizme, ayrımcılığa, sanat anlayışına, vs...) öyle bir açıktan saldırı var ki, kesinlikle birden çok kez izlenmeli diye düşünüyorum.

Sonu da her ne kadar ilk anda "nasıl yaa =(" tepkisi verdirtse de, sonradan biraz düşünüldüğünde, olabilecek en "mutlu son"dur esasen. Çünkü en nihayetinde en büyük hayali olan "bir gün aniden ortadan kaybolup, hiç bulunmamak" isteğini bir şekilde gerçekleştirmiştir Enid; hala "7. sınıf hayali"yle yaşayan Becca, ve terapiste giderek "normalleşmeye" çalışan Seymour'un aksine...

@toshiro

13 yıl önce

Devil got my woman..

@tamara

14 yıl önce

7 / 10

FarkLı bir yapım oLmuş.. Ana konu oLarak ergenLik çağındaki 2 yakın arkadaşın Liseden mezun oLduktan sonraki yazLarını anLatıyor diyebiLirim.. Ama derine indiğimizde hikayeLer çataLLaşabiLiyor, şöyLe ki Enid'in yaşadıkLarı yada hayata bakış açısını nasıL değerLendirebiLiriz? Depresif mi? Gerçekçi mi? Enid'in bize söyLemey çaLıştığı öyLe çok şey varki saymakLa bitmez, zaten yeri geLiyor kendisi de denemekten yoruLuyor.. Öte yandan en yakın arkadaşı Rebecca'nın hayatı var.. İzLerken ister istemez karşıLaştırma yaptıryor seyirciye fiLm.. Öte yandan otobüs bekLeyen amca ise bence fiLmin kahramanı :) FiLm Amerikan gençLerine yöneLik hazırLansa da eminim ki herkesin ergenLik döneminde bocaLadığı bir düşünceye parmak basıyor.. Herşeyi ve tanıdığın herkesi geride bırakma arzusu... Sade anLatımı yer yer sıkıcı oLabiLiyor ama fiLm kendi içinde garip bir komedisi var.. Yani asLında gerçekten komik biLe değiL ama yinede birçok sahnede güLümsedim :)
... Devamı
FarkLı bir yapım oLmuş.. Ana konu oLarak ergenLik çağındaki 2 yakın arkadaşın Liseden mezun oLduktan sonraki yazLarını anLatıyor diyebiLirim.. Ama derine indiğimizde hikayeLer çataLLaşabiLiyor, şöyLe ki Enid'in yaşadıkLarı yada hayata bakış açısını nasıL değerLendirebiLiriz? Depresif mi? Gerçekçi mi? Enid'in bize söyLemey çaLıştığı öyLe çok şey varki saymakLa bitmez, zaten yeri geLiyor kendisi de denemekten yoruLuyor.. Öte yandan en yakın arkadaşı Rebecca'nın hayatı var.. İzLerken ister istemez karşıLaştırma yaptıryor seyirciye fiLm.. Öte yandan otobüs bekLeyen amca ise bence fiLmin kahramanı :) FiLm Amerikan gençLerine yöneLik hazırLansa da eminim ki herkesin ergenLik döneminde bocaLadığı bir düşünceye parmak basıyor.. Herşeyi ve tanıdığın herkesi geride bırakma arzusu... Sade anLatımı yer yer sıkıcı oLabiLiyor ama fiLm kendi içinde garip bir komedisi var.. Yani asLında gerçekten komik biLe değiL ama yinede birçok sahnede güLümsedim :) Garip..

PerformansLar da iLginçti :) ScarLett Johannson'u bu kadar genç ve bu kadar iğrenç bir ses tonuyLa hiç izLememiştim :) Ses tonu gerçekten kuLak tırmaLayıcıydı ama performansı iyiydi :) Keza Thora Birh'in performansı da iyiydi.. Sonuç oLarak farkLı bir deneyim isterseniz tavsiye ederim, ama herkese hitap etmediği kesin :)

@havlayankuzu

14 yıl önce

8.5 / 10

İki yüzlülük,kalıplar,önyargı,ırkçılık ve muhafazakar dünyaya yönelik sert tokatlara sahip içi epey dolu bir film. Bayramlık ağzı bu kadar güzel filmlere sık rastlamıyorum. Enid,zeka ve yeteneklerine rağmen sürekli ikinci planda bırakılıyor,anlamsızlık ve klişelerin yüceltildiği bir düzende kızcağızın tek silahı ise kusursuz alaycılığı.Film,bize finaliyle de güzel bir son tokat çarpmakta. İnsanları yaftalamak,etiketlemek ne kadar kolay. Yaratıcılık niye ölür,insanlar niye basitleşme ihtiyacı hisseder,anlıyorsunuz.Sistemin traşlayıp sıradanlaştırdığı insanlara ithaf edilmiş bir film.
SPOILER

Hayalet Dünya filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Hayalet Dünya filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Hayalet Dünya filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL