Amerikalı

(1993)

Film 1 Saat 27 Dk. Komedi Türkiye 8 Ekim 1993

5.4

81 OY
PUAN VER
5

Imdb: 5.3 (2.240 OY)

KONUSU
Başında kovboy şapkası, ayağında ünlü Dallas tipi çizmeleriyle, yıllardır ayrı kaldığı ülkesi Türkiye’ye dönen bir dolar milyarderinin öyküsü. Hapishaneye düşer. Bir yolunu bulup hapishaneden kaçmayı başarınca, rüyalar ülkesi Amerika’ya gider. Yirmi yıllık sürede servetinin hesabını bilemeyecek kada ... Devamı
Başında kovboy şapkası, ayağında ünlü Dallas tipi çizmeleriyle, yıllardır ayrı kaldığı ülkesi Türkiye’ye dönen bir dolar milyarderinin öyküsü. Hapishaneye düşer. Bir yolunu bulup hapishaneden kaçmayı başarınca, rüyalar ülkesi Amerika’ya gider. Yirmi yıllık sürede servetinin hesabını bilemeyecek kadar zengin olup Amerika’da "Şeref the Turk" adıyla da ün yapan işadamı, geçmişteki ihanetin intikamını almak için Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Türkiye’ye ayak bastığında, karmakarışık bir "Küçük Amerika" ile karşılaşır. Melek’i ararken, cinsellik ve şiddetin iç-içe yaşandığı olağanüstü bir maceranın ortasında bulur kendini.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
M

@mahi

2 yıl önce

6 / 10

Lale Mansur’un cazibesi, müziği ve absürt birkaç sahnesi ile aklımda kalan bir film.Sadece o zamana kadar yapılmamış bir film diye izlenebilir bunun haricinde iyi bir film olduğunu düşünmüyorum.

@tiamath

3 yıl önce

6.4 / 10

Cesur ve aksiyon dolu sahnelerin bulunduğu zamanının iyi absürt komedilerin biridir. Şener şen'in "aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni" ve Lale Mansur'unda "düş gezginleri" filmlerinden sonra birleşerek oynadıkları başarılı bir film olmuş. Maketli sahneler ister istemez sırıtsada, genel olarak amerika ile ilgili özdeşleşmiş unsurlara ve filmlere göndermeleri yerinde olmuştur.

En vurucu replik:
"Ben amerika'da eğitim aldım ve onlar gibi düşünürüm. Ben ortak olmam, herşeye sahip olmak isterim. O yüzden şirketlerinizi satın alacağım.

@jackrai

10 yıl önce

"Scary movie" tadında bir film. Amerikan filmleriyle alay eden güzel, eğlenceli bir film bu.

@lowen

12 yıl önce

5.8 / 10

Şener Şen ve Lale Mansur’dan cesur bir film..Şarkısı yıllarca dilimde dolaşmıştı..
SPOILER

Amerikalı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Amerikalı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Amerikalı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL