Dr. Garipaşk

(1964)

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Film 1 Saat 35 Dk. Komedi, Savaş İngiltere, ABD 15 Aralık 1978

7.8

485 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.4 (519.011 OY)

KONUSU
Soğuk Savaş döneminde Ruslara saldırmak için bahane aramakta olan çılgın general Jack D. Ripper, Rusların "Amerikan halkının vücut sıvılarını kirlettiği" gerekçesiyle SSCB’ne sürpriz bir nükleer saldırı yapmaya karar verir. Nükleer silahlarla yüklü bir Amerikan uçağı Rus sınırına yakın bir bölgede S ... Devamı
Soğuk Savaş döneminde Ruslara saldırmak için bahane aramakta olan çılgın general Jack D. Ripper, Rusların "Amerikan halkının vücut sıvılarını kirlettiği" gerekçesiyle SSCB’ne sürpriz bir nükleer saldırı yapmaya karar verir. Nükleer silahlarla yüklü bir Amerikan uçağı Rus sınırına yakın bir bölgede Soğuk Savaş döneminin tipik devriye uçuşlarından birini yapmaktayken mürettebat Ripper’dan SSCB’ne saldırı emrini alır. Bu esnada Amerikan Başkanı Pentagon’daki danışmanlarıyla bir toplantı yaparak durumu değerlendirir. Savaş yanlısı general Turgidson bu durumun Komünizmle hesaplaşmak için güzel bir fırsat olduğu görüşündedir. Fakat Rus büyükelçisi DeSadesky Amerikan makamlarına Rus savunma teknolojisinin geldiği son noktanın ürünü olan "Doomsday Device"dan bahsettiğinde ve Başkan’ın danışmanlarından eski Nazi bilimadamı Dr. Strangelove buluşun varlığını onayladığında durum daha da tehlikeli bir hal alır; "Doomsday Device", SSCB’ne yapılacak herhangi bir nükleer saldırıda dünyadaki tüm canlıların yok olmasını sağlayacak bir karşı tehdit silahıdır... Dr. Strangelove, Soğuk Savaş döneminin en gerilimli ve buhranlı döneminde, Küba krizinin hemen sonrasında, "Nükleer Çağ"ın başlangıcında Amerika ve SSCB arasındaki gerilime dair mizahi bir yaklaşım getirebilmesiyle Stanley Kubrick’in kariyerinin ve söz konusu dönemin en cesur yapıtlarından biri olarak kabul ediliyor.
Peter Sellers

Group Capt...

George C. Scott

General "B...

Sterling Hayden

Brigadier ...

Keenan Wynn

Colonel Ba...

Slim Pickens

Major "Kin...

Peter Bull

Botschafte...

James Earl Jones

Lt. Lothar...

Tracy Reed

Miss Scott

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@vecihi51

2 yıl önce

3.6 / 10

kubrick’in en kötü filmi

@samsaara

3 yıl önce

8.1 / 10

silahlanma yarışı ve nefret bu şekilde devam ederse bu filmdeki absürt olayın gerçekleşmemesi için malesef bir neden göremiyorum. Niyeyse absürtten çok olası bir hikaye gibi geldi. Bir de şunu söylemek istiyorum. Dr. strangelove ’un kafası, düşünceleri bir çok korku filminden daha ürperticiydi. Film hem korkuttu hem de güldürdü diyebilirim. Tek kelime ile muhteşem...

@niyetisyen

4 yıl önce

Kubrick’ten ziyade Peter Sellers için marka film olmuş. Üstat gerçekten bukalemun gibi bir oyuncu olduğunu göstermiş bu filmde. 3 önemli karakteri oynuyor ve casta bakmadıkça da anlaşılmıyor o olduğu.

@berenices

4 yıl önce

Filmi bi alıntıyla anlatmak gerekirse "Gentlemen. You can’t fight in here. This is the war room!"

@otlu_kek

10 yıl önce

8 / 10

emri veren generalin ruslarla ilgili öne sördüğü komplo teorileriyle yarım yarım yardı:) vücut öz suyuna bir şey karıştırıldığından şüphelenip sadece saf alkol(mümkün mü ki) ve yağmur suyu tüketen bir adamın her şeyi bok edişi diyebiliriz filmin başları için:) niyeyse en çok onun kısımlarına güldüm.

@sarhosatlarzama

11 yıl önce

neresinden bakarsan bak her yerinden ironik dokundurmalar akan bir soğuk savaş (karşıtı) film. aradan 50 sene geçmiş ama hala bunun gibi güldüren film bulmak çok zor. kubrick`in bir dahi olduğunu kabul etmemek elde değil ama bu filmde peter sellers kubrickle yarışmış resmen. ama kubrick kendisi kaşınmış:) filmi bitirdikten sonra aklımda gelen ilk düşünce "bu filmi en yakın zamanda bir kez daha izlemem gerek" oldu. aşağıda da bir daha izlerken, daha çok dikkat kesileceğim kesilmek istediğim sahnelerin kendim için bir listesini oluşturdum.

* iki başkanın konuşma sahnesi (favori sahnem)nere * savaş pilotunun hidrojen bombası üzerinde rodeo yapması * generallerden birinin ağzından düşürmediği sakızla, bombalama emrinin verildiğini başkana anlatması ve ileriki bir sahnede yine b-52 yi övmesi * aynı generalin, rus eçiyle kavgası * barış bizim işimizdir * askerin koka kola makinesine ateş etmekten çek
... Devamı
neresinden bakarsan bak her yerinden ironik dokundurmalar akan bir soğuk savaş (karşıtı) film. aradan 50 sene geçmiş ama hala bunun gibi güldüren film bulmak çok zor. kubrick`in bir dahi olduğunu kabul etmemek elde değil ama bu filmde peter sellers kubrickle yarışmış resmen. ama kubrick kendisi kaşınmış:) filmi bitirdikten sonra aklımda gelen ilk düşünce "bu filmi en yakın zamanda bir kez daha izlemem gerek" oldu. aşağıda da bir daha izlerken, daha çok dikkat kesileceğim kesilmek istediğim sahnelerin kendim için bir listesini oluşturdum.

* iki başkanın konuşma sahnesi (favori sahnem)nere * savaş pilotunun hidrojen bombası üzerinde rodeo yapması * generallerden birinin ağzından düşürmediği sakızla, bombalama emrinin verildiğini başkana anlatması ve ileriki bir sahnede yine b-52 yi övmesi * aynı generalin, rus eçiyle kavgası * barış bizim işimizdir * askerin koka kola makinesine ateş etmekten çekinmesi * savaş uçağı, hedefine doğru ilerlerken arka fonda çalan o huzur verici müzik:) * son sahne

@alone

11 yıl önce

5 / 10

Film savaşı değil, sizi tiye almıştır. Evet sizi. Bir de biz vardır. Biz ve siz.

@gragmet

11 yıl önce

leziz bir film bu o kadar ince göndermeler o kadar mantıklı bi kurgusu v ar ki hayran olmamak elde değil.iki tarafında ahmakça sidik yarıştırmaları,güç ve hakimiyet için verilen ahmakça kararlar"karakter"den daha çok "tip"e kayan bir çok figür var çok özgün ve yüzde acı bir tebessümle biten bir film.
A

@anathema

11 yıl önce

8.6 / 10

Hikayenin absürd kıvamı kimilerinesaçmalıklar silsilesi gibi gelebilir ancak düşünüldüğünde olaylar o kadar gerçekçi ki hak vermemek elde değil. Kubrick'inordu-devlet hakkındaki söylemleri sert ve yerinde. İsteyene harika bir komedi, isteyene ise muhteşem bir sistem eleştiri dramı sunuyor Kubrick. Kesinlikle izlenmeli.

@enik_kral

11 yıl önce

''benim kesinlikle bir kişiliğim yok. ben bir bukalemunum rol yapmadığım zaman, hiç kimse değilim.'' peter sellers

peter sellers, gerçekten de söylediği gibi bir bukalemun bir çok filminde olduğu gibi kılıktan kılığa giriyor.

@jackrai

11 yıl önce

8.5 / 10

Peter Sellers'in tek başına alıp götürdüğü harika film.
S

@samarrali

14 yıl önce

10 / 10

kubrick birçoğu için otomatik portakalla hatırlanır.oysa bu filmin otomatik portakaldan çok daha iyi olduğunu düşünenlerdenim.uzak ara bir baş yapıt

@foolmood

14 yıl önce

7.6 / 10

absürt komedinin zirvesi.soğuk savaş döneminde çekildiğini düşünürsek taraflar arasında soğuk duş etkisi yaptığı kesin.kubrick'e şapka çıkartıyorum.
P

@pekipis

15 yıl önce

7.5 / 10

dr. strangelove nın kendi eliyle kapıştığı sahnede arkasında ki rus elçi gülmemek için kendini zor tutar :) sahneyi başa alıp alıp izleme sebebi.
S

@sansar62

15 yıl önce

Kubrick'e berbat diyen fade'in ne sinemadan ne sinemacıdan zerre kadar anlamadığını işaret ettikten sonra yaptığı her türden filmi türünün en iyileri arasına sokan ustanın lezzetle izlenen filmlerinden biri daha diyebilirim...
SPOILER

Dr. Garipaşk filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Dr. Garipaşk filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Dr. Garipaşk filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL