7.3

192 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7 (67.112 OY)

KONUSU
Farklı zamanlarda ve farklı mekanlarda insanlar hayat, müzik, sinema gibi konularda sohbet ederler. Fazla ortak noktaları olmayan bu insanların tek ortak paydası ise sigara ve kahvedir. Bazıları her ikisine de bağımlıdır, bazıları nefret eder, ayrıca bırakmaya çalışanlar, başlamayı düşünenler de eks ... Devamı
Farklı zamanlarda ve farklı mekanlarda insanlar hayat, müzik, sinema gibi konularda sohbet ederler. Fazla ortak noktaları olmayan bu insanların tek ortak paydası ise sigara ve kahvedir. Bazıları her ikisine de bağımlıdır, bazıları nefret eder, ayrıca bırakmaya çalışanlar, başlamayı düşünenler de eksik değildir. Hepsi birbirinden ilginç kısa filmler, kimi zaman son derece eğlenceli kimi zaman da beklenmeyen bir hüzün barındırmaktadır. Yönetmen bazılarında ciddi ciddi sigara ve kahvenin felsefesini yapmayı da ihmal etmez.

Jim Jarmusch, Amerikan Bağımsız Sineması’nın en heyecan verici isimlerinden biri. 2003 tarihli filmi birbirinden güzel kısa filmlerden oluşuyor. Bazıları eski tarihli olduğu için özellikle yönetmenin takipçileri tarafından çoktan kült statüsüne alınmıştı. Yönetmen bu konsept üzerine yeni kısa filmler de çekti ve hepsini bir uzun metraj gibi önümüze koydu. Her ne kadar birbirinden farklı filmlerden oluşsa da, onu tek bir film gibi de kabul edebiliriz. Hepsi kahve ve sigara gibi önemli iki ortak noktaya sahip ve birbirlerine bolca gönderme yapmayı da ihmal etmiyorlar.

Roberto Benigni, Steve Buscemi, Iggy Pop, Tom Waits, Cate Blanchett, Alfred Molina, Steve Coogan, GZA, RZA ve Bill Murray gibi oyuncuların neredeyse hepsi kendisini canlandırıyor filmlerde.

Birden çok izlemek isteyeceğiniz, kahve ve sigara üzerine yeniden düşünmenizi sağlayacak, son derece esprili, zekice ve özellikle son kısa filmin etkisiyle hüzünlü bir proje. Etkisi ve tadı ancak izlendiği zaman anlaşılabilecek filmlerden birisi.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@parfenrogojin

4 yıl önce

Jarmusch'un 8.filmi Kahve ve Sigaralar, yönetmenin Dead Man ve Ghost Dog'la karşımıza çıkan neredeyse tek öykü odaklı olduğunu söyleyebileceğimiz hikayeleme tarzından uzaklaşıp ilk filmlerinin anlatım ve hikayeleme tarzına döndüğü bir çalışma. ve bununla beraber bu film yönetmenin sokakları göstermeden anlatmaya başladığı ilk hikaye de bir yandan. Böylece dışarıda değil de içeride, kapalı bir mekanda geçeceğini düşündürüyor hikayenin bize.

2003 yılı için ilgi çekici ve farklı görünmüş olabilir, ama aslında filmde yeni herhangi bir şey yok, bu sebeple yönetmeni takip etmeyen ve temalarından, ana meselelerinden haberdar olmayan bir izleyici için bu film sıkıcı bir çalışma olabilir; ama aslında Coffee and Cigarettes, Jarmusch'un senelerdir anlattığı hikayelerini sürdürdüğü bir film: dil, konuşmak, anlatmak, ve iletişim kurmak, empati kurmak, bağlantı kuramamak üzerine bir dizi kısa filmden oluşuyor. Bu kısa filmler; 86, 89 93 yıllarında ç
... Devamı
Jarmusch'un 8.filmi Kahve ve Sigaralar, yönetmenin Dead Man ve Ghost Dog'la karşımıza çıkan neredeyse tek öykü odaklı olduğunu söyleyebileceğimiz hikayeleme tarzından uzaklaşıp ilk filmlerinin anlatım ve hikayeleme tarzına döndüğü bir çalışma. ve bununla beraber bu film yönetmenin sokakları göstermeden anlatmaya başladığı ilk hikaye de bir yandan. Böylece dışarıda değil de içeride, kapalı bir mekanda geçeceğini düşündürüyor hikayenin bize.

2003 yılı için ilgi çekici ve farklı görünmüş olabilir, ama aslında filmde yeni herhangi bir şey yok, bu sebeple yönetmeni takip etmeyen ve temalarından, ana meselelerinden haberdar olmayan bir izleyici için bu film sıkıcı bir çalışma olabilir; ama aslında Coffee and Cigarettes, Jarmusch'un senelerdir anlattığı hikayelerini sürdürdüğü bir film: dil, konuşmak, anlatmak, ve iletişim kurmak, empati kurmak, bağlantı kuramamak üzerine bir dizi kısa filmden oluşuyor. Bu kısa filmler; 86, 89 93 yıllarında çektiği kısa filmlerin üzerine eklenen yeni kısa filmlerle desteklenmiş ve uzun metrajlı bir filme dönüştürülmüş.

Jarmusch; hem ünlü, tanınmış, hem de sıradan insanların bir yandan sigara bir yandan kahve içtikleri; kahve ve sigaradan, ilişkilerden, önemli önemsiz bir çok şeyden sohbet ettiği sohbet anlarını gösteriyor bize. Bazı kısa filmler, örneğin Alfred Molina'alı Kuzenler? adlı kısa film, ya da kapanışı yaptığımız Şampanya adlı kısa film çok iyiler, bunlara Bill Murray'li Delirium'u da ekleyebiliriz. Iggy Pop ve Tom Waits'li kısa film de güzeldi.

Jarmusch için insanlar, konuşmak, dil her şey demek. Bütün Jarmusch filmlerinde (bu filmden geriye doğru sayarak, çünkü bu filmden sonrakileri henüz izlemedim) bu insanlar kanlı canlı halleriyle, gerçek bir şekilde konuşurlar, ve etkileyici bir his bırakırlar. Bir şekilde Jarmusch, anlattığı bu kısa ve uzun hikayelerde insan olmakla ilgili, bütün bu sıradan, olağan, önemsiz, hiç bir kıymeti bulunmayan anlarda, konuşmalarda bile insana değer veren, onun insani yanına sevgiyle bakan diyaloglar yazar, görüntüler koyar önümüze. Hayat, ve yaşamak kıymetlidir, bir anlamı vardır bütün bunların ve bunların her biri ve hepsi anlara sıkışmış, oralara doluşmuştur. İşte Coffee and Cigarettes, yönetmenin senelerdir kurduğu, tekrar tekrar başka kişiler üzerinden anlatarak içine doğayı, hayvanları, başka insan kültürlerini ve dillerini katarak çoğalttığı hikayeler dünyasının bir diğer güzel örneği.

Herkese öneririm.

@acemiseyirci

5 yıl önce

7 / 10

Bill murray sahneleri baya iyiydi
P

@piafvari

8 yıl önce

aynı filmde görme fırsatı bulduğum müthiş insanlar ve oldukça iyi sinematografisi olduğunu da eklemek isterim.

@coreality

8 yıl önce

7.5 / 10

Kahve & sigara ikilisine farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacak bir film.

@normajeane

8 yıl önce

8.8 / 10

Uzun zamandır izlemek isteyip de sonunda izlediğim ve çok beğendiğim bu güzel film için pek çok şey söylenebilir. Ancak öncelikle şunu belirtmem gerekir ki film boyunca 10 paket sigara ve 20 fincan kahve içmişim gibi hissettim. Bir süre midem bulantısı geçmedi. Sigara ve kahve içerken yapılan sohbetler; iyi oyuncularlarla,nüktedan anlatımla ve iyi müziklerle birleşince ortaya harika bir film çıkmış. Filmde en beğendiğim bölümler:

Those things'll kill ya, Cousins, Cousins?, Delirium, Champagne

Bölümlerde işlenen Nikola Tesla ve Spike Jonze'un adının geçtiği sahneler çok iyiydi.
C

@cerencaner

9 yıl önce

sigarayı bırakmışken izleyince , koşarak bakkala gidip camel aldırır.

@holyghost90

10 yıl önce

Gündelik hayatta yaptığımız olağan şeyleri yapmaktan zaten sıkılıyoruz.Bide bunu niye film olarak izlettirirler ki ?

@ustilago

10 yıl önce

adıyaman tütünü ve mırra olmadan bu filmi nasıl yaparsınız, olmamış
E

@engincelenk

10 yıl önce

fazlasıyla minimalist.

sıradanlığın ufak, ufak olduğu kadar da insanın içinde oluşturduğu devasa hazzı konu alan filmdir.

@enik_kral

11 yıl önce

7.6 / 10

jarmusch filmlerinde görmeye alışık olduğumuz yüzleri bu sefer bol kahve ve sigara eşliğinde küçükporsiyonlar halinde sunuyor. ve bunların içinden özellikle isaach de bankole'u beğenmiş olacak ki 'the limits of control' de ikişer ikişer sipariş ederek kendisine ve ona kahve ısmarlamaya devam etmiş...

@meyziyade

11 yıl önce

7.8 / 10

bize şöyle de güzel duvar kağıtları armağan etmiş kült kahve&sigara filmi:
D

@dwyanewadecns

13 yıl önce

Ben çok beğendim filmi,klişe filmlerden,sıradan kurguların sıradan sonlarından oluşan filmler izlemekten sıkılıyor değişik yapımlar arıyorsanız tam size göre.Oyuncu kadrosu bence mükemmel,bağımsız filmlerde oynayan kendi hallerinde olan öyle hollywood takıntısı olmayan oyuncular. çok iyi filmlerde oynamış oyuncularda var cate gibi bill murray gibi hayat güzeldirde oynayan oyuncumuz gibi. çok keyifli bir filmdi bence. sigara kullanmıyorum ama kahve aşığıyımdır insanı sigaraya başlatabilir :))
R

@rakamakafakafon

14 yıl önce

bu filmi izledikten sonra kendisine bir kahve yapıp sigarasını yakmayan varsa burdan selam ederim kendisine

@zerafrancie

15 yıl önce

7.6 / 10

minimalizmin tavana sıçradığı iletişimsizliğin wurgulandığı herkesin zewkle izleyemeyeceği bir film.

@tutaste

15 yıl önce

8 / 10

Garip dialoglardan oluşan kısa hikayeler. Ortak noktaları bir masa, iki sandalye, kahve ve sigara... Bu masaların etrafında kahve, sigara ve hayatın gariplikleri hakkında kimi zaman anlamsız dialoglar. Cate Blanchett'ın olduğu sahneyi özellikle beğendim.
SPOILER

Kahve ve Sigara filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kahve ve Sigara filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kahve ve Sigara filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL