7.9

238 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.1 (186.921 OY)

KONUSU
Basit kaygıları olan saf İrlandalı genç Gerry Conlon, 70’li yıllarda Londra’ya gelir. Kendini hayatın akışına kaptıran delikanlı burada bir işgal evinde serbest bir hayat yaşayan gençlerle birlikte zaman geçirmeye başlar. Bir polis baskınında hiç ilgisi olmadığı 1974 Gyildford bombalamasından soruml ... Devamı
Basit kaygıları olan saf İrlandalı genç Gerry Conlon, 70’li yıllarda Londra’ya gelir. Kendini hayatın akışına kaptıran delikanlı burada bir işgal evinde serbest bir hayat yaşayan gençlerle birlikte zaman geçirmeye başlar. Bir polis baskınında hiç ilgisi olmadığı 1974 Gyildford bombalamasından sorumlu tutularak tutuklanır.

O dönemin İngiltere’sinde şimdikinden çok farklı olarak, terörle mücadele adına insan haklarının hiçe sayıldığı uygulamalar olmaktadır. Yoğun fiziksel ve manevi işkencelerin baskısı altındaki Gerry’nin ömrünün sonbaharındaki masum babası da, suç ortağı olarak hapse atılır. Kadın bir avukatın yıllar süren çabalarının da yardımıyla, Gerry maruz kaldığı adaletsizliğe direnmeye başlar.

Dünyanın bir çok ülkesinde benzer şeylerin yaşanıyor olmasının politik gücü, Jim Sheridan’ın bu filmine 7 Oscar verilmesinde ne kadar etkili oldu bilemeyiz ama; Daniel Day-Lewis ve Emma Thompson gibi iki güçlü oyuncu yan yana geldiklerindeki etki azımsanamaz.
Daniel Day-Lewis

Gerry Conlon

Pete Postlethwaite

Giuseppe C...

Emma Thompson

Gareth Peirce

John Lynch

Paul Hill

Corin Redgrave

Robert Dixon

Beatie Edney

Carole Ric...

John Benfield

Chief PO B...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@filmist

4 yıl önce

7.5 / 10

Etkileyici bir film.Özellikle sonu itibariyle insanın içine işleyen bir yapısı var.
Suçlu ve suçsuzun karıştığı bir ortam.
Umutsuzluk içinde hak arayışları.

@tiamath

4 yıl önce

6.5 / 10

Daniel'in bir nevi taşıdığı film diyebilirim. İngiltere'nin IRA teröründen yaksındığı dönemde, devlet sorumlu ararken bu baskıdan kurtulmak isteyen bir komserin baskı altında altığı ifadelerle ömür boyu hapse mahkum olan kişilerin kendilerini açığa çıkarma mücadelesini izlemekteyiz. Yorumlarda ki bir arkadaşın dediğin gibi, bu tür olaylar ülkemizde o kadar çok oluyor ki, film çok büyük bir etki yapmadı. Hatta bizim Pardon filmi beni daha çok etkiledi desem yeridir. Ama bir adalet sisteminin, nasıl açıklar barındırabileceğini görmek için gerçekten güzel bir film.

@statistician

4 yıl önce

8.4 / 10

Başından sonuna kadar göğüs kafesinizde huzursuzluk hissettiren bir film. Daniel Day-lewis’ in filmdeki resitalini bilmeyen Joaquin Phoenix’ in joker performansını inanılmaz sanıyor. izleyenler ise popülizm sen nelere kadirsin diyor :) Müthiş oyunculuklar, ingiliz adalet sisteminin rezilliği ve haksızlığa uğrayan insanların çaresizliği beni inanılmaz derece de rahatsız etti. Bu duyguyu film size yansıtabiliyor. Hikayenin uyarlama olması da ayrı bir rahatsız edici durum..

@bankai

6 yıl önce

8.5 / 10

Efsane soundtrack, müthiş film, üstat Daniel Day Lewis.

Filmde anlatılan olaylar bize hiç yabancı değil.

@yavuzgl

10 yıl önce

8.2 / 10

"Bu savaşın sonunda adelet mi kazanacak? Evet, kim kazanırsa adelet o olacak." Adalet ve merhamet gibi kelimelerin hükümetlerce nasıl anlamsızlaştırıldığının harika bir örneğiydi.

@slartibartfast

11 yıl önce

Yine, hikaye anlatımının hikayenin önüne geçtiği bir film, bana kalırsa. Hikayenin özel gelmemesi, alışıldık olması da ayrı üzücü bir durum tabi. Bu faşistlikler o kadar gerçek ve o kadar her yerde olmasaydı, "olur mu canım allansen" diyebilseydik, ben bu filmi "özgün bi senaryo" diye işaretleyebilseydim, hayat daha güzel olurdu.

Başka başka; müzikler güzellikte birbiriyle yarışıyor. Oyuncular birbirinden şahane. Filmin mizahı çok keyifli. Aslen IRA’yı konumlandırışıyla eleştirilere açık bir noktada durabilir ama genel olarak, iyi bir film.

@stratdoctor

12 yıl önce

8 / 10

Öncelikle belirtmeliyim ki o 80’s drive sololar bana ait değil. :) Film güzeldi. Olayı sinemaya iyi yansıtmışlar ve kişilerin gerçekleri görmeleri açısından yararlı bir film. Küt küt film izlemeyin, izlediğiniz filmleri biraz hissedin seveceksiniz.

Dipnot: Hiçbir şekilde sıç işlemediğim halde, normal sistemin köpeği olmamış bir birey olarak her zaman korkmuşumdur filmdeki gibi suçsuz yere hapis cezası almaktan.

@chaoticgood

13 yıl önce

9.4 / 10

93 ya da 94 de sinemadan çıktıktan sonra soundtrack’ını deli gibi aradığım film. merak edenlere SINEAD O’CONNOR You Made Me The Theft Of Your Heart ve BONO In the Name of the Father önerebilirim...
R

@riman1729

13 yıl önce

7.7 / 10

turkiye den farksızzz

@yorgun_nihilist

13 yıl önce

8.9 / 10

bu filmi izleyen her insan evladının celda 211 filmini de izlemesi farzdır,haktır.

@maroia

13 yıl önce

7 / 10

film müzikleri açışından oldukça güzeldir, gitar sololar filmin bahsi geçtiği döneme uygun kıyafetler ve yaşamlar zaten size filmin sinyallerini vermeye başlar. konu ingiltere ve irlanda arasındaki ovunmaz savaştır. sokak aralarında ingiliz askerleri dolaşmakta, ira ise bir yandan bombalar patlatır ingiltere'de.

film gerçekten klasikler arasına girmesi gereken bir filmdi. spoiler içeriyor olacak efendim bundan sonraki açıklamalarım.

filmin en vurucu sahneleri diye sıralamak istiyorum fakat genel olarak film zaten tamamen vurucu sahnenelerle dolu.

boğazınıza ilk oturan sahne esas oğlan gerry'i yaka paça içeri aldıklarında kulağına fısıldanan cümle "babanı öldüreceğim." ve gerry'nin bunun üzerine krize girercesine ağlaması. bir diğer sahnesi hapse atıldıktan sonra bite karşı ilaçlanması, hücresine geçmesi ve oraya geçtikten sonra kapısından gördüğü babasının ilaçlanma sahnesi ve o küçücük cam ye
... Devamı
film müzikleri açışından oldukça güzeldir, gitar sololar filmin bahsi geçtiği döneme uygun kıyafetler ve yaşamlar zaten size filmin sinyallerini vermeye başlar. konu ingiltere ve irlanda arasındaki ovunmaz savaştır. sokak aralarında ingiliz askerleri dolaşmakta, ira ise bir yandan bombalar patlatır ingiltere'de.

film gerçekten klasikler arasına girmesi gereken bir filmdi. spoiler içeriyor olacak efendim bundan sonraki açıklamalarım.

filmin en vurucu sahneleri diye sıralamak istiyorum fakat genel olarak film zaten tamamen vurucu sahnenelerle dolu.

boğazınıza ilk oturan sahne esas oğlan gerry'i yaka paça içeri aldıklarında kulağına fısıldanan cümle "babanı öldüreceğim." ve gerry'nin bunun üzerine krize girercesine ağlaması. bir diğer sahnesi hapse atıldıktan sonra bite karşı ilaçlanması, hücresine geçmesi ve oraya geçtikten sonra kapısından gördüğü babasının ilaçlanma sahnesi ve o küçücük cam yerden birbirlerini görüp ağlamaları. diğer bir sahne gerçek sorumlu olan joe'nun gardiyanı aleve vermesi ve gözlerinde görülen nefret. en en etkileyici sahne ise giuseppe yani gerry'nin babası öldükten sonra herkesin camından aşağı yanan bir kağıt bırakması.
ve daha pek çok sahne sayabilirim, en sonunda film bittiğinde kişiler hakkında bilgiler veriliyor ve bu bilgiler bize şunu hatırlatıyor "aynı türkiye".

evet film böylesine güzel ve sizi aile ilişkileriniz adına sorgulatıyor, devlet ile ilişkiler hakkında sorgulatıyor ve sizi öylesine bir yerden başka bir yere alıyor ki, "tamam" diyorsunuz " olmaması gereken budur."

@khresimos

14 yıl önce

avrupa adaleti budur işte dedirten bir öykü. yazık..
K

@kinoglaz

14 yıl önce

Tamam kötü bir film değil ama öyle derinden etkileyecek bir film de değil. Aslında filmin öyküsü etkileyici olmakla birlikte yönetmen hikayeyi oradan oraya atlatarak yoğunlaşmamızı engellemiş. Hollywood’un klasik biyografik öykülerinden birine benzemiş. 70lerin politik atmosferi ve IRA’da piç edilmiş bu arada.

@hamlet

15 yıl önce

8.1 / 10

Bir babanın karşılıksız sevgisini bu filmde görebilirsiniz.

Ayrıca abimiz Daniel Day-Lewis’in giydiği deri ceket ile agresif, asi kabına sığmayan tavırları ile tam 70’ler havasını solutur film bize.
SPOILER

Babam İçin filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Babam İçin filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Babam İçin filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL